szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Minél kisebb egy cég, annál pesszimistábban látják a vezetői 2025-öt.

A magyar kisvállalkozások vezetőinek 55 százaléka pesszimistán tekint 2025-re, a nagyobb cégeknél mindössze 20 százalékos ez az arány – derül ki a Benchmark 2025 nevű felmérésből, amelyet a Bizalmi Kör Vezetői Klub készített kétszáz vállalkozó, cégtulajdonos és felső vezető bevonásával.

Amikor egy öt fokozatból álló skálán kellett megmondani, milyennek várják ezt az évet, a legjobb, „nagyon kedvező” besorolást egyedül a nagyvállalati kategóriában választották annyian (5 százalék), hogy az statisztikailag értelmezhető legyen.

Arra a kérdésre, hogy melyik gazdasági tényező lesz a legnagyobb hatással a cégre idén, a legtöbben az inflációt válaszolták, de a bérek emelkedése és a munkaerőpiaci helyzet is 50 százalék fölötti említést ért el a közepes, illetve nagyvállalatoknál.

A teljes iparáguk helyzetét a középvállalatok vezetői látják a legoptimistábban, 60 százalékuk pozitívnak érzi a kilátásokat. A kisvállalatok válaszadói inkább óvatosak, felük semlegesen ítéli meg az iparági kilátást, a nagyvállalatoknál viszont inkább stagnálást várnak.

Ami a fizetéseket illeti, a cégvezetőknek maguk felé hajlik a kezük: 10 százalék feletti fizetésemelést a felső vezetők számára a cégek 30 százalékánál terveznek, a középvezetők számára már csak 25 százaléknál, a többi szellemi munkásnak a vállalatok 10 százalékánál adnának ilyen jelentősebb béremelést, a fizikai munkásoknak pedig csak 5 százaléknál. Úgyhogy a rosszabbul fizetettek kénytelenek annyival beérni, hogy legalább megmarad a munkájuk: a munkaerőhiány akkora, hogy a cégvezetők 80 százaléka nem tervez leépítést idén.  

Arról is megkérdezték a cégvezetőket, hogy hogyan tennék hatékonyabbá a vállalataikat. A vállalkozások 60 százaléka alkalmaz hatékonyságnövelő rendszert, de a digitalizáció további fejlesztését csak 45 százaléknyian nevezték a hatékonyság növelésében kulcsfontosságúnak. Mesterséges intelligenciát a cégek 70 százalékánál használnak, de itt még vannak komoly akadályok, főleg a kisebb cégeknél: 45 százalék a költségeket, 40 százalék a technológiai ismeretek hiányát jelölte meg problémaként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!