szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az asztma kontrollálható szlogen jegyében - immár tizedik alkalommal - rendezték meg ez év májusának első keddjén az Asztma Világnapját, hogy erre a krónikus betegségre, illetve hatékony kezelésének fontosságára hívják fel a világ közvéleményének figyelmét.

A betegség tüneteiről az ókorból is ismertek feljegyzések. Napjaink modern, civilizált életformája mellett  - a magas légszennyezettség, a dohányfüst, és az allergének elszaporodása miatt - egyre többen betegszenek meg benne, s már mintegy háromszázmillió embert érint a világon. Magyarországon évente nyolcezer új esetet regisztrálnak, 2005-ben a tüdőgondozói hálózat 196 ezer asztmást tartott nyilván. Az eddigi tendenciák alapján a szakemberek úgy vélik, arányuk évtizedenként ötven százalékkal nő. Napjainkban nem gyógyítható, ám a betegség alapját képező krónikus légúti gyulladást hatékony gyógyszerterápiával kontroll alatt lehet tartani. 
 
Támad a pollen
© sxc.hu
A világnap megtartására 1993-ban indult a nemzetközi kezdeményezés. Az első Asztma Világnap megrendezését (1998-ban) a GINA mellett az Egészségügyi Világszervezet (a WHO) és az Európai Tüdőgyógyász Társaság is támogatta. A szervezők célja, hogy a betegek jobban ismerjék a gyógymódokat. Az orvosokkal való folyamatos együttműködést pedig azért tartják fontosnak, mert így lehet pontosabban megérteni a kór tüneteit.
 
A hosszú távú kezelés céljait  - a Nemzetközi Asztma Irányelv (Global Initiative for asthma - GINA) elnevezéssel  orvosok és közegészségügyi szakértők dolgozták ki, az asztmásokat érő hátrányok csökkentésére. A GINA által kiadott diagnosztikai és kezelési útmutatókat a világ számos országában, így hazánkban is a helyi adottságoknak megfelelően érvényesítik.
 
Bár az asztma enyhe formája is rontja az életminőséget, az érintettek is élhetnek egészséges társaikhoz hasonlóan teljes életet, mivel a betegség maga kontrollálható - hangsúlyozzák a szervezők. A kezelés célja, hogy kontrollált legyen az állapot, ami azt jelenti, hogy nincs, vagy minimális az asztmás tünet, hogy a beteg nem ébred fel éjszaka, hogy egyáltalán nem, vagy csak minimálisan kell használnia a hörgőtágító gyógyszerét, hogy normális fizikai aktivitásra, mozgásra képes, hogy tüdőfunkciós tesztjeinek eredménye normális, hogy egyáltalán nem lángolnak fel tünetei - emelik ki a szakemberek.
 
A 2007-es Asztma Világnapra megfogalmazott szakmai üzenet az egészségügyi kormányzat, az ellátásban dolgozók, a betegek, sőt az egész társadalom összefogását sürgeti, hogy - a maga módján - mindenki segítse az asztma-kontroll megvalósítását, hogy ennek nyomán a betegek teljes életet élhessenek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Allergia: nem tudunk alkalmazkodni a környezetünkhöz

Az emberi szervezet nem alkalmazkodott a környezet megváltozásához: az allergia járványszerű terjedése nem az érzékenységet kiváltó rizikótényezők (allergének) növekvő számának tudható be elsősorban - derül ki egy allergológiai és klinikai szaklapban (European Journal of Allergy and Clinical Immunology) megjelent finn tanulmányból.

MTI Plázs

Allergiabetegek, vigyázzatok!

Minden korábbinál több szenvedést jósolnak szakemberek idén az Európában élő allergiabetegeknek, német orvosok pedig új, minden korábbinál veszedelmesebb allergének felbukkanásával riogatják amúgy is megrettent pácienseiket.

MTI Tech

Légzuhannyal az allergia ellen

Légzuhanyokkal látták el Japánban egy új lakópark épületeit. A belépőkről a szerkezetek "lefújják" a port és az allergiát kiváltó részecskéket.

MTI Plázs

Allergia: már támad a mogyoró és az éger

Az enyhébb időjárás miatt korábban megérkeztek a pollenek, a szezon az ötödik hét végével megindult - mondta Lengyelné Boldog Ilona, az ÁNTSZ Észak-magyarországi Regionális Intézetének munkatársa.

Hét nap

DRÁGULÓ ALLERGIATERÁPIA

Megszűnt az allergiás tüneteket mérséklő immunterápiához egyedi méltányosságból adható társadalombiztosítási (tb)...