szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A „külső körülmények” már a kiskereskedelmi tevékenység folytatását veszélyeztetik.

A SPAR levélben fordult beszállítói minimum egy széles köréhez, amelyben az átadási árak 5 százalékos csökkentését kéri – írja a Telex több különböző forrásra hivatkozva.

A kiküldött levél szerint „a külső körülmények folyamatosan és jelentősen romlottak, ez már a kiskereskedelmi tevékenység észszerű folytatását veszélyezteti”. A kereskedő jelezte a levélben, hogy az a célja, a fogyasztók megfelelő kínálatot kapjanak, de annak a kormányzati törekvésnek is szeretne a SPAR megfelelni, ami az inflációt mérsékelné. A cég szerint mindez csak közösen teljesíthető, ezért kéri az együttműködést.

A SPAR elismerte, hogy küldtek ki ilyen megkeresést: „A SPAR több tízezer árucikket forgalmaz, és közel 1400 hazai beszállítóval áll kapcsolatban. Célunk pedig a fogyasztók folyamatos kiszolgálása. Ennek megfelelően a beszállítók meghatározó körétől kértük az átadási ár csekély mértékű csökkentését.”

Külső körülmény
Veres Viktor

A cég szerint „napi gyakorlat, hogy a beszállítók és a kereskedők tárgyalásokat folytatnak egymással a beszerzési árról, hiszen a termék fogyasztói árát döntően a kereskedő által a beszállítónak fizetendő ár határozza meg. Sajnos ezek a tárgyalások általában arról szólnak, hogy a beszállítók – sok esetben drasztikus mértékben – emelik az átadási áraikat. A SPAR, ahogy eddig sem, ezután sem kívánja az egyébként jelentős pénzügyi terheit – mint amilyen a kiskereskedelmi különadó is több más teher mellett – a beszállítókra hárítani, célja pusztán az, hogy a beszállító partnereket is bevonja a közös teherviselésbe”.

A kormány által bevezetett árréssapka után a SPAR a munkavállalói felé is jelezte, hogy lépésekre kényszerül a pluszteher miatt.

Ahogy arra a HVG is számtalanszor felhívta a figyelmet, az árrés nem egyenlő a haszonnal, az árrés a beszerzési és eladási ár különbsége, tehát a kereskedőnek abból kell kigazdálkodnia minden költségét is.

Beleértve a kiskereskedőket sújtó másik jelentős terhet, a kiskereskedelmi különadót, amelynek kulcsa nagy szereplőkre vonatkozóan 4,5 százalék. Ez a forgalomra vonatkozik, tehát gyakorlatilag olyan, mint egy bujtatott áfa (általános forgalmi adó).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!