szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel felével nőtt a nézők száma, a jegybevétel pedig 60 százalékkal ugrott meg az elmúlt négy évben a Katona József Színházban - írta közleményében az intézmény. Jelenleg két bemutatón, egy Szorokin-adaptáción és a két részes Fauston dolgoznak.

Április végén mutatják be a Katonában Goethe Faustját Schilling Árpád rendezésében - közölte a színház a legújabb projektről. A Máté Gábor és Kulka János főszereplésével készülő produkció különlegessége, hogy a mű két részét valóban két részben, két estén láthatják majd a nézők.

Emellett május 16-án szinpadra állítják a Cukor Kreml című darabot is, amely Vlagyimir Szorokin műve alapján fest meghökkentő antiutópiát egy elképzelt Oroszországról.

A színházi évad utolsó negyedéhez közeledve Máté Gábor, a Katona igazgatója azt mondta, az ősz óta tartó évadban folytatódott a Katona nézőszámának elmúlt években mért emelkedése. A 2011-ben jegyzett közel 82 ezer látogató 2013-ra - a Katona történetében először - meghaladta a 100 ezret, tavaly pedig 116 ezerre ugrott a számuk.

Ezzel párhuzamosan növekedett a jegybevétel is, amely négy év alatt közel 60 százalékkal nőtt, így 2014-ben meghaladta a 284 millió forintot. A színház látogatottsága – azaz a nézőszám és az évadban az összes előadásra kalkulált helyek aránya – a sok esetben a nagy érdeklődésre tekintettel kiadott pótjegyek számának következtében az elmúlt három évben 103-105 százalék között mozgott, ami nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló teljesítmény.

MTI / Kallos Bea

"Az elmúlt években a Katona egyik legfontosabb törekvése az volt, hogy az eredeti értékei, céljai megtartása mellett belülről ismét megújuljon, s megmutassa a fiatalabb korosztálynak: a színház egy izgalmas, élő műfaj, ami nekik is szól" – mondta Máté Gábor.

Az igazgató szerint ezt nem csak a repertoár összetétele tükrözi, de komoly erőforrásokat szánnak a Katonában négy éve működő ifjúsági drámapedagógiai programra is. Ez mára a Katona életének fontos részévé vált, évente több ezer középiskolás kerül kapcsolatba a programmal, melynek fejlesztésével önálló csapat foglalkozik.

Kommunikációban a fiatalok megszólítását szolgálta a nagy sikerű, többszörös díjnyertes Gifszínház-kampány, idén pedig a Kártyázz nálunk! elnevezésű akció, amellyel egyetemisták és főiskolások számára próbálják elérhetőbbé tenni a színházi előadásokat.

"Nyilvánvalóan szeretnénk elérni azt, hogy a színház mint műfaj és mint a közösségi élmény egy formája a fiatalok előtt is kedvelt legyen. Emellett cél egy olyan generáció 'kinevelése', amely érzékeny és nyitott a világra, gondolkodik, véleményt alkot" – tette hozzá a Katona igazgatója, aki szerint bár még csak elindultak ezen az úton, esténként a nézőtéren végignézve egyértelműen érzékelhető a változás.

"A repertoár összeállításának legfontosabb pillére, hogy minél több olyan előadás legyen műsoron, amely a korunkra közvetlenül reagál, valóban arról a világról szól, amiben élünk" – mondta Máté Gábor.

Ennek jeleként a Katonában számos kortárs magyar alapanyagot dolgoztak fel (többek közt: Rükverc, Illaberek, Ahol a farkas is jó, Cigányok és Anamnesis) és külföldi kortárs szerzők művei is markánsan jelen vannak (Mártírok, Abigail bulija, Cukor Kreml, A két Korea újraegyesítése).

Az igazgató mind művészi szempontból, mind társadalmi vonatkozását tekintve különösen izgalmas vállalkozásnak tartja a Vörös című produkciót, amelyet a szabadkai Népszínház Magyar Társulatával közösen hoztak létre, és az idei évad végéig az előadás Szabadkán és Budapesten is látható.

Máté Gábor szerint a következő évadban is az eddigi koncepció mentén haladnak tovább, néhány újítással. Fontosnak tartja a független színházi szcénával való, mindkét fél számára megtermékenyítő együttműködést, így amellett, hogy rendszeresen fogadnak be ilyen típusú vendégelőadásokat, közös munkára is törekszenek a független művészekkel.

Ennek jegyében dolgozott nemrég a Katonában Bodó Viktor, rendez most Schilling Árpád, a jövő évadban pedig Pintér Béla folytatja a sort.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!