szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikaiak édesség iránti vágyára alapozva a világ legnagyobb fánk- és kávékínáló hálózatát, a Dunkin'...

Az amerikaiak édesség iránti vágyára alapozva a világ legnagyobb fánk- és kávékínáló hálózatát, a Dunkin' Donuts-láncot építette ki a szegénysorból, kifutófiúként indult és igazi amerikai karriert befutó és 2002-ben elhunyt William Rosenberg.

Bill Rosenberg
A cégalapító Rosenberg - aki 1916-ban, Boston egyik munkásnegyedében született egy négygyermekes zsidó családban - már nyolcéves korában megismerkedett a munkával. A nagy gazdasági világválság elvitte édesapja fűszerboltját, s Rosenbergnek 14 évesen, az iskola befejezése után munkát kellett keresnie.

A Western Union postaszolgáltató táviratkihordójaként heti 22 dollárt kapott, és hamar rájött, hogy annál magasabb a borravaló, minél jobban kiszolgálja kuncsaftjait. Hogy a kézbesítési időt lerövidítse, kerékpárján teherautókba vagy villamosokba kapaszkodva közlekedett, és rövid időn belül a környék legjobban kereső telegramkihordója lett.

Néhány év múlva, a Simco fagylalt- és jégkrémgyár mozgóárusaként ugyancsak újított: eldobható kanalat és szalvétát kínált vevőinek. Csaknem másfél évtizedig maradt a cégnél, ahol a terjesztői lánc felügyelőségéig vitte. A második világháború kitörése előtt a Bethlehem Steel acélkombinát hinghami hajógyárában helyezkedett el.

A háború után környékbeli vállalatok alkalmazottainak ebédet kínáló saját vállalkozást indított. Járműparkja mozgóbüfékké átalakított használt taxikból állt, amelyekben rozsdamentes polcokon sorakoztak az ár szerint csoportosított szendvicsek és sütemények. A cég bevételeinek 40 százalékát a kávé és a fánk eladása adta, ezért Rosenberg erre külön üzletet alapított: a massachusettsi Quincy városban, egy forgalmas útkereszteződésben 1948-ban megnyitotta az Open Kettle (Nyitott Kancsó) nevű büfét. Az egyre sikeresebb fánkbüfé nevét Rosenberg hamarosan a jobban csengő - állítólag a cég mérnöke által javasolt, a fánkok kávéba mártogatásának közkeletű szokására utaló és a helyesírást kerékbe törő - Dunkin' Donuts névre változtatta, és évről évre több fánkot adott el.

A gyorsétkeztetők közül elsőként Rosenberg - a Kentucky Fried Chickent (KFC) elindító Saunders „ezredest” és magát a McDonald's-t is megelőzve - ismerte föl a franchise-rendszerben rejlő lehetőséget, és 1955-ben Worcesterben megnyitotta a lánc első tagját. A franchise-rendszerrel szembeni kezdeti bizalmatlanság letörése érdekében Rosenberg 1959-ben tizenhat, hasonló cipőben járó üzletemberrel együtt megalakította a Nemzetközi Franchise Szövetséget, amely egységes feltételeket szabott.

A DD 1963-ban nyitotta meg századik egységét, s az elnöki posztra visszahúzódó alapító ekkor átadta az üzlet irányítását Robert fiának. A fánkkirály azonban különböző betegségei ellenére, a visszavonulás után is aktív maradt: lótenyésztésbe kezdett. A DD 1968-ban ment tőzsdére, ahonnan 1990-ben vásárolta ki a brit Allied Lyons.

(Nagy Gábor 2002-es a HVG-s cikke alapján)

Erre a linkre kattintva megismerkedhet további márkák történetével.

Beperelték Nagy Ferót, mert a kutyája ráugrott valakire az utcán

Beperelték Nagy Ferót, mert a kutyája ráugrott valakire az utcán

Itt a Last of Us második évadának teasere Pedro Pascallal és Bella Ramsey-val

Itt a Last of Us második évadának teasere Pedro Pascallal és Bella Ramsey-val

Egy Ferrari volt itthon a gyorshajtási csúcstartó tavaly

Egy Ferrari volt itthon a gyorshajtási csúcstartó tavaly

Terézváros is indul a MÁV 99 éves pályázatán, legfeljebb egymilliárdból létrehoznák a közparkot a Nyugati mögött

Terézváros is indul a MÁV 99 éves pályázatán, legfeljebb egymilliárdból létrehoznák a közparkot a Nyugati mögött