szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyáron emberek százai égnek meg olyan különböző helyzetekben, amelyek némi körültekintéssel megelőzhetők lettek volna. Csupán néhányuk megy el az ügyeletre, nagy részük otthon gyógyítgatja sebeit – vagy szenved csendben, miközben nem is sejti, hogy a veszélyes szem- vagy bőrsérülése évekkel később komoly gondokat okozhat.

A nyár számtalan speciális égéskockázatot rejt magában, néhányra még csak nem is gondolnánk. Rengeteg olyan esettel találkozom, amikor a beteg nagy fájdalomtól szenved, noha az égési sérülése megelőzhető lett volna - magyarázza egy ügyeletes orvos. Érdemes tehát elgondolkodnunk azon, hogyan kerülhetjük el a kellemtlenségeket. Íme néhány tipp a megelőzéshez.

Óvjuk a bőrünket és a szemünket

Nyári veszélyek. Hogyan védekezzünk?
© Dripnet
A leégés fájdalmas, de akkor igazán súlyos, ha felhólyagosodik; émelygéssel és általános rossz közérzettel jár. Mindemellett öregíti a bőrt és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Sőt, egy erős gyerekkori leégés megkettőzi a halálos bőrrák, a melanóma kialakulását felnőttkorban. Az égés napolajjal, ruhákkal, illetve más eszközökkel ismegelőzhető. A szakemberek szerint valójában nincs egyetlen biztonságos szintje sem a napsugárzásnak: minden alkalommal, amikor kimegyünk tűző napra, fel kell készülnünk bőrünk védelmére. Nem árt tudni, hogy borús időben is leéghetünk, mert az ultraibolya sugarak áthatolnak a felhőtakarón. Fél órával a napra menetel előtt vastagon kenjük be bőrünket magas faktorszámú napfényvédő krémmel. Ezt óránként ismételjük meg, de ha izzadunk vagy úszunk, egy óra alatt többször is bekenhetjük magunkat. Tartózkodjunk árnyékban 10 és 16 óra között, és ha tehetjük, a gyerekeket egyáltalán ne engedjük a napra.

Sétálás, kertészkedés, kültéri munka- vagy szabadidő során viseljünk bő szabású, hosszú ujjú inget, nadrágot és széles karimájú kalapot. Különösen legyünk körültekintőek, ha fehérbőrűek vagyunk, vagy könnyen leégünk. Ugyanez igaz, ha gyógyszert szedünk, ugyanis ezek fényérzékennyé teszik bőrünket; érdemes kikérdezni a kezelőorvosunk véleményét is. Végezetül felejtsük el azt a teóriát, hogy a barna bőr megvéd a leégéstől – bármikor lesülhetünk.

Azt hamar meg tudjuk állapítani, hogy bőrünk leégett-e, mivel néhány órán belül bevörösödik. Ám ha a szemünk kap túl sok napfényt, azon korántsem történnik ilyen látványos változás. Látószervünk folyamatosan nyeli el a veszélyes UV-sugarakat, állandósul a károsodás, amely később olyan problémák formájában jelentkezik, mint a hályog, vagy a látásromlás. Az UV-szűrős napszemüvegek használata ezért mindenki számára nagyon fontos, még a gyerekeknek is, bármilyen szabadtéri tevékenység során.

Kerti sütögetés, tábortűz, fűnyírás (Oldaltörés)

A szabadtéri főzőcskézés az egyik legjobb időtöltés nyáron, s egyben a legveszélyesebb, pláne ha nem tartjuk be a biztonsági előírásokat. A legtöbb sérülés a grill begyújtása során keletkezik. Soha ne gyújtsuk be például a gázzal működő grillsütőket rajtahagyott fedővel, mert az alatta felgyülemlő gáz robbanásveszélyes. Ha faszén brikettet használunk, itassuk át előtte gyújtófolyadékkal, majd lépjünk hátra mielőtt meggyújtjuk. Soha ne pótoljuk a gyújtófolyadékot égés közben, mert a tűz a folyadéksugár mentén visszaég, és a tartály szintén felrobbanhat. A gyerekeket természetesen vonzhatja a grill, ám éppen mint a házban található tűzhelytől, ettől is óvnunk kell őket. Tanácsos a grill vagy a tűzhely körül kialakítani egy tiltott zónát.

Szabadtéri tűz. Nem veszélytelen
© Dripnet
A tiltott zóna kialakítása ajánlott a nem főzés célú tűzhelyek környékén is, beleértve a vízparton rakott tábortüzeket, illetve a kertekben található tűzrakó helyeket. Ha nyílt lángon főzünk és az edényt a piknikasztalhoz vinnénk, ügyeljünk arra, hogy lefelé tartsuk azt, ha esetleg megbotlanánk, a forró zsír vagy étel ne fröcskölje be az arcunkat, kezünket, vagy akár a mellkasunkat.

Szintén veszélyforrás lehet a víz- vagy tengerpartokon rakott máglyarakások "hűlt" helyei. Azáltal, hogy leszórjuk homokkal, a parázs még nem hűl ki – valójában egy sütőt hozzunk így létre. A szén elég forró marad ahhoz, hogy akár egy napon keresztül tovább pislákoljon, s iszonyatosan fájdalmas meglepetést okozva az éppen arra sétálónak, amikor belelép a tűzhelybe, vagy akár egy gyermek számára is, aki azt hiszi, hogy a bemélyedő terület nem más, mint egy homokozó. A kellemetlenségek elkerülése végett legalább tíz liter vizet érdemes ráönteni a parázsra.

A nyári égési esetek közül az egyik legmeglepőbb, amit az autók, fűnyírók, szabadidő és egyéb járművek okozhatnak. A legtöbb fiatal nem tudja, hogy a fűnyíró bizony éget. Ráadásul a nyári nagy melegben a legtöbb motor lassan hűl le, így még órákon át forró marad, miután kikapcsoltuk. A napon álló sötét színű autók motorházteteje úgy fel tud melegedni, hogy akár tojást is süthetnénk rajtuk. Járjunk el tehát körültekintően mindenfajta motor esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A napozás kerülése a legjobb módszer bőrrák ellen

A bőrrák megelőzésére hasznosabb módszer a napozás kerülése, mint a napsugár káros hatásai ellen óvó olajok és krémek használata - ezt tartalmazza a neves bőrgyógyászok által a The Lancet című brit folyóirat számára írt, annak legfrissebb számában közölt tavaszi figyelmeztetés.

Plázs

A napozás új megvilágításban

A már-már száműzött napozás újraértékelését javasolják a legfrissebb, a D-vitamin és a daganatos megbetegedések közötti összefüggésekre rávilágító kutatások.

Plázs

Félrevezető napozószer-tájékoztatók

Nem elegendő a napimádat veszélyeire általánosságban felhívni a fehér bőrű európaiak figyelmét, jövőre változtatni kell az EU-ban a megtévesztő és a fogyasztói tájékoztatással szűkszavúan bánó napozószercímkék tartalmán.