szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bizonytalanság uralkodott hétfőn Belgrádban a szerb államfő személye körül: világos jogi előírások hiányában nem tudni pontosan, hogy kinek kell ellátnia az elnöki teendőket, miután vasárnap lejárt Milan Milutinovics eddigi elnök ötéves megbízatása, és a nemrégiben megrendezett két elnökválasztás is eredménytelenül zárult.

Milutinovics 1997. december 29-én tette le a hivatali esküt, s egy hétre rá, 1998. január 5-én vette át hivatalát elődjétől. A szerb alkotmány és a választójogi törvény azonban nem pontosítja, hogy mikor jár le az elnök mandátuma. Belgrádban eddig mindenki azzal számolt, hogy Milutinovics megbízatása január 5-éig tart. A szerb választási bizottság titkára azonban a minap bejelentette, hogy a mandátum december 29-én jár le, s másnap, december 30-án Natasa Micics szerb parlamenti elnök automatikusan átveszi az elnöki teendők ellátását. Erre azért van szükség, mert az alacsony részvétel miatt a szeptemberi és a decemberi elnökválasztás is érvénytelen volt, így nem sikerült megválasztani Szerbia új államfőjét.
Szlobodan Vucsetics, a Szerbiai Alkotmánybíróság elnöke a B92 Rádiónak nyilatkozva kijelentette: kétségtelen, hogy ezt a posztot az új elnök megválasztásáig Natasa Micics szerbiai parlamenti házelnöknek kell betölteni. Véleménye szerint azonban kérdéses, hogyan tudja a házelnök átvenni ezt a tisztséget. Az alkotmánybíró szerint hasonló helyzet volt 1997 júliusában, amikor Szlobodan Milosevicset Szerbia elnökeként választották meg jugoszláv elnöknek.
Bojan Pajcsics, a szerb parlament alkotmányügyi bizottságának tagja az AFP hírügynökséggel közölte, hogy hétfőtől Micics látja el ideiglenesen az elnöki teendőket. Pajcics szerint egyedül ez a - DOS kormányzó pártkoalíció tagjai által uralt - bizottság hivatott értelmezni az alkotmányt. Pajcsics azt azonban nem tudta megmondani, hogy a bizottsági határozatot a parlamentnek meg kell-e erősítenie.
A szerb ellenzék elutasítja a bizottság véleményét, szerintük az alkotmánybíróság és a parlament hivatott dönteni arról, hogy ki lássa el az elnöki teendőket, ha a hivatalban lévő államfő mandátumának lejárta után nem választják meg a következő elnököt. A szerb alkotmány nem rendelkezik ilyen esetről, egyedül azt köti ki, hogy az államfőt annak akadályoztatása esetén a parlamenti elnök helyettesíti. Az ellenzék ragaszkodik ahhoz, hogy Milutinovics maradjon hivatalban, amíg megválasztják utódját.
A 39 éves Natasa Micics – aki az idén lett Szerbia történelmének első parlamenti elnök asszonya - nem kívánt mondani semmit arról, hogy hogyan és mikor veszi át az elnöki posztot, Milutinovics pedig nem hajlandó nyilatkozni a sajtónak.

A nyílt utcán kergették a kecskeméti lányt, így végül a rendőrségen keresett menedéket

A nyílt utcán kergették a kecskeméti lányt, így végül a rendőrségen keresett menedéket

Aligha lesz tartós béke az izraeli tűzszünetből

Aligha lesz tartós béke az izraeli tűzszünetből

Az állam közreműködésével sínen van Tiborcz vasúti érdekeltsége is

Az állam közreműködésével sínen van Tiborcz vasúti érdekeltsége is

Mindenki ismeri Brüsszelben a Tiborcz nevet, lengyel és román össztűz alá került az Orbán-kormány

Mindenki ismeri Brüsszelben a Tiborcz nevet, lengyel és román össztűz alá került az Orbán-kormány