szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zenész az Indexnek adott interjúban kikérte magának, hogy ne legyen joga a saját lemezén, a saját dalában arról beszélni, ami foglalkoztatja. Például a transzneműségről.

Lemezbemutató interjút adott az Indexnek Ákos, aki az új lemezének, a Metropolis dalainak az átbeszélése mellett leginkább az őt ért kritikákra igyekezett reagálni az újságíró közreműködésével.  

Ennek megfelelően az interjú egyik alapvetése az volt, hogy „én konzervatív vagyok, pont”, ami arra a kérdésre volt válasz, hogy a zenész elfogadja-e, hogy az új lemezének a konzervatív világnézete közel áll a jelenlegi kormánypártokéhoz.

Az interjúban kifejezetten sok figyelmet szenteltek a lemezről a Kékből rózsaszín című számnak, amely olyan mondatokkal tagadja a transzneműséget, hogy „a nemed nemcsak egy jelmez, amit az ember levet vagy felvesz”. Ákos azonban hárította az interjúban a transzfóbia vádját, ő állítása szerint a normalitás védelmében próbál felszólalni.

„Ha én Napóleonnak képzelem magam, bevisznek a diliházba, de ha nőnek, akkor azt tisztelni kell?” – illusztrálta az álláspontját a témában. „Azt gondolom, hogy nem segít senki lelki problémáin, ha egészséges szerveket metszenek le róla. A dal egy kétségbeesett apa segélykiáltása nyomán született. Miért nem szeretjük annyira ezeket a gyerekeket, hogy segítsük őket saját maguk elfogadásában? Arról nem beszélve, hogy ez óriási üzlet is. Nevezhetnek, aminek akarnak, ezzel akkor sem fogok egyetérteni. De amúgy kit bánt, ha nekem személyesen ez a véleményem? Én ezt mondom, más meg mást. Mi a probléma?”

Ákos úgy gondolja, hogy „olyan dolgokat erőszakolnak ránk, amit tíz évvel ezelőtt még körberöhögtünk volna”, úgy véli, hogy „zavaros ideológiák” alapján vitatkozunk a biológiával, a matematikával vagy a történelemmel.

Miután az interjúban többször szóba kerül a Metropolist érő vád, miszerint a kormánypártok világképét tükrözi, Ákos azt mondja: „Kikérem magamnak, hogy ne legyen jogom a saját lemezemen, a saját dalomban arról beszélni, ami foglalkoztat.” A transzfób és genderellenes kifejezésekben pedig az „elnyomás gesztusát” látja, szerinte ez „a nyilasok, a kommunisták, a nácik, a maoisták jelrendszere: nem tűrik az ellenvéleményt, kizárólag azt lehet gondolni, amit ők előírnak.”

Az interjú másik jelentős vezérfonala az Ákosnak megítélt támogatások kérdése, ahogy az újságíró az egyik kérdésben megfogalmazza az ellene felhozott vádat: „Ákos a NER s*ggét nyalja, és öntik rá a közpénzt”. Ákosnak erre többek között az a válasza, hogy hét miniszterelnök alatt töltött meg sportcsarnokokat, ő játszott a legtöbbször az egykori Budapest Sportcsarnokban, és lassan már hazajár koncertezni a Papp László Arénába. „Ezek után nyugodtan kijelenthetjük, hogy aki szerint az én sikerem a NER-nek köszönhető, az egyszerűen nem beszámítható.”

A róla készülő, a Nemzeti Filmintézet 229 milliós támogatásával megvalósuló portréfilmről Ákos azt mondta: „Nem ez az első eset a világon, hogy portrét forgatnak valakiről, aki hosszú ideje sikerrel van jelen a maga műfajában. Van még valami vád a szokásosak közül?”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!