szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Meg kell szólalnunk!" címmel intézett felhívást hét írószövetségi tag a nyilvánossághoz azután, hogy a jövő évi költségvetésben alaposan megkurtították a szövetség költségvetési támogatását. Amíg az idén 22 millió forintot kasszírozott a közösből a Magyar Írószövetség, jövőre hat millió forintra számíthat az államtól, ha az Országgyűlés elfogadja a büdzsét.

„A Magyar Írószövetség tagjai úgy vélik, a kulturális kormányzat (miközben politikai, ízlésbeli szempontok szerint tudatosan igyekszik megosztani az írótársadalmat) a Magyar Írószövetség gazdasági lehetetlenné tételét kívánja elérni azzal, hogy a működéséhez szükséges költségeket megkurtítja, vagy éppen egészében visszatartja. Ezt a hatalmi helyzetből fakadó arroganciát a Magyar Írószövetség tagsága antidemokratikusnak, tartja és visszautasítja. Ez ellen a Magyar Írószövetség tagsága egyénenként aláírásával tiltakozik.” - szól a szöveg, amely alatt jónéhány név olvasható. Az első aláírók: Antall István irodalmi szerkesztő, Ferenczes István költő, Kiss Gy. Csaba irodalomtörténész, Farkas Árpád költő, Nagy Zoltán Mihály író, szerkesztő, Kodolányi Gyula költő, szerkesztő, és Kovács István költő, polonista.

Ez voltaképpen már a második írószövetségi bírálat a kormánynak címezve, miután az 1956-es forradalom és szabadságharc ötvenéves évfordulójának előestéjén a Magyar Írószövetség választmánya, az őszi belpolitikai válságot mindenestül a kormányzat nyakába varrta. Mint akkor leszögezték, élesen elítélik a miniszterelnök, a kormány és a koalíciót alkotó pártok hazug szavait.

Az Írószövetség a rendszerváltozás után fokozatosan veszített befolyásából, s miközben több ideológiai és eszmei válság kikezdte, nem hallgatható el a tény: szakmai súlya messze nem a régi; az újabb nemzedékeket inkább a JAK (József Attila Kör), a Fisz (Fiatal Írók Szövetsége), vagy a Szépírók Társasága képviseli.
Az emlékezetes Irodalmi Kerekasztal egyeztetésein is - amelyek a filmtörvényhez hasonlatosan, új típusú szabályrendszert sürgettek volna a kiadói iparban, a könyvpiacon és a szerzői jogok területén - ez utóbbi szervezetek képviseltek porgresszívebb álláspontot.

A legsúlyosabb figyelmeztetés a szövetségnek talán a 2004. évi nagy kilépéshullám lehetett, amikor tiltakozásul Döbrentei Kornél költőnek a Tilos Rádió előtt mondott gyűlöletkeltő beszéde miatt 162-en távoztak, köztük Parti Nagy Lajos, Esterházy Péter,  Nádas Péter és Szabó Magda is.

Az irodalmi belháború jellemző epizódja volt, hogy abban az évben éppen Döbrentei Kornélnak ítélték oda az úgynevezett Alternatív Kossuth-díjat, amely mintegy ellen Kossuth-díjként funkcionál. A Gyurkovics Tibor, Jankovics Marcell, Makovecz Imre, Melocco Miklós és Schrammel Imre által odaítélt díj (amely 2003-ban Wass Albernek jutott, 2005-ben pedig Berecz András mesemondónak) afféle "dafke" kitüntetésként hatott abban a helyzetben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Nyolc kilépő az Írószövetségből a nyilatkozat óta

Nyolcan léptek ki a Magyar Írószövetségből a választmány október 16-án, illetve egy héttel azután közzétett nyilatkozatának elfogadása óta; előbbiben a miniszterelnök, a kormány és a koalíciós pártok "hazug szavait és tetteit" ítélte el a testület, míg az utóbbiban az október 23-ai rendőri fellépés ellen tiltakozott.

Kult

Magyar Írószövetség: nem határolódtak el Döbrenteitől

A legnagyobb hazai írószervezet választmánya nem határolódott el mai ülésén Döbrentei Kornél költőnek a Tilos Rádió előtt mondott beszédétől. Erről Polgár Ernő, a szövetség prózai szakosztályának elnöke tájékoztatott, majd lemondott tisztségéről és kilépett szövetségből.

Hét nap

ÍRÓSZÖVETSÉGI VIHAR

Görgey Gábor író, volt kultuszminiszter bejelentette: ő is kilép a Magyar Írók Szövetségéből (ISZ), amennyiben az ISZ...

hvg.hu Kult

Kormányellenes Írószövetség-nyilatkozat?

A Magyar Írószövetség Választmánya hétfőn politikai nyilatkozatban fejtette ki álláspontját az elmúlt hetek belpolitikai fejleményeiről. Mint megállapítják, az Írószövetség „élesen elítéli a miniszterelnök, a kormány és a koalíciót alkotó pártok hazug szavait és tetteit."

Kult

Írószövetség: a bomlás virágai

A százat közelíti az Írószövetségből kilépők száma. Kalász Márton elnökre és a választmányra egyre nagyobb nyomás nehezedik; a tagság jelentékeny része érzi úgy, véleményét a szervezet jelenlegi struktúrájában nem tudja érvényre juttatni.

Kult

Írószövetség: Kalász szerint zsarolják a magyar kultúrát

Nyolcvannégy író lépett ki a Magyar Írószövetségből, akik szerint a tagság nem ért egyet a szélsőséges nézetekkel, de a jelenlegi struktúrában véleményük nem jut érvényre. Kalász Márton elnök szerint aljas kampány folyik azzal a céllal, hogy a szervezetet lehetetlenné tegyék.