szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Rage Against The Machine Killing In The Name című dala több generációt is a táncparkettre és a koncertek első soraiba rángatott, a kétezres években pedig még egy egészen fura dolog is történt vele.

Az egy évvel korábban alakult zenekar emblematikus dalát az a Los Angeles-i zavargássorozat ihlette, mely az után tört ki, hogy három fehér és egy spanyol ajkú rendőr brutálisan megverte az ittas gyorshajtás miatt lekapcsolt fekete Rodney Kinget, később pedig az esküdtszék felmentette őket.

A rasszizmus és az erőszak ellen protestáló, funkot, rockot és hiphopot keresztező, iránymutató és trendformáló Killing In The Name alapmotívumát a zenekar gitárosa, Tom Morello egy általa tartott gitárórán ötlötte ki. Kis szünetet kért, egyből rögzítette is az ötletet, másnap pedig a zenekari próbán összerakták a számot. Ha minden ilyen flottul menne, ahogy Woody Allen mondta.

A szám szövegében a koncertjein Che Guevarát ábrázoló-, és vörös csillagos molinókat használó zenekar összefüggést vázol fel a Ku Klux Klan, az amerikai fegyveres erők, és "az katonai-ipari komplexum" között.

Emígyen:

Some of those that work forces, are the same that burn crosses

És ugye a szám emblematikus szövegi végkifejlete:

Fuck you, I won't do what you tell me

Ami még a Killing In The Name explicit szövegét illeti, nem először történt egyébként a rocktörténelemben, hogy egy fontos dal nem az alkotók hazájában, hanem azon kívül vált igazi slágerré - ez történt ebben az esetben is; az amerikai rádiók ignorálták a számot, Európában viszont kajálták a szerkesztők.

A zenekar cím nélküli bemutatkozó nagylemeze - rajta a Killing In The Name, természetesen -, ami tíz nappal később jelent meg, tripla platina lett.

Több mint másfél évtizeddel később, 2009-ben történt, hogy Jon Morter brit rádiós DJ és felesége csoportot indítottak a Facebookon, azzal a céllal, hogy a formálódó közösség tagjai vásároljanak minél többet a Killing In The Name-ből, és csináljanak karácsonyi listavezetőt a Rage-klasszikusból. Hogy nem az éppen aktuális brit X-Faktor-üdvöske legyen a karácsonyi number one.

Simon Cowell X-Faktor-guru cinikusnak és ostobának nevezte a versenyeztetést, de ez csak nagyobb publicitást adott az akciónak, melyhez időközben kortárs angol és amerikai rockzenészek is csatlakoztak (Dave Grohltól a Prodigy-ig, és a Muse-ig), s melyet végül a Rage Against The Machine nyert meg több mint 500,000 eladott számmal. Ez a dal lett minden idők első olyan listavezető karácsonyi kislemeze, mely kizárólag digitálisan eladott példányokkal érte el a lista csúcsát.

És akkor itt az örökbecsű:

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!