szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A családi étkezések az ünnepek velejárói. Sokan azonban – félve a felszedett kilóktól – nem tudják igazán élvezni a többfogásos vacsorákat. Pedig ahhoz, hogy lelkiismeretfurdalás és testsúlygyarapodás nélkül tudjuk élvezni az ételeket, mindössze néhány szabályt kell betartanunk.

Karácsonyi asztal. Tartsunk mértéket
© sxc.hu
Már a nyersanyagválasztásnál legyünk körültekintőek. Ha nem akarunk energiadús ételeket készíteni, válasszuk a soványabb húsokat, a zsírszegény tejtermékeket, a gabonatermékek közül a teljes őrlésű lisztből készülteket - ajánlja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

Fontos, hogy a menü elkészítésénél a diétára szorulók igényeit is vegyük figyelembe. Cukorbetegnek készítsük édesítőszerrel a desszerteket, epebetegség esetén kerüljük a túl fűszeres, illetve bő zsírban sült ételeket. Az ételek készítésénél a hagyomány megtartása mellett használjuk a korszerű konyhatechnológiai eljárásokat, grillezzünk, pároljunk, illetve válasszuk az alufóliában való sütést.

Lényeges, hogy csupán az ünnep miatt nem kell nagyobb adagokat fogyasztani, sőt, ha több fogásból áll a menü, akkor inkább még kevesebbet ajánlott a tányérra szedni, mint azt megszoktuk. Ha kisebb adagokat fogyasztunk, többféle ételt ehetünk, anélkül, hogy nagyobb mennyiségű energiát vinnénk be a szervezetünkbe. Étkezés közben figyeljünk arra, hogy lassan együnk, és nem kell pukkadásig teleenni magunkat. A „mindent lehet, csak mértékkel” elv az ünnepek idejére is vonatkozik.

A desszertek mindig az étkezések befejező fogásaként szerepeljenek. A sütemények közül elsősorban a gyümölcs- és tejalapúakat részesítsük előnyben, mivel ezek kevesebb energiát és zsírt tartalmaznak, mint a vajkrémesek. Egy szelet csokoládé, vagy a karácsonykor elmaradhatatlan, számtalan ízvariációban kapható szaloncukrok szintén kiváló desszertek lehetnek egy többfogásos menü elfogyasztása után, ugyanis kis térfogatuk miatt lehet, hogy még jobban is esnek, mint egy nagy szelet sütemény. A csokoládé esetében érdemes a minőségi (magas kakaótartalmú) csokoládékat választani az olcsóbb, kevés kakaót tartalmazókkal szemben.

Ne feledkezzünk meg a rendszeres testmozgásról sem, ami az ünnepek alatt lehet egy kiadós séta, vagy ha lehetőség van rá, szánkózás, hógolyózás. Ha ünnepek után mégis úgy érezzük, hogy túlettük magunkat, ahelyett, hogy valami gyors fogyással kecsegtető diétába kezdenénk, tartsunk inkább egy gyümölcsnapot. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Fogyókúrák: milyen betegségeket szedhetünk össze?

Az ideális testsúly nem csupán esztétikai kérdés, egészségünk szempontjából sem mindegy, mekkora zsírréteg van rajtunk. De az sem, milyen módszerekkel érjük el, illetve tartjuk fenn a kívánt formát. Az önsanyargatás következményeit vizsgáljuk szakember segítségével.

hvg.hu Plázs

Tizenöt tipp a sikeres fogyókúrához

Annak ellenére, hogy a kevesebb evés, illetve a több mozgás a fogyókúrázás két alaptétele, korántsem olyan egyszerű a feladat. A fogyni vágyóknak ugyanis szükségük van az étkezési tippek arzenáljára, amelyek átsegítik őket az elkerülhetetlen nehézségeken. Összegyűjtöttük a legjobbakat.

MTI Plázs

Melyik fogyókúra a legegészségesebb?

A legtöbben azt hiszik, hogy a fogyókúra csak azért kell, hogy újra beleférjünk a ruhánkba, csinosabbak legyünk a strandon, de Yunsheng Ma amerikai kutató és munkacsoportja arra volt kíváncsi, hogy a különböző, népszerű fogyókúrák közül melyik a legalkalmasabb a szívbetegségek megelőzésére.