Magyar fegyverek mehetnek a Balkánra

A kormány privatizálja az állami védelmi ipar jelentős részét a 4iG-nak – a vállalat Szkopjéban mérte fel a lehetőségeket.

  • HVG HVG
Magyar fegyverek mehetnek a Balkánra

Szkopjéban tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke és Sárhegyi István, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) vezérigazgatója Alexander Nikoloski miniszterelnök-helyettessel, valamint Vlado Misajlovski védelmi miniszterrel – közölte a cég a Portfolióval.

A megbeszélés középpontjában az észak-macedón haderő modernizációja állt, különös tekintettel azokra a területekre, ahol a védelmi ipari együttműködés és a célzott beruházások hozzájárulhatnak a hadsereg gyakorlati igényeinek kielégítéséhez, valamint a nemzeti védelmi ipar stratégiai célkitűzéseinek megvalósításához.

A 4iG Fidesz-közeli infokommunikációs nagyvállalat – nemrég jelentették be, hogy felvásárolja az állami védelmi ipar jelentős, legértékesebb részeit, miután a szóban forgó cégeket egy külön vállalat alá csoportosították.

A privatizáció úgy néz ki, hogy a területért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a kilenc legfontosabb, potenciálisan exportképes vállalatát két lépcsőben privatizálja részlegesen. Áthelyezi őket az újonnan létrehozandó N7 Defence Zrt.-be, amelyben a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) 75 százalék tulajdonrész plusz egy szavazatnyi részesedést vesz, várhatóan 74,5 és 82,8 milliárd forint közti összegért. A vegyesvállalatoknál a tranzakció jóváhagyásához még szükség lesz a külföldi partnerek beleegyezésére, és ha ez megtörténik, akkor a 4iG-nek minősített többsége lesz az N7 Defence-ben.

Mindezek után a 4iG SDT együttműködési megállapodást írt alá a Honvédség kiszolgáló- és holdingcégével. A 4iG SDT és a HM El közti együttműködési megállapodás célja „a védelmi digitalizáció területén megvalósuló stratégiai együttműködési lehetőségek feltárása, valamint a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködési lehetőségek azonosítása”. Az együttműködés egyik lehetséges formájaként a felek megvizsgálják egy közös vállalat alapításának lehetőségét is.

Arról, hogy más egyéb módon is mennek tőlünk fegyverek a Balkánra, ebben a cikkünkben írtunk:

Szalay-Bobrovniczkynak eszébe jutott, hogy mégis eladtak harcjárműveket Szerbiának

Egy héten belül két, egymásnak teljesen ellentmondó nyilatkozatot tett a honvédelmi tárca arról, hogy kerültek-e Szerbiába magyar harcjárművek. Mi történhetett valójában a BTR-ekkel és hogy áll a szerb-magyar védelmi partnerség?

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek