szerző:
K. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nagyobb eséllyel pályázik támogatásra egy színház, ha a bemutatott előadás vagy tantermi nevelési projekt pozitívan jeleníti meg „az európai keresztény kultúrához való tartozásunkat”.

Meglepő feltételek jelentek meg a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) színházi szervezeteknek szóló pályázati kiírásában. Az NKA honlapján egy ideje már elérhető kiírás alapján összesen 20, projektenként 1–1 millió forintra lehet pályázni színházi szervezeteknek színházi nevelési előadásra, kortárs magyar dráma bemutatására, cirkuszi előadás bemutatására, szakmai kiadványok készítésére, illetve a Himnuszt, Csokonait, Petőfit és Kölcseyt bemutató színházi eseményekre.

A részletes pályázati kiírásból ugyanakkor kiderül: nemcsak a Himnuszt és a nagy magyar költőket bemutató előadások érdekében benyújtott, de a színházi nevelésről és a kortárs magyar drámáról szóló pályázatok esetében is előnyt élvez

nemzeti önazonosság-tudatunk erősítése, valamint az európai keresztény kultúrához való tartozásunk szakmailag igényes, korszerű színházi eszközökkel történő pozitív megjelenése.

Valamint a „a magyar kultúra értékeinek magas színvonalú, affirmatív bemutatása”.

A „színházi nevelési tevékenység megvalósítására” kiírt pályázatban lehetőség van „Csokonai Vitéz Mihály, Petőfi Sándor, Kölcsey Ferenc költészetéhez, kiemelten a Himnuszhoz kapcsolódóan” létrehozott előadáshoz kötődő foglalkozásokra is pályázni, de lehet támogatást kérni egyszerűen csak színházi előadáshoz kapcsolódó felkészítő vagy feldolgozó foglalkozásokra is: a kiírás nem jelzi, hogy ebben az esetben ne lenne ugyanolyan fontos kritérium a kereszténység és a nemzeti önazonosság-tudat.

Külön pályázati lehetőség áll nyitva

színházi nevelési előadás létrehozása a család szerepének fontosságáról

témakörben is.

Ugyanezek a kritériumok megjelennek abban a pályázati lehetőségben is, amely „kortárs magyar dráma ősbemutató megvalósítására” szól, azzal a kiegészítéssel, hogy „prioritást élveznek azok a produkciók, amelyek (…) nagy történelmi személyiségeinkhez kötődnek.”

Érdekesség egyébként, hogy az NKA reagál arra is, hogy a rezsiköltségek olyannyira megnövekedtek, hogy az már kérdésessé teszi a színházak napi működését is. A kiírásban ugyanis ez is szerepel minden egyes kategóriánál:

A Kollégium üzemeltetési és fenntartási kiadások elszámolását (rezsiköltséget) nem engedélyezi.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Bálint Kult

Kultúra a NER-ben: több százmillió lovas színházra, Vidnyánszkyék milliárdokról dönthetnek

Szépen kirajzolódik az előadó-művészeti többlettámogatások listájából, milyen színház igazán fontos a kormánynak: a lovas színházak mindent visznek, a független, „kísérletező” alkotók érjék be az apróval. A most kimaradt pályázókat senki nem tájékoztatta, mire számíthatnak, és százmillióért igazgathatja az ország új színházát az államtitkár kedves intézménye.