szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új tanulmány szerint az extrém hőhullám is szedett áldozatokat, nemcsak a hamu és a láva.

Az mindenki tudja, hogy 79-ben kitört a Vezúv, és elpusztította a közelben fekvő Pompejit és Herculaneumot. Egy új tanulmányból most kiderül, hogy ezt nagyon kegyetlenül tette. Mert nyilván borzalmas lehetett megfulladni a hamuban, de a PLoS One folyóiratban megjelent tanulmány szerint sok áldozat esetében nem a fulladás okozta a halált. Régészek szerint ugyanis az történt, hogy a forró gázok és hamu hulláma felforralta az emberek vérét és szétrobbantotta a koponyájukat.

Mindennek a bizonyítékára a herculaneumi házakban bukkantak. A kutatók spektrometriai vizsgálatnak vetettek alá mintegy száz csont- és koponyamintát, és arra jutottak, hogy szokatlanul magas a vastartalmuk. Ez két helyzetben fordulhat elő: amikor fémtárgyak nagy hőnek vannak kitéve, illetve amikor elforr a vér. A koponyákon olyan jeleket is találtak, amelyek arra utaltak, hogy nagy hőnek voltak kitéve, és hogy szétrobbantak. A kutatók úgy gondolják, hogy a 400-900 fokos hőség felforralt minden folyadékot az emberek fejében, és szinte azonnal hamuvá alakította az agyukat. Noha az egész borzalmasan hangzik, a kutatók szerint gyorsan történt, így az áldozatok nem szenvedtek sokat. Mivel Herculaneum közelebb volt a Vezúvhoz, mint Pompeji, a hő is intenzívebb volt.

Csak, hogy perspektívába helyettük a történteket: a Vezúv 79-es kitörése százezerszer erősebb volt, mint a második világháborúban Japánra ledobott atombombák robbanása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!