szerző:
ATV
Tetszett a cikk?

A 2002-ben alapított Litera.hu égisze alatt vette kezdetét egy olyan weboldal építése, amely lehetővé teszi a magyar szépirodalom kortárs szerzői számára, hogy megjelenjenek a világhálón. Hogyan ír blogot egy magyar író, illetve miként használható fel a web az irodalom terjesztésére.

"Az egyik korábbi hasonló projektünk a hlo.hu című weboldal volt, amelynek a célkitűzése az volt, hogy folyamatos angol nyelvű tájékoztatást nyújtson a magyar irodalomról, műfordításokat jelentessen meg, s terjessze a magyar kultúrát, úgy a hazánkban élő külföldiek, mint a határainkon túl élők számára" - magyarázta a hvg.hu-nak Csejdy András, a Litera.hu egyik alapítója. "Eredeti terveink szerint a magyar irodalom angol nyelvű promóciós site-ját idővel online irodalmi ügynökséggé kívánjuk fejleszteni, ahol az írók, műfordítók és kiadók egymásra találhatnak.”

Garaczi László
© www.irolap.hu
A Litera.hu az irodalmi világ két jeles eseményén, a Könyfesztiválon és a Könyvhéten is megjelenik, hogy beszámoljon a történésekről, ahol a helyszínekre kitelepülve állandó tartalmi jelenléttel biztosítják a rendezvényekről szóló tartalomszolgáltatást az információk biztos áramlását. A cég az elmúlt egy év során két jelentősebb online tartalmi versenyt is lebonyolított, amelyből az egyik adta meg a kezdőlökést az irolap.hu irányába.

"A 2006-os választási kampány két fordulója között Nemzeti Tizenegy avagy két választás Magyarországon címmel publicisztikai pályázatot hirdettünk" - fejtette ki Csejdy. "Tizenegy írót kértünk fel, hogy 2006. április 10. és 20. között minden nap számoljon be valamelyikük az országban zajló történésekről és az általános közhangulatról. A bölcsészhallgatókból álló zsűri végül Garaczi László Fecni című írását választotta meg a legjobbnak."

Szavazzon a legjobb blogra!
Goldenblog 2007
A részletekért kattintson!
A Nemzeti Tizenegy sikerét követően megindult a tervezgetés a Litera.hu háza táján, amelynek eredményeként az idei Könyvhét után született meg az eredménye, amikor végre elindulhatott az irolap.hu, amely, ha beváltja a hozzáfűzött reményeket, a magyar irodalom egyik központjává nőheti ki magát az interneten. "Abból indultunk ki, hogy a magyar íróktól meglehetősen távol állt az internet használata" - tette hozzá Csejdy András. "Kevesen vannak olyanok, akik saját weboldalt üzemeltetnek - például a fiatal tehetség, Dragomán György - s jellemzően kevés időt töltenek a hálón."Ezen próbál segíteni az irolap.hu, amely a Litera által kidolgozott magyar irodalom internetes stratégiájának részeként, a MASZRE (Magyar Szép- és Szakírók Reprográfiai Egyesülete) támogatásával indult el.

"Pályázati pénzből indítottuk el ezt a projektet, de igyekszünk könyvszakmai partnereket, kiadókat és kereskedőket bevonni a fejlesztésbe próbáljuk finanszírozni a projekteket, emellett segítségünkre van a MASZRE, amely többek között a fénymásolókat üzemeltető cégek által befizetett, úgynevezett reprográfiai díjakat kezeli" - magyarázta Csejdy. "Ez egyfajta szerzői jogdíj, akárcsak az üres CD-lemezek árába beépített Artisjus-hozzájárulás."

Esterházy, Konrád, Nádas, Parti Nagy, Závada (Oldaltörés)

Az írólap-projekthez további alapot jelent a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA), amelynek internetes felületén keresztül ahol jelenleg 67 író művei érhetőek el elektronikus formátumban. Sajnos az oldal - bár állítólag jelenleg fejlesztés alatt áll - 2006 óta változatlanul áll. "A DIA egy írókat támogató program, amely kezdetben a Kossuth-díjas szerzők műveit tette közkinccsé" - fejtette ki Csejdy. "Szeretnénk, ha az írók saját honlapjain keresztül a feldolgozott életművek felé terelnénk az érdeklődőket Írólapon keresztül hasonló módon elérhetővé tehetnénk az írók műveit, amelyek közül már most is olvasható egy pár."

Esterházy Péter
© MTI/Takáts Péter
A projekt elindításához megnyerték a Litera 5 védnökét - Esterházy Pétert, Konrád Györgyöt, Nádas Pétert, Parti Nagy Lajost és Závada Pált -, valamint Bartis Attilát, Garaczi Lászlót, Kemény Istvánt, Lovas Ildikót és Tolnai Ottót kérték fel, hogy működjön közre az Írólap indulásánál. A Litera informatikai partnerével kifejleszttettek Számukra egy informatikai cég segítségével egy-egy átfogó személyes weboldalt építettek ki, amelyet a szerzők maguk szerkeszthetnek, bővíthetnek.

"Az irolap.hu technikai hátterét egy általunk kifejlesztett, könnyen kezelhető honlapszerkesztő alkalmazás biztosítja, amelynek segítségével informatikai ismeretek nélkül is bárki egyszerűen létrehozhat egy a kor követelményeinek megfelelő weboldalt" - magyarázta Kardos Marcell, az irolap.hu projekt stratégiai partnereként közreműködő Ivy Magyarország Kft. kereskedelmi vezetője.

"Örülök az írólapnak, de az írásaim valószínűleg ezután is elsősorban irodalmi lapokban és könyvkiadóknál fognak megjelenni" - válaszolta a hvg.hu kérdésére Garaczi László, a fent említett Nemzeti Tizenegy publicisztika-verseny győztese. "Ez persze nem jelenti azt, hogy rövidebb szövegek ne kerülnének fel a lapra. Az olvasói visszajelzések szintén érdekelnek, de "hajszolni" természetesen nem fogom őket. Az írólapot elsősorban általános bemutatkozási lehetőségnek, ismertetőnek, "portfóliónak" gondolom. Ha blogot írnék rajta, valószínűleg egyszerű "életnapló" lenne, tehát nem műhelynapló, nem az irodalommal foglalkoznék benne. Emellett fényképgaléria fejlesztésén is gondolkodom még, a portrék mellett szeretném egy külön galériába gyűjteni a jobb fotóimat."

A várakozások tehát megvannak a projekttel kapcsolatban, az elkövetkezendő hónapokban derül majd ki, mennyire fogékony az irodalomszerető magyar közönség a szerzők online otthonára, s, hogy kis idő elteltével milyen lehetőségek nyílnak meg a magyar kultúra világhálón való terjesztése előtt az írólap segítségével. Kíváncsian várjuk a továbbiakat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!