szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bécsben a parlamenti választások hajrájában nem a politika volt az állandó beszédtéma, hanem, hogy a kínai importszülőktől mikor születik pandautód a Schönbrunni állatkertben. Franz és Sisi láthatólag semmi jelét nem mutatják az egymás iránti vonzalomnak, pedig a világ legrégibb és egyik legszebb állatkertjében készülnek a nagy feladatra.

© Imperial Austria
Schönbrunn és a csodás állatkert része annak a kínálatnak, amelyet az Imperial Austria kifejezetten olyan magyar turistáknak állított össze, akik már rengeteget jártak Bécsben, de valahogy nem jutottak el a monarchia lényegéig, a császári hálószobatitkokig. A kétnapos túrába kis hajrával fér be négy olyan program, ami ízelítőt ad a császári, királyi életérzésből, fellebbenti a fátylat az uralkodóházat belengő legendákról, kikapcsol és kultúrával tölt fel.

A szépség ára

© hvg.hu
Különösen lányoknak, asszonyoknak ajánlott a Sisi Múzeum megtekintése, amelyet a Hofburgban találunk. Az osztrák főváros szívében több mint 600 éven át nem csupán a Habsburg birodalom politikai központja, hanem a császári család rezidenciája is, a legutolsó időkben téli palotája. A hatalmas kiterjedésű, mintegy 30 hektáros létesítményben található a köztársasági elnök székhelye, több kulturális intézmény és a Spanyol lovasiskola központja is. A Sisi Múzeumban a gyász és a pompa, az őszinte érzelmek és a hazug álmok, egy kettétört szépség kínjainak burjánzása és szigorú katonai etikett értelmetlen kötöttsége teremti meg az alaphangulatot. A kiállítás rendezői az érzelmekre akarnak hatni. Versek, személyes tárgyak gyűjteménye dokumentálja az extravagáns és melankolikus császárné életét, valamint a halála után született és máig ápolt mítoszt. Itt látható többek között az az átszúrt, véráztatta ruha, amelyet utolsó útján Genfben viselt a magyarok királynéja, vagy a véső, amellyel az olasz merénylő kioltotta életét.

Az egyik teremben, amelyben kifejezetten a királynővé koronázás részleteivel ismerkedhetünk meg, nem kerülheti el a figyelmünket a „magyar” installáció, amellyel a kiállítás rendezői a magyarságot akarták szemléltetni. A színek stimmelnek a lobogón, még a sorrend is jó, csak tükörből kellene nézni. A magyarság kissé laza értelmezésével az Orangerie-ban (ahol egykor Mozart is szívesen játszott) rendezett Mozart-Strauss est balett betétjeiben is találkozunk este, a magyaros népviselethez bolgár, orosz és francia táncmotívumok keverednek. A sok japán turista nem értette, hogy mi nevetni való van a Straussra kánkánozó székely kislányon, és az oroszosan ugráló alföldi huszáron. Látszik, hogy azért valahogy mi is benne voltunk az Osztrák-Magyar Monarhiában.

Mária Terézia hálószobája
© Imperial Austria
A Sisi Múzeum mellett érdemes végigszaladni a császári lakosztályokon is, ahol a kötelességtudat és a hagyományok által átszőtt mindennapok ismerhetők meg. Megtudhatjuk például, hogy a szigorú spanyol udvari rendszabályok (Habsburgéknál ez volt a divat) nem engedték meg Sisinek, hogy legyen kis és nagy szalonja, ezért a hálószobájából reggelente kitolták az ágyát és azt alakították társasági helyiséggé. Mindezt úgy, hogy 2400 szoba van a Hofburgban. Bepillantást nyerhetünk a kor egyik legelső fürdőszobájába, ahol víz, sőt melegvíz volt. Sisi konditermét is megnézhetjük. Gondolhatják, mekkora megrökönyödést keltett az alakjára kínosan ügyelő császárné, amikor a Svédországból hozatott tornaszereken edzette magát. A császári udvar nagyon nehezen mozdult a korral, Ferenc Józsefet magának Edisonnak sem sikerült meggyőznie arról, hogy bevezessék szobájába a villanyt.

© hvg.hu
A császár és Erzsébet mind a 19 lakó- és dolgozószobáját eredeti fényképek alapján restaurálták, így hamisítatlan képet adnak az utralkodópár életkörülményeiről. Külön kiállítást szentelnek a császári háztartásnak és étkezési kultúrának. Az ezüstkamra 1300 négyzetméteren vonultat fel értékes porcelántárgyakat, drága evőeszközöket és gondosan megmunkált asztaldíszeket. A palotában egyszerre 400 vendéget tudtak kiszolgálni ezüsttel.

Kastély vidéken dromedárokkal (Oldaltörés)



© Imperial Austria
Ha arra is kíváncsiak vagyunk, hová menekültek a Habsburgok, ha betelt a pohár Bécsben, egy szusszanásnyi pihenésre, vagy éppen lazításra voltak kiéhezve, egy órát kell kocsikáznunk a szlovák határ irányába, az erdőkben és vadakban gazdag Morvamezőn található Schloss Hofba. Ausztria legnagyobb vidéki kastélya, amelyet a francia udvart elhagyó, törökverő Savoyai Jenő építetett a XVIII. században Lukas von Hildebrandttal, a barokk korban a császári család látványos rezidenciája volt, hatalmas ünnepségek helyszíne. A Festschloss Hof sokáig elhanyagolt állapotban volt, orosz katonák is lakták. 2005-ben teljesen felújítva adták át, állami pénzből közel 60 millió eurót költöttek rá. Munka még mindig van, a téli pálmakertet újítják fel a tél beköszönte előtt.

