szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor korábbi miniszterelnök a Hír-tv-ben péntek reggel bejelentette: elvállalja a Fidesz elnökjelöltségét. Orbán korábban úgy nyilatkozott, hogy a posztot csak akkor vállalja, ha a Fidesz hajlandó néppárttá alakulni. Harminckét fideszes politikus - csaknem valamennyiük a parlamenti frakció tagja - nyilatkozatban fejezte ki egyetértését azzal, hogy a Fidesz - Magyar Polgári Pártot nyitott, széles néppárttá alakítsák.

A volt kormányfő péntek reggel a Hír Tv-nek adott nyilatkozatában bejelentette: aláírta a Fidesz átalakításáról szóló egyetértési nyilatkozatot és így hivatalosan is kandidál a szervezet elnöki posztjára. Orbán szerint nem az a kulcskérdés, hogy ki lesz a Fidesz elnöke, hanem az, hogy milyen utat választ magának a párt. A politikus hangsúlyozta, hogy a Fidesz a belső szerkezeti átalakítás mellett jelentős tagtoborzásra készül, és kiemelte, hogy az új párt jelentős mértékben támaszkodik majd a polgári körökre. Orbán reményét fejezte ki, hogy a polgári körök tagjai közül sokan csatlakoznak majd tagként a néppárttá alakított Fideszhez. A politikus szerint a Fidesz májusi kongresszusáig meg kell szervezni a párt különböző, tudományos, nyugdíjas, diák, munkavállalói tagozatait.
Harminckét fideszes politikus - csaknem valamennyiük a parlamenti frakció tagja - nyilatkozatban fejezte ki egyetértését azzal, hogy a Fidesz - Magyar Polgári Pártot nyitott, széles néppárttá alakítsák. Az Orbán Viktor volt kormányfő és a Fidesz nyolc alelnöke által aláírt dokumentum szerint ezt a változtatást az Európai Unió politikai fórumain a magyar nemzeti érdekek érvényesítésében való helytállás, illetve a magyar közéletben bekövetkezett változások igénylik. A fideszes politikusok úgy látják, hogy a párt szervezeti életének súlypontját a választókerületekbe kell helyezni. "A Fidesz elkötelezi magát a teljes nemzeti-polgári erők szervezeti egysége mellett, amelyet a polgári értékek sikeres politikai érvényesítése szempontjából kikerülhetetlennek tart, mindazonáltal a Fidesznek önmagában is alkalmassá kell válnia az egységes magyar nemzet felemelkedésében hívő és ezért tenni kész polgárok erejének összefogására" - fogalmaznak az egyetértési nyilatkozat aláírói.
Korábban Orbán azt ígérte, hogy még január végén választ ad a felkérésre, hozzátéve, hogy csak akkor vállalja el a szervezet vezetését, ha a párt átalakításával kapcsolatos teendők az ő munkáját kívánják meg. "Nyilvánvaló, hogy a Fidesz mostani átalakítása egyúttal egy későbbi nagy, a teljes jobbközepet, a nemzeti, keresztény, polgári érzelmű választóközönséget magába fogadni tudó politikai egység kiépítésének irányába vezet" - szögezte le január közepén Orbán Viktor, aki szerint szerint a Fidesz kapuit "minden korábbinál szélesebbre kell tárni mind szellemi, mind személyi, mind pedig szerkezeti értelemben". Orbán Viktor január 27-én már úgy nyilatkozott, hogy csak abban az esetben vállalná a posztot, amennyiben a Fidesz elszánja magát arra, hogy egy magyar méretekben mérve is közepes erősségű, taglétszámú és szervezettségű pártból valódi néppárttá alakuljon át.
Az exkormányfő a Fidesz átalakításának szükségességét az ország uniós csatlakozásával indokolta: szerinte az Európai Parlamentben a magyar érdekeket csak erős bázissal rendelkező pártok képviselhetik eredményesen a különböző frakciókban. "Kicsi választási pártokkal nem lehet a magyar érdekeket képviselni" - nyilatkozta Orbán január 14-én.
Orbán Viktor 1993 áprilisa és 2000 januárja között töltötte be a Fidesz elnöki posztját. 2000 elejétől - amikor a Fidesz a miniszterelnöki és a pártelnöki poszt szétválasztásáról döntött, 2001 májusáig Kövér László, majd 2002 júliusáig Pokorni Zoltán volt a párt elnöke. A pártot 2002 nyara, Pokorni Zoltán lemondása óta ügyvezető alelnökként Áder János irányítja. (MTI)
Magyarországon a 700 kilométeres hatótávú új elektromos BMW

Magyarországon a 700 kilométeres hatótávú új elektromos BMW

Erre az új őrületre van rápörögve fél Hollywood, de Magyarországon is egyre népszerűbb a tenisz trónkövetelője

Erre az új őrületre van rápörögve fél Hollywood, de Magyarországon is egyre népszerűbb a tenisz trónkövetelője

Ilyen gyorsan és erősen talán még sose utasították vissza Gyurcsányt, mint tette most Magyar Péter

Ilyen gyorsan és erősen talán még sose utasították vissza Gyurcsányt, mint tette most Magyar Péter

Magyar Péter tíz okot sorolt fel, ami miatt szerinte 2026-ban nyugdíjazzák a szavazók Orbánt és rendszerét

Magyar Péter tíz okot sorolt fel, ami miatt szerinte 2026-ban nyugdíjazzák a szavazók Orbánt és rendszerét