Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A „külső körülmények” már a kiskereskedelmi tevékenység folytatását veszélyeztetik.
A SPAR levélben fordult beszállítói minimum egy széles köréhez, amelyben az átadási árak 5 százalékos csökkentését kéri – írja a Telex több különböző forrásra hivatkozva.
A kiküldött levél szerint „a külső körülmények folyamatosan és jelentősen romlottak, ez már a kiskereskedelmi tevékenység észszerű folytatását veszélyezteti”. A kereskedő jelezte a levélben, hogy az a célja, a fogyasztók megfelelő kínálatot kapjanak, de annak a kormányzati törekvésnek is szeretne a SPAR megfelelni, ami az inflációt mérsékelné. A cég szerint mindez csak közösen teljesíthető, ezért kéri az együttműködést.
A SPAR elismerte, hogy küldtek ki ilyen megkeresést: „A SPAR több tízezer árucikket forgalmaz, és közel 1400 hazai beszállítóval áll kapcsolatban. Célunk pedig a fogyasztók folyamatos kiszolgálása. Ennek megfelelően a beszállítók meghatározó körétől kértük az átadási ár csekély mértékű csökkentését.”
A cég szerint „napi gyakorlat, hogy a beszállítók és a kereskedők tárgyalásokat folytatnak egymással a beszerzési árról, hiszen a termék fogyasztói árát döntően a kereskedő által a beszállítónak fizetendő ár határozza meg. Sajnos ezek a tárgyalások általában arról szólnak, hogy a beszállítók – sok esetben drasztikus mértékben – emelik az átadási áraikat. A SPAR, ahogy eddig sem, ezután sem kívánja az egyébként jelentős pénzügyi terheit – mint amilyen a kiskereskedelmi különadó is több más teher mellett – a beszállítókra hárítani, célja pusztán az, hogy a beszállító partnereket is bevonja a közös teherviselésbe”.
A kormány által bevezetett árréssapka után a SPAR a munkavállalói felé is jelezte, hogy lépésekre kényszerül a pluszteher miatt.
Ahogy arra a HVG is számtalanszor felhívta a figyelmet, az árrés nem egyenlő a haszonnal, az árrés a beszerzési és eladási ár különbsége, tehát a kereskedőnek abból kell kigazdálkodnia minden költségét is.
Beleértve a kiskereskedőket sújtó másik jelentős terhet, a kiskereskedelmi különadót, amelynek kulcsa nagy szereplőkre vonatkozóan 4,5 százalék. Ez a forgalomra vonatkozik, tehát gyakorlatilag olyan, mint egy bujtatott áfa (általános forgalmi adó).
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.