szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A címben feltett morális dilemmát veti fel Ripp Zoltán A zsarnok halála című új regényében. A politikai elemző-íróval az e heti HVG készített interjút.

„Fiktív országba helyeztem ezt a történetet; nem akartam, hogy valaki Magyarországgal azonosítsa. Ugyanakkor természetes, hogy azokból a diktatórikus jegyekből indultam ki, amelyeket naponta tapasztalunk, nem csak itthon, máshol is. Disztópikus regényt képzeltem el, felmutatva olyan figyelmeztető tendenciákat, amelyek láttán elgondolhatjuk, vajon hány lépésre vagyunk attól a világtól, ahol mindez megtörténhet” – írta le a regényét Ripp Zoltán.

Úgy véli, hogy némely vonatkozásban nagyon közel állunk egyébként a regénybeli káoszhoz. De, mint mondja, főleg arra törekedett, hogy megmutassa, az elnök halálát okozó drámai tett után milyen cselekvési minták alakulnak ki azok körében, akik elviselték a rendszert vagy lázadtak ellene, illetve milyen magatartásformák jelentkeznek azoknál, akik addig fenntartották a politikai struktúrát, de most hirtelen új helyzetben találják magukat.

Ripp úgy gondolja, a regény kulcsmondatait Debor Emma szónoklatában találjuk: „Nem tudom, mi származhat egy bűnben fogant lázadásból. Talán semmi jó, csak újabb bűnök. Talán egy jobb világ.”

Az interjút az e heti HVG-ben, vagy a hvg360-on olvashatja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Czeglédi Fanni Élet+Stílus

Az őseink szenvedése bennünk is tovább élhet

„Semmi nincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyermekre, mint a szülők meg nem élt élete” – idézi Carl Gustav Jung tanulságos mondatát a Transzgenerációs történetek – Örökül kapott traumák és feldolgozásuk című kötet, amely különböző terápiás utak mentén vezeti végig az olvasókat azon a kérdésen, miért feltétlenül szükséges szembesülnünk felmenőink sokszor ismeretlen, elhallgatott múltjával annak érdekében, hogy kezünkbe vehessük a saját sorsunkat. Dr. Koltai Mária pszichiáterrel, kiképző pszichoterapeutával, a könyv elméleti bevezetőjének szerzőjével beszélgettünk.

Czeglédi Fanni Élet+Stílus

Home office egy év után: megvan még a józan eszünk?

Soha nem látott szintre nőtt tavaly az otthonról dolgozók aránya, és a járványidőszak nagy dolgozói emberkísérlete után a home office valószínűleg sokáig velünk marad még. Sokan érzik úgy, hogy hatékonyabbak távmunkában, de mi a helyzet azokkal, akik egy év alatt sem tudtak kialakítani egy egészséges napi rutint, pedig sejtik, hogy a home office jó is lehet? Nekik segíthet a brit Rebecca Seal Hogyan dolgozzunk otthonról (és maradjunk mégis normálisak)? című olvasmányos kézikönyve.