szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szorongásra, pánikrohamokra alkalmazott gyógyszerek közül sajnos nem mindegyik hatásos, szedésük ráadásul nem kívánt mellékhatást is okozhat, mint például neurológiai problémákat, merevedési zavart, vagy állandó fáradtságot.

Összegyűjtöttük, mit tehetünk annak érdekében, hogy visszaszorítsuk a szorongást. Főként azoknak ajánljuk, akik nem jártak sikerrel a gyógyszerszedéssel. Íme nyolc tipp a szorongás és a pánikroham megelőzéséhez, leküzdéséhez.

Szorongás. Megelőzhető, leküzdhető
© Stiller Ákos
1. Óvatosan az adalékanyagokkal. A legfontosabb, hogy tartózkodjunk az izgató hatású  mechanizmusokat (excitotoxikus, aktiválódás okozta sejtpusztulás) okozó anyagoktól. Ilyen a nátrium-glutamát (monosodium glutamate, MSG, amely húst vagy húskivonatot tartalmazó konzervek húsízének erősítésére használt ételízesítő), aszpartam (alacsony kalóriatartalmú édesítőszer), hidrolizált fehérjék, növényi fehérje, izolált fehérje, szója termékek (izolált szójafehérje, szójafehérje és szójatej), természetes ízesítők, nátrium. Ezek az élelmiszer adalékanyagok az idegsejtek túlzott excitációját idézik elő, amely azok károsodásához vagy pusztulásához vezet, főként a homloklebenynél található idegsejtcsoport, az amygdala magban, amely a limbikus rendszer részeként, fontos szerepet játszik az érzelmek keletkezésében.

2. Növeljük a zöldségfogyasztást. A növényekben található számtalan flavonoidról bebizonyosodott, hogy csökkentik a szorongást – ilyen a heszperidin, kvercetin, és a kurkumin. Mindhárom táplálékkiegészítő formájában is elérhető, az ajánlott dózis naponta háromszor 250 milligramm mindegyikből. (Ha kvercetinhez nem a vízben oldható formában jutunk, extraszűz olívaolajban oldjuk fel.)

3. Csökkentsük a zsírok bevitelét.  Különösen a telített zsírokét és az omega-6-ot (növényi olajok, mint a kukorica, sáfrány, szója, mogyoró, repce