Tetszett a cikk?

A lengyel Orlen igazgatója is volt, majd államtitkári, kormánybiztosi, sőt környezetvédelmi miniszteri posztokon is megfordult a Morawiecki-kormányokban Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, aki most a Molnak ad tanácsot és lobbizik Brüsszelben.

Lobbistaként jegyeztette be magát az Európai Uniónál Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (borítóképünkön 2022-ben), aki a 2023. őszi lengyel választásokon veszítette el kormánytisztségét. A gazeta.pl közli a magyar Panyi Szabolcs (Vsquare.org) és a lengyel Tadeusz Michrowski (Frontstory.pl) információját.

A tavaly ellenzékbe került Jog és Igazságosság (PiS) politikusa, aki korábban az Orlen olajipari óriáskonszern egyik igazgatója volt, politikai pályáján előbb a Morawiecki-kormány klímaügyi minisztériumának helyettes államtitkára volt, majd miniszterelnökségi államtitkárként a stratégiai energetikai infrastruktúra kormánybiztosa lett. Aztán – mindössze két hétig, mert a parlamenti bizalmi szavazáson megbukott az újabb Morawiecki-kormány – klímaügyi és környezetvédelmi minisztere is volt. Azt a nemzetközi oknyomozó újságírói csapat szúrta ki, hogy szeptember 5-től egy évre bejelentkezett az EU-nál lobbistaként.

Az újságírók kérdésére azt válaszolta, hogy nem áll alkalmazásban a Molnál, hanem egyéni vállalkozóként, szerződés alapján ad tanácsokat a magyar kőolaj- és gázipari óriásnak – ahogy másoknak is –, főleg a nulla és alacsony kibocsátás érdekében történő energetikai átalakításról. 

Szerinte csak az oldja meg hosszú távon az EU energetikai biztonságát, ha teljesen függetlenné válik az orosz olaj- és gázszállításoktól. Azt azonban elismeri, hogy Magyarország és más tengerpart nélküli országok technikai korlátait figyelembe kell venni. A Mol szóvivője nem válaszolt az új lobbistával kapcsolatos kérdésre.

A lengyel portál emlékeztet rá: a Mol a lengyel Lotosnak szerződéses partnere, de közvetlen versenytársa is. A Mol az Európai Bizottság jóváhagyásával 417 töltőállomást vásárolt Lengyelországban 610 millió dollárért, így a harmadik legnagyobb szereplő lett a lengyel üzemanyag-kiskereskedelemben. Ugyanakkor 185 magyar és szlovák töltőállomást adott el a PKN Orlennek, 259 millió dollár értékben.

A mai lengyel miniszterelnök, Donald Tusk vezette akkori ellenzék 2022-ben tiltakozott az ügylet ellen, azzal érvelve, hogy ha a kormány a „politikailag Moszkvához kötődő” magyar Molnak adja el a Lotos vállalat benzinkútjait, azzal az oroszoknak kedvező politikát folytat. A Mol ugyanis továbbadhatja a kúthálózatot orosz cégeknek. Ezek az aggodalmak eddig nem bizonyultak jogosnak. De a Molnak mindenképp hasznos lehet, ha a korábbi lengyel kormány vezető szakértőjétől kap tanácsokat.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!