© hvg.hu
Az indián nyárban pompázó milliónyi virág lenyűgöző, mint ahogy az a munka, amellyel a több tucatnyi kertész szorgoskodik. A nyári palota hatalmas történelmi kertben fekszik, sajnos a panoráma már nem a régi, a távolban a Pozsony környéki gyárak hatalmas kéményei rontják el az összképet. A hét teraszon kialakított díszkertben sétakocsikázásra is van lehetőség, ne lepődjünk meg, ha magyar szürkemarhák, lipicaiak, birkák és albínó szamarak között egy-két dromedárt is felfedezünk. A Meierhof konyhája kitűnő, a pálinkából a körtét ajánlom. A kastélyban található saját használatú és társasági helyiségeket az eredeti bútorokkal és dísztárgyakkal rendezték be újra. Itt található az udvari ház csaknem teljes berendezése Mária Terézia életének második szakaszából.

Oroszlán a kertben

© Imperial Austria
Császáréknak nem kellett falura utazniuk, ha csak egy kis felmelegedésre, napozásra vágytak. A pompázatos Schönbrunni kastély a Habsburgok nyári rezidenciája volt. Mária Terézia uralkodása alatt rokokó stílusban átépítették, majd az udvari és politikai élet központjává vált. Ha a Napkirály megépíthette a Versailles-i kastály, a Habsburgoknak is meg kellett építeniük Schönbrunnt. 40 dísztermen át is vezethet a császári világba bekukkantó körséta Mária Teréziától Ferenc Józsefig. Minden szalon, minden terem saját történettel rendelkezik – vidám ünnepségektől, a családi zűrökön át a nagy világpolitikai és történelmi találkozásokig. Bejárhatjuk Napoleon és az orosz cár szobáit, sőt a beteges II. Napoleon (Sasfiók) kitömött énekesmadarával is szemezhetünk.

Schönbrunni kisvonat, háttérben a Gloriette
© hvg.hu
A kastély barokk kertjében található a világ legrégibb állatkertje. I. Ferenc császár 1752 nyarán vezette körbe első alkalommal vendégeit az újonnan épített állatparkban, amely azóta is fennmaradt. 1906-ban itt született a világon először fogságban elefántbébi. Most is van egy kiselefánt a parkban, bár volt egy kamasz társa is, akitől nemrég meg kellett válnia az állatkertnek, mert már nem fért el és meg a többiekkel, sőt gondozóját is megölte.

A koalák, fókák, jegesmacik és nagymacskák mellett a két kínai népi panda jelenti az állatkert fő attrakcióját. Az egyik osztrák rádió el is nevezte a párost Franznak és Sisinek. Reméljük nagyobb sikerrel járnak majd mint névadóik, akik Sisi szeszélyei miatt házastársi kötelességüket csak kapcsolatuk elején gyakorolták.

BCS

További információ:
www.imperial-austria.at
www.austria.info

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Gazdálkodási vonzerő: Budapest megelőzte Bécset

Budapest és Prága is megelőzte Bécset azon a ranglistán, amelyet több mint fél ezer topmenedzser kikérdezésével állított össze a Cushman és Wakefield nemzetközi tanácsadó cég az európai nagyvárosok gazdálkodási vonzerejéről.

hvg.hu Kult

Bécsi vér: digitális érhálózat a sógoroknál

"Elegünk lett abból, hogy pályázati kiírásokra várjunk. Meggyőztük a helyi művészeti és kulturális bizottságokat, a digitális kultúrát olyan formában kell támogatni, ahogyan a terület megkívánja: együttműködések szabad forrású rendszerén keresztül" - mondja Johannes Grenzfurthner, az osztrák NetzNetz egyik alapítója. A kulturális támogatásokat Európában egyedülálló módon osztja el és használja fel ez a bécsi netes közösség.

hvg.hu Kult

Mozart turné golyóval a végén

Theophilus, az osztrák zseni életének javát áporodott és fapados konflisban töltötte. 250 évvel születése után Bajorországban és Ausztriában Mozart nyomában barangoltunk. Találkoztunk apjával, nagyapjával, anyjával, szeretőjével, barátaival és feleségével. Kultúrkörút Augsburgtól Salzburgig gasztronómiával, zenével, látnivalókkal és biciklizéssel fűszerezve.

hvg.hu Világ

Sörszafári az oroszlánok földjén - bajor útirajz

Mit tegyen a magyar, ha elege van az unalmas plázsokból, a poshadt parti sörökből, a zajos éjszakákból, a mediterrán lenyúlásokból és az elviselhetetlen melegből? Irány a Bajor Alpok, ahol friss a levegő, hideg a sör és élménydús, végtagokat nem kímélő programok, látnivalók várják. A vébélázban Németország újjászületett, a németek vidámak, kedvesek, barátságosak.