szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatékonyak a testsúlycsökkentésben a sebészi eszközök, sőt segítségükkel az élettartam is megnövelhető - derült ki a kórosan elhízottak kezelésében alkalmazott gyomorszűkítő műtétek hosszú távú eredményeit vizsgáló legújabb tanulmányokból.

A világon 400 milliónál több a kórosan elhízott ember, és jelenleg egyedül a műtéttől várható a bizonyítottan gyors és jelentős súlycsökkenés. A kövérség kezelésében egyre nagyobb szerepet kapnak a műtétek – 2006 folyamán az Egyesült Államokban csaknem 178 ezer beavatkozás történt, leggyakrabban gyomorgyűrűzés, aminek következménye, hogy az eredeti mérethez képest diónyira szabják a gyomrot, illetve áthidalják a vékonybél azon részét, ahol megindul az emésztés.
 
Svéd és amerikai kutatók egymástól függetlenül végzett vizsgálataikban arra a következtetésre jutottak, hogy a műtéten átesettek körében 7-10 évvel a beavatkozás után, 30-40 százalékkal kisebb volt a halálozás. Ennek fényében a finanszírozóknak is át kellene gondolniuk, hogy kozmetikai műtétnek tartják-e a továbbiakban is a gyomorszűkítést - vélik a szakértők, akik egyben azt javasolják, orvosi irányelv rögzítse, kinél érdemes javasolni, szorgalmazni a beavatkozást.
 
A svéd kutatók 4 ezer - 34 feletti testtömegindexű - kövér ember adatait hasonlították össze. Felerészben háromféle műtéten estek át, a többiek standard diétás tanácsokat kaptak. A műtöttek csoportjának tagjai 10 év után az eredeti súlyuk 14-25 százalékát adták le, míg a másik csoportba tartozók mindössze 2 százalékot. A 2 ezer műtött közül százan haltak meg, a diétázók csoportjában 129 haláleset történt.
 
Az USA-ban csaknem 8 ezer súlyosan elhízott, gyomor-bypass műtéten átesettet vizsgáltak meg. A hétéves nyomonkövetés alatt 213 műtött halt meg, a nem műtött kövéreknél viszont 321 kórosan elhízott vesztette életét. A műtöttek csoportjában drámaian (92 százalékkal) visszaesett a diabétesz miatti halál, a rák 60, a szívproblémák miatti halálesetek száma 56 százalékkal volt kevesebb. Meglepte a szakértőket, hogy a balesetek, öngyilkosságok, a kövérség alapbetegséggel semmiféle kapcsolatban nem lévő okok miatt volt magas a halálozás, a kutatók erre nem találtak magyarázatot.
 
Mindkét tanulmány akkor készült, amikor a műtéti technika még nem volt ennyire fejlett (pici bemetszés, gyors felépülés). A szakértők szerint tovább növekvő túlélés várható a kövérség műtéti kezelésétől, ezért az eredmények miatt etikailag nem lehet majd senkitől megtagadni a műtétet.
 
Az amerikai orvosi irányelvek akkor javasolják a műtétet, ha már minden hagyományos módszer kudarcot vallott. A jelöltnek legalább 45 kilónyi (100 fontnyi) súlytöbblettel kell rendelkeznie. A műtendők közé tartozik akinek 40 feletti a testtömegindexe (BMI-je), illetve 35 felett akkor, ha a kövérségből fakadó betegsége (cukorbaj, magas vérnyomás) van.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Tizenöt tipp a sikeres fogyókúrához

Annak ellenére, hogy a kevesebb evés, illetve a több mozgás a fogyókúrázás két alaptétele, korántsem olyan egyszerű a feladat. A fogyni vágyóknak ugyanis szükségük van az étkezési tippek arzenáljára, amelyek átsegítik őket az elkerülhetetlen nehézségeken. Összegyűjtöttük a legjobbakat.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Fogyókúrák: milyen betegségeket szedhetünk össze?

Az ideális testsúly nem csupán esztétikai kérdés, egészségünk szempontjából sem mindegy, mekkora zsírréteg van rajtunk. De az sem, milyen módszerekkel érjük el, illetve tartjuk fenn a kívánt formát. Az önsanyargatás következményeit vizsgáljuk szakember segítségével.

MTI Plázs

Teával is lehet fogyókúrázni

Kínai tudósok öt éven át vizsgálták az elhízás mechanizmusát, és bebizonyították, hogy a tea is segít a fogyásban.

MTI Plázs

Szívritmus zavarokat és halált okozhatnak a fogyókúrás szerek

Álmatlanságot, heves szívdobogást, magas vérnyomást, szívritmus zavarokat, és függőséget okozhatnak az interneten árult fogyókúrás szerek, amelyeknek többsége veszélyes az egészségre - állapította meg a Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi alapítvány vizsgálata.