szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara, illetve a budapesti, Csányi János alapította Színház és Film Intézet közösen alapítanak új intézetet, ahol mintegy 50 színház és filmes szakember fog tanítani.

A kari tanács még májusban szavazta meg a Színház- és Filmművészeti Intézet alapítását és az akkreditációs folyamatának az elindítását. 2025-ben indulna az oktatás 2 osztatlan képzés, 2 alapszak, 6 magyar nyelvű és 2 angol nyelvű szakirány, valamint további 12 szakirányú továbbképzés keretében.

A szakok között van színművész; színházrendező; filmíró, film- és televíziórendező, operatőr, hangmester, filmvágó, gyártásszervező szakirányok; televíziós műsorkészítő szakirány. Ezenkívül benne vannak a Művészeti Kar és a budapesti Színház és Film Intézet (SZFI) közös oktatási programjában jelenleg is meglévő szakirányú továbbképzések: így például a forgatókönyv- és drámaíró; mozgóképalkotó; dokumentumfilm-alkotó; hatásvilágítás-tervező; előadó-művészeti műszaki vezető, gazdasági vezető, intézményvezetői és az előadó-művészeti marketing képzés.

Az SZFI a közleményében azt írja, hogy az új szakokon mintegy 50 neves színházi és filmes szakember fog tanítani, és „a szakfelelős jelöltek között van Balázs Zoltán és Csányi János rendező, Deák Kristóf filmrendező, producer, Goda Krisztina forgatókönyvíró, filmrendező, Gózon Francisco operatőr, Kollányi Tamás vágó, Szabó Gábor operatőr, Tasnádi István forgatókönyv- és drámaíró, rendező, Tuba Mariann vágó, televíziós műsorvezető, valamint Zányi Tamás filmhangtervező”.

A társalapító intézmény két évvel ezelőtt zaklatásos ügybe keveredett

Talán érdemes megjegyezni a félreértések elkerülése végett, hogy a felnőttképző budapesti Színház és Film Intézet (SZFI) nem egyenlő a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel. Csányi János a 2009-ben alapított intézetéről azt írja, hogy annak „létrehozását a színházi, filmes és média háttérszakmák átfogó képzésének megoldatlansága tette szükségessé”, mert „miközben az ágazatok művészeti foglalkozásainak oktatását a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) elvégzi, a – létszámát tekintve jóval nagyobb, teljesítményét tekintve pedig meghatározó – szakmai háttérbázisok szinte egésze magas szintű szakképzés nélkül működött”.

A Színház és Film Intézetről legutóbb akkor voltunk kénytelenek említést tenni, amikor kiderült, hogy Gyöngyösi Tamást, a Thália Tanoda egyik volt tanárát az egykori tanulói verbális és tettleges zaklatásra, szexuális visszaélésre és kényszerítésre hivatkozva feljelentették a rendőrségen. Kiderült, hogy Gyöngyösi nemcsak a Thália Tanodában élt vissza helyzetével, de az összes korábbi munkahelyén, a Gór Nagy Mária Színitanodában (GNM), a Pesti Magyar Színiakadémián és a Színház és Film Intézetben is, ahol még 2022-ben is tanított részállású, nyugdíjas tanárként. Akkor a hvg360-nak nyilatkozók közül többen is azt állították, hogy jelezték az iskola akkori igazgatójának, Csányi Jánosnak, hogy Gyöngyösi megalázta őket, utalásokat tett a szexuális életükre, azonban ennek ellenére semmiféle retorzió érte nem érte a tanárt. Az intézet akkor azt közölte, hogy mivel még folyamatban van a tanár elleni feljelentés és az általa indított becsületsértési eljárás is, nem kívánnak nyilatkozni. Az intézet honlapján a jelenlegi oktatók között már nem szerepel Gyöngyösi neve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!