szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zenész szerint szégyent hoz Dublinra Mianmar vezetőjének viselkedése, mert eltűri a rohingják elleni erőszakot.

Visszaadja dublini kitüntetését Bob Geldof zenész, így tiltakozik az ellen, hogy a rohingja népirtást eltűrő Aung Szan Szú Kji mianmari vezető is megkapta az elismerést az ír fővárostól.

Geldof szerint Aung Szan Szú Kji viselkedése megdöbbentő, és szégyent hoz a városra, amely a Freedom of the City of Dublin kitüntetéssel jutalmazta korábban őt – idézte a zenészt a BBC News hétfőn.

Mianmarból több mint 600 ezer rohingjának kellett Bangladesbe menekülnie a kormányerők erőszakhulláma miatt, amit az ENSZ etnikai tisztogatásnak minősített. Szú Kji nem lépett fel a rohingják védelmében, ezért bírálják sokan. A Nobel-békedíjjal kitüntetett mianmari vezető a konfliktusról csak szeptember közepén nyilatkozott először, türelmet kérve.

Geldof, a Live Aid alapítója közleményében elítélte Szú Kjit, és azt írta: nem akarja, hogy nevét bármilyen módon együtt emlegethessék a rohingják elleni népirtással kapcsolatba hozható személyével.

Szú Kjit nemzetközi vezetők és emberi jogi csoportok is elítélték, amiért nem volt hajlandó elismerni, hogy országában a muzulmán rohingják szisztematikus üldözése folyik. Az ENSZ az országban folyó összehangolt katonai akciót az etnikai tisztogatás iskolapéldájának nevezete.

Geldof zenésztársai, az U2 együttes tagjai szombaton szintén felszólították a mianmari politikust, hogy erélyesen lépjen fel a biztonsági erőkkel szemben. A zenekar honlapján megjelent közlemény szerint Szú Kji hallgatása az ügyben úgy néz ki, mintha az a történtek elfogadása volna.

Októberben az oxfordi városvezetés fosztotta meg Szú Kjit az ott adományozott kitüntetéstől. A városi tanács vezetője elmondta: mélyen megdöbbentette a város lakóit a rohingják üldözése, és az, hogy Szú Kji nem szólalt fel ellene.

A Oxfordi Egyetemhez tartozó St Hugh's College, ahol Szú Kji tanult, a portréját is eltávolította.

A rohingjákkal szembeni katonai akciók augusztus végén kezdődtek. A katonák sok ezer embert megöltek, falvakat gyújtottak fel, a lakóikat pedig elűzték. A mianmari hadsereg ugyanakkor azt állítja, hogy csak a rohingja fegyveres erőkkel harcol, a civilekkel szembeni fellépést tagadja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva Világ

Ennek a szentnek véres a keze

Mit csinál egy Nobel-békedíjas népirtás idején? Az emberi jogok és a demokrácia harcosaként ismertté vált Aun Szan Szú Kji például azt választotta, hogy félrenéz. A liberális világ poszterlánya azonnal céltáblává vált, de ez egyelőre nem sokat segít a halálba üldözött rohingyákon.