szerző:
BI
Tetszett a cikk?

„Én bent teszem a dolgom, ti pedig kint tegyétek a dolgotok” – üzente a rehabról néhány hete Kiss Tibi a Quimby tagjainak, akik ezt meg is fogadták: vendégzenészekkel rögzítettek nemrég egy stúdiókoncertet, amelyet hamarosan láthatnak is a rajongók.

A Quimby Plusz-Mínusz című, február 27. este nyolctól másnap este tízig megtekinthető koncertfilm apropóján tartott az együttes online sajtótájékoztatót, ahol  a legfontosabb téma a tavaly nyáron rehabilitációs intézetbe vonult frontember állapota volt, illetve az, hogy Kiss Tibi hiányának milyen következményei vannak a zenekarra.

Mint Varga Liviusz elmondta, Kiss Tibivel nem sok ember tarthat jelenleg kapcsolatot, ez a terápiájával jár. Ő múlt héten próbálta telefonon hívni, de közvetlenül nem tudott vele beszélni. „Az úgynevezett izolációs időszakban a felépülő nem beszélhet a külső környezettel. Felesége azonban karácsonykor meglátogathatta, és ő arról számolt be, hogy Tibi jól érzi magát, gitározik. A felépülése halad. Azt is ki kell érdemelni, hogy bent valaki azzal foglalkozhasson, amivel kint szokott, és ő már, mondhatni, gitározási szakaszban van” – magyarázta az egyébként pszichológus végzettségű Varga. Szerinte néhány hét múlva többet tudnak erről mondani.

A zenekar dobosa, Gerdesits Ferenc bevallotta, számítottak rá, hogy Kiss Tibi egyszer vissza fog esni, de arra nem, hogy ez ennyire hamar eljön. Balanyi Szilárd billentyűs úgy véli, az mindenképp jó hír, hogy ő maga látta be, hogy segítségre szorul, mert ez az első ahhoz, hogy tovább tudjon lépni.

2019 őszén Kiss Tibi mesélt a hvg.hu-nak az előző, 2003-2004-es rehabilitációs időszakát megelőző éveiről is: „Az életet kétpofára faltuk, tele voltunk energiával, és annak ellenére, hogy persze voltak negatív dolgok, éreztük, hogy ez most egy megismételhetetlen időszak, ilyen nem lesz később. Akkoriban adtuk a legtöbb koncertet. Elmentünk a határainkig, nem sokkal később szét is estünk. … jött a Káosz amigos című lemezünk, ami már a széthullás terméke volt, ez logikusan következett az előzményekből… végül valóban, mint zenekar is széthullottunk. És én személyesen is. De nincs olyan, hogy csak egy oka van egy zenekar széthullásának. Sok nagy zenekar fel is oszlik 7-8 év után, mert, ha rendesen csinálják, elég keményen igénybe veszi ez az embert.”

Varga Liviusz most így összegezte a pszichológiai tanulságokat:„Egyfajta család vagyunk, traumatizált minket ez a helyzet. Ráadásul az egész világnak nehéz most a koronavírus miatt. Ilyenkor az összefogás, a türelem, az egymásba kapaszkodás tud segíteni, mi pedig elvesztettük ez egyik fő vezéralakunkat, oszlopunkat, így számunkra ehhez az összekapaszkodáshoz is több erő kellett.”

Mint kiderült, fél évig „köpni nyelni nem tudtak”, tavaly az év utolsó harmadában kezdtek el ébredezni, rájönni, hogy erre rámehet az egész zenekar is. „Az utolsó pillanatban nyúltunk egymásért.”

Nem tévedünk nagyot – bár ez a sajtótájékoztatón így nem hangzott el – hogy a február 27-étől látható online koncert is felfogható egyfajta zenekari terápiának.

A próbák során az egyébként saját dalaikat szívesen éneklő Liviust és Kárpáti Józsefet (Dódit) nem vitte rá a lélek, hogy Tibi dalait is elénekelje, ezért felkértek néhány vendégzenészt (Pásztor Anna, Pásztor Simi, Bodor Áron, Lukács Laci, Sidlovics Gábor, Papp Szabi), hogy ugorjanak be a koncertre énekelni és gitározni Tibi helyére.

A koncertet a soroksári Csend Stúdióban vették fel. Olyan slágerek lesznek hallhatók a sajátos felállásokban, mint az Autó egy szerpentinen, az Állatok a legelőn, a Sehol se talállak, vagy a Halleluja. A dalokat egyébként a vendégénekesek választották ki, ebben szabad kezet kaptak.

A tankcsapdás Lukács Lászlónak, mint mondta, nagyon könnyű dolga volt, mert a két kedvence (Sehol se talállak, Halleluja) egyből beugrott neki, nagy örömmel énekelte el ezeket. Zenekari társa, Sidi ezeken kívül még három dalban gitározik, mert Kiss Tibit a hangszeren is helyettesíteni kellett. Annyit megtudtunk, hogy a dalok néhol kissé rockosabbak, karcosabbak lesznek.

„Ritkán veszünk részt ilyen közös akciókban, de azért már benne voltunk egy-két dologban. De most éreztük leginkább azt, hogy minden fellépő hatalmas lelkesedéssel, egyfajta örömzenélésnek tekintette a próbákat és a koncertet is” – mondta Sidi.

Az Esti Kornél frontembere, Bodor Áron – aki az Álmatlan dalt és a Legyen vöröst választotta – azt emelte ki a sajtótájékoztatón, hogy a Quimbynek nagy szerepe volt abban, hogy az alternatív zene ennyire populárissá válhatott Magyarországon, és egyfajta összetartó erőt is jelent a különböző műfajok közt. Ezt az is bizonyítja szerinte, hogy most is különféle stílusban játszó előadók tudtak kiválóan együttműködni.

A koncertfilm bevételéből a zenekar a Mérföldkő Egyesület Rehabilitációs Otthon munkáját szeretné segíteni. Aki tehát támogatói jegyet vált a Quimby Plusz-Mínusz koncertfilmre, rendhagyó módon nem a zenekart támogatja, hanem egy olyan intézmény munkáját, mint amilyenben Tibi jelenleg is a felépülésére koncentrál.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István-Németh Róbert Élet+Stílus

„Elmentünk a határainkig, nem sokkal később szét is estünk” – interjú Kiss Tibivel

Mindig olyan zenét játszottunk, ami a miénk volt, de amiben az adott közeghez idomult kicsit a nyelvünk – mondja Kiss Tibi, a Quimby frontembere, aki szerint semmi különös nincs abban, hogy október 23-án felléptek Karácsony Gergely felkérésére. Most viszont már az őszi, Legyen a gépnek halleluja című turnéjukkal foglalkoznak, amely az idén 20 éves Ékszerelmére című albumot idézi meg. Kiss Tibivel átbeszéltük, milyen emlékei vannak arról az időszakról és a lemezről.