szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerinte nemcsak az ellehetetlenülésükhöz, hanem a kreativitás kiveszéséhez is vezethet, ha nem kapnak megfelelő jogvédelmet.

Paul McCartney-t aggasztja, hogy a mesterséges intelligencia mekkora teret hódít magának a művészetben is, és attól tart, hogy a zenészek megélhetése egyre inkább az ellehetetlenülés felé halad. Erről a BBC-nek beszélt, az apropó pedig az volt, hogy a brit kormány változtatásokat tervez a szerzői jogi törvényben.

A módosítások lehetővé tennék, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztői úgy használják fel az interneten elérhető művészeti tartalmakat a modelljeik fejlesztéséhez, hogy abba a jogtulajdonosok is beleegyeznek. (A generatív programokat hatalmas mennyiségű, online hozzáférhető adatból – szövegekből, képekből, zenéből – fejlesztik, így hoznak létre új tartalmakat.) A kormány indoklása szerint a cél egy olyan szerzői jogi rendszer megteremtése, ami tényleges ellenőrzést, átláthatóságot és jogbiztonságot nyújt az alkotók számára.

Perelnek a legnagyobb zenei kiadók a mesterséges intelligencia miatt

A lemezkiadók által jogi útra terelt konfliktus potenciális mérföldkő lehet a szerzői jogok érvényesítésének történetében.

McCartney ugyanakkor azt mondja, hogy a mesterséges intelligencia ilyen szintű használata, a zeneiparba való beépülése kaotikus állapotokhoz, „lenyúlásokhoz”, a kreativitás kiveszéséhez vezethet. Nincs ezzel egyedül: a törvénymódosítás kritikusai szerint az egyik legfőbb baj az, hogy egy-egy művész képtelen lenne akár több ezer különböző mesterségesintelligencia-szolgáltatóval tudatni, hogy elzárkózik az alkotása felhasználása elől, és lehetetlen lenne követni, hogy azokat végül felhasználják-e, vagy sem. McCartney azt is hozzátette, hogy szerinte a pénz annak jár, aki megalkotja a dalt, és nem a technológiai óriásoknak.

McCartney 2023-ban egyébként Ringo Starral együtt maga is használta a mesterséges intelligenciát: a mesterséges intelligencia segítségével alkották újra John Lennon hangját egy 1970-es dalfelvételről, ami soha nem jelent még meg. Így született meg a Now and Then című Beatles-dal, aminek végül nagy sikere lett, többek között Grammy-díjra is jelölték.

Két Grammy-díjra jelölték a Beatles 2023-as dalát, ami a mesterséges intelligencia nélkül meg sem jelenhetett volna

Paul McCartney és Ringo Starr a mesterséges intelligencia segítségével alkotta újra John Lennon hangját egy 1970-es dalfelvételről, ami soha nem jelent még meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!