szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kulturális örökség napjai rendezvénysorozat keretében a főváros 203 helyszínen várja a látogatókat szombaton és vasárnap 203 helyszínnel, a XII. lett a kiemelt kerület.

Kertész Margit, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának vezetője, a programok országos koordinátora elmondta: a szervezők ebben az évben a helyszínek mennyiségi növekedését tűzték ki célul. "Szerettük volna, ha sikerül ezer helyszínt bevonni idén a programba. Nagy örömünkre szolgál, hogy túl is szárnyaltuk a tervet, így 2011-ben több mint ezer helyszín nyitja ki kapuit hagyományosan szeptember harmadik hétvégéjén a látogatók előtt" - tette hozzá a sajtótájékoztatón Kertész Margit.

Szervezett ingyenes túrákat és idegenvezetést tartanak számos magánházban, templomban, zsinagógában, galériában, múzeumban és közhivatalban is. A rendezvénysorozat legfontosabb feladata, hogy felhívja a figyelmet azokra az értékekre, műemlékekre és épített örökségre, amelyek mellett nap mint nap elmegyünk. Most lehetőség nyílik betekinteni azokba a házakba, közintézményekbe, amelyek egyébként nem vagy csak részlegesen fogadnak látogatókat.

A Hegyvidéki Önkormányzat kiemelt kerületként sétára invitálja a kiránduló kedvűeket a budai hegyekbe, a Farkasréti temetőbe, a fogaskerekű vasúthoz és Jókai Mór egykori svábhegyi birtokára. Bemutatják többek között a Barabás-villát, az Eötvös úti víztornyot és az MTA Csillagászati Kutatóintézetét is.

Budapesten megnyitja kapuit a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, a Vármúzeum, a Központi Statisztikai Hivatal könyvtára, a Parlament, a Külügyminisztérium, a várbeli és az újpesti városháza, a rendőrtiszti főiskola, az Országos Atomenergiai Hivatal, a Magyar Nemzeti Bank és a Tőzsdepalota is.

Az ipari érdekességek között fogadja a látogatókat a Baross utcai villamos kocsiszín, amely a ma is üzemelő egyik legrégebbi kocsiszín vagy a BKV Könyves Kálmán körúti áramátalakítója is. Kinyit több víztorony, polgármesteri hivatal és kulturális intézet is. Ezek közé tartozik a Román Kulturális Intézet is, amely 1992 óta működik a Malonyai-villában. Malonyai Dezső író, újságíró, művészettörténész 1905-ben vásárolta meg a zuglói, Izsó utca 5. szám alatti telket és 1907-ben Lajta Béla, a korszak egyik legnagyobb építészének tervei alapján készült el az épület.

Az Olasz Kultúrintézet épületét Ybl Miklós tervezte, 1865 és 1902 között a Magyar Országgyűlés Képviselőházának volt a székhelye. Később az olasz állam tulajdonába került az épület, amely 1943 óta ad otthont az intézetnek.

A kulturális örökségek nyitott kapuinak kezdeményezése Franciaországból indult 1985-ben. Az Európa Tanács 1991-ben felkarolta az akkor már jól működő és egyre növekvő programot és kiterjesztette egész Európára. Ma negyvennyolc országban rendezik meg minden év szeptemberében az ünnepet. Magyarország 1998-ban kapcsolódott be a sorozatba, azóta szeptember harmadik hétvégéjén tartják a Kulturális örökség napjait.

A programhoz 2011-ben országosan 301 település csatlakozott, a növekvő lelkesedést Vindornyalak település példázza legjobban: a 103 lakosú falu mindhárom jelentős épületét benevezte a programba. A részletes programokról a www.oroksegnapok.hu oldalon vagy az országos terjesztésű programfüzetekben lehet tájékozódni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!