Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Közleményt tett közzé 4 nappal az árrésstop bevezetése után a kiskereskedelmi láncokat tömörítő Országos Kereskedelmi Szövetség, amelyben elmagyarázzák, miért lesznek a tagok veszteségesek az intézkedés miatt.
Az OKSZ is arra figyelmeztet, amire a HVG már hétfőn felhívta a figyelmet: az árrés nem egyenlő a profittal. Az OKSZ nemzetközi élelmiszer-kiskereskedői az árrésből fizetik meg közel 50 ezer magyar munkatársuk munkáját, a piaci áron fizetett rezsit, a közterheket és az adókat, mint például a forgalom után fizetett 4,5 százalékos kiskereskedelmi adót.
„Ez utóbbi összeget, mely megközelíti a 300 milliárd forintot, a kereskedők az árakba és akcióba tudnák invesztálni, hogy könnyítsenek a magyar családok terhein, ehelyett azt be kell fizessék a költségvetésbe” – írja a szervezet.
A kereskedők nem nyerészkednek, többségük ma már évek óta veszteséges, vagy egyre csökkenő, szerény nyereséget termel. Ezzel szemben az élelmiszergyártók meghatározó része a korábbi években is kiemelkedő nyereségeket könyvelhetett el, akikre az árrésstop-szabályozás nem vonatkozik – fogalmaz a közlemény.
Az OKSZ levezeti: a legolcsóbb 1,5 százalékos UHT-tej fogyasztói ára az online árfigyelő adatai alapján 315 forint körül alakul, és „nem 550-600 forint, ahogy a médiában az többször elhangzott”. A tojás, a vaj és a tejföl árrése pedig jóval alacsonyabb a médiában megjelenteknél. A hat nemzetközi kiskereskedőnél januárban a tojás (M, 10 db/doboz) esetében átlagosan 10 százalék körül, a vaj esetében 11 százalék, míg a tejföl esetében 16 százalék körül volt átlagosan. Emlékeztetőül: Orbán Viktor a hétfői bejelentéskor a fenti termékcsoportokra 60-80 százalékos árrést említett.
Az intézkedés ráadásul növekvő importra kényszeríti a kereskedőket, ezáltal nehéz helyzetbe hozza a magyar agrárium szereplőit. A pénteki Orbán-rádióinterjúban elhangzott, az összes élelmiszerre vonatkozó árrésszabályozás
a rendszerváltás utáni modern kiskereskedelem végét jelentheti: nem lesz választék, nem lesz verseny, nem lesznek akciók.
A szabályozás több problémát is felvet szerintük: a beszállítóknak nem kell osztozniuk az infláció elleni küzdelem terhein, pedig nélkülük az árak nem fognak csökkenni. Azokban az országokban ugyanis, ahol létezik árrésszabályozás, ott a beszállítókra és a termelőkre is érvényes, például Szerbiában és Romániában.
Az árszabályozási tervek kapcsán az OKSZ többször kért versenyjogi garanciát arra, hogy az önkéntes árszabályozást a szereplők egyeztetni tudják egymással, de ilyen garanciát nem kaptak.
A szövetség az együttműködés pártján áll – írják. Ennek kapcsán pedig továbbra is nyitott a kormányzattal és más szövetségekkel a szakmai párbeszédre, melynek végső célja a magyar családok támogatása mindenkor – zárul a közlemény.
Az OKSZ a Portfolio megkeresésére azt is közölte: a rendelet szövegében már az „árrés” fogalmának meghatározása sem segíti a eligazodást, hiszen a haszonkulcs, illetve a termékek fajlagos árának fogalma keveredik.
Úgy vélik, hogy értelmezési problémák lesznek még termékkategóriák cikkelem szintű azonosításával is, bár a részletszabályok értelmezése folyamatban van. A kereskedők olyan útmutatót, iránymutatást várnak, amely segíti a hátralevő egy-két napban a felkészülést – írta a kereskedelmi szövetség.
Arról is írtak: a boltok a rendelkezés hatálya alatt, tehát május 31-ig szinte biztosan veszteséggel fognak működni, de megjegyezték, hogy a beszállítói árak alakulásán sok múlik majd a későbbiekben is.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Három új telefonnal és három új okosórával állt elő idén nyári Samsung Unpacked eseményén a legnagyobb androidos gyártó.
A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Kiara Lord posztolt egy szelfit.
Kvízjátékunk egyszerű: a négy megadott névből három a képzelet szüleménye, egy pedig valóban létezik. De vajon melyik?
A friss jelentés szerint ki kellett volna zárni az MNB-elnök fiának barátja, Somlai Bálint cégét.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
Az 51 éves brit szakember húsz éven át dolgozott a Red Bullnál.
Nemcsak kegyeleti célból, hanem a kíváncsiskodók miatti torlódások megelőzésére is.