szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy kapuvári gazda disznóóljából került a Magyar Nemzeti Múzeumba 1948-ban számos nagy értékű műtárgy. Ezek tulajdonjoga is tisztázódhat a magyar állam és az Esterházy Magánalapítvány között folyó perben a Kúria minapi döntése nyomán.

A Kúria nemrég hatályon kívül helyezte az Esterházy-kincsek tulajdonjogáról másodfokon hozott jogerős ítéletet, így az ügyet a Fővárosi Ítélőtáblának újra kell tárgyalnia. Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezetője a HVG-nek elmondta, ha visszakapnák, akkor sem akarják külföldre vinni vagy értékesíteni a tárgyakat. A család Budapesten létrehozna egy „reprezentatív, központi épületet”, az „Esterházy-fórumot”, ahol a család történetét, kortárs és történeti gyűjteményeit prezentálnák tematikus, időszaki kiállításokkal.

Ottrubay szerint ezt a kulturális intézetet a magyar állammal közösen kellene megalapítani. Az is felvetődött, hogy közérdekű vagyonkezelő alapítvány jöjjön létre, amelyben az Esterházy család és az állam képviselői is jelen lennének. A HVG úgy tudja, hogy a kormány is hasonlóban gondolkodik, csak éppen kihagyná az Esterházy Magánalapítványt.

De mit kerestek az Esterházy-kincsek egy disznóólban, és amikor végre előkerültek, miért nem igényelte vissza őket Esterházy Pál herceg? A HVG e heti számában, illetve a hvg360-on részletesen olvashat a kincsek kalandos sorsáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!