szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gumicsizmák előkészítve, akár térdig is érhet a sár: csütörtökön indult Nagy-Britannia leghíresebb szabadtéri zenei és előadóművészeti rendezvénye, a Glastonbury fesztivál, amely idén lett 40 éves.

A Glastonbury fesztiválra 170-180 ezer fős közönséget várnak. Noha a fesztivál már "középkorúnak" számít, még mindig arról ismert, hogy a legnevesebb előadókat vonzza, de lehetőséget ad a kevésbé ismert művészeknek is. Az eseménysorozat szervezőjének, Michael Eavisnek idén szinte az utolsó pillanatban gyűlt meg a baja a programmal, az ír U2 ugyanis Bono hátproblémái miatt lemondta a szereplést. A zenekar helyére a Gorillaz - a Blur énekesének, Damon Albarnnak egy másik projektje - ugrik be. "Vagy mi, vagy a Beatles, de ők feloszlottak évekkel ezelőtt. Glastonbury a miénk lesz..." - ígérte a Gorillaz basszusgitárosa az interneten.

Fellép a fesztiválon Stevie Wonder, Snoop Dogg rapper, Shakira, az amerikai Vampire Weekend, Willie Nelson country legenda, valamint a Muse rock banda is.A négynapos eseményen azonban nemcsak a zene fősodra kap helyet, a 45 színpadon összesen hétszáz művész lép fel, az ausztrál Rolf Harristől kezdve a nigériai Femi Kutin át egészen a Toots and the Maytals veterán reggae együttesig.

A 74 éves Eavis az év fennmaradó részében amúgy tejgazdaságot vezet somerseti birtokán, a fesztivál idejére azonban a teheneket arrébb terelik, hogy helyüket átvegyék a színpadok és a látogatók sátrai. Eavis Jimi Hendrix halála után, 1970-ben rendezte az első fesztivált. Az akkor még a Pilton Pop Fesztivál nevet viselő esemény fellépője 500 font fejében a Kinks lett volna, de a banda nem jelent meg, így Marc Bolan vitte a prímet. Negyven éve 1500-an látogattak a tejgazdaság ezer holdas területére, a "beugró" mindössze egy fontot kóstált, a vendégek viszont ingyen tejet kaptak cserébe.

A Glastonbury fesztivál ma már a sztárfellépők közé katapultálhatja az együtteseket, így volt ez a Radiohead 1997-es, a Coldplay 2002-es, valamint a Muse 2004-es koncertje után is. 2008-ban sokan aggódtak, mert Jay-Z volt a "húzónév", de minden kétség szertefoszlott, miután az amerikai zenész minden idők egyik legemlékezetesebb szettjét produkálta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!