szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akár egymilliárd forintot is érhetnek azok a műtárgyak, amelyeket folyamatosan lophattak el Kovács Dezső műkereskedő hagyatékából. A rendőrség folyamatosan tölti fel a netre az ellopott műkincsek képeit.

Kulturális szempontból is kiemelt jelentőséggel bír az évtizede elhunyt Kovács Dezső műgyűjtő-műkereskedő hagyatékából eltűnt több mint 500 magyar és külföldi festmény ellopása - mondta el Buzinkay Péter, a Forster Központ műtárgyfelügyeleti irodájának vezetője kedden.

A szakember szerint hosszú időn keresztül dézsmálhatták az ismert műgyűjtő-műkereskedő hagyatékát. A rendőrség előzetes becslése szerint fél-egymilliárd forint közé tehető az eltulajdonított műtárgyak értéke, de a piaci érték sok esetben nem azonos a tárgyak kulturális értékével - jegyezte meg Buzinkay Péter.

Kovács Dezső nagyjából 40 éven keresztül gyűjtött műkincseket, amelyeket az örökösök egy budapesti lakásban tároltak, mert a hagyatéki eljárás még nem zárult le. Mivel az ingatlan lakatlan volt, csak a közelmúltban vették észre, hogy eltűntek a képek.

A portfolio.hu korábbi információi szerint az eltulajdonított művek alkotói között Paál Lászlótól Szinyei Merse Pálig, Ferenczy Károlytól Mednyánszky Lászlóig, Gulácsy Lajostól Derkovits Gyuláig a 19. század és a 20. század első felének legtöbb kiemelkedő hazai mestere megtalálható. A gyűjtemény külföldi vonulatához zömében 16-18. századi német, osztrák, spanyol, flamand és olasz munkák tartoznak, köztük Tintoretto védetté nyilvánított irgalmas szamaritánusa és Veronese Szent Katalinja. A modern festészetet a külföldi anyagban Utrillo párizsi utcarészlete, valamint Klimt és Toulouse-Lautrec grafikái képviselik.

A védett műtárgyakkal kapcsolatban Buzinkay Péter elmondta, hogy csak bizonyos fokú szabályozásokkal élhet az örökségvédelem, hiszen ebben az esetben személyes vagyontárgyakról van szó. Így a tulajdonos csak a műtárgy állandó helyét köteles bejelenteni a hatóságnál és azt, ha ez módosul. A tulajdonosnak nem írható elő, hogy miként, milyen biztonsági feltételek mellett tartsa saját tárgyait, de az állagmegóvás és az értékmegőrzés az ő érdeke is - mutatott rá a szakember.

Az eltűnt műtárgyakról a rendőrség értesíti az örökségvédelmi hivatalt, amely leltárt készít róluk, amelyet adatbázisba rendezve, később is kereshető módon elérhetővé tesz a szervezet honlapján. Ezzel a tulajdonosok számára biztosítja egyúttal - a bűncselekmény elévülése után is - az akár évtizedekkel későbbi visszaszerzés lehetőségét.

A rendőrség folyamatosan tölti fel a weboldalra az ellopott műtárgyakról készült felvételeket, és azt kéri, hogy aki találkozott ezekkel a műtárgyakkal vagy megvételre ajánlották neki, jelentkezzen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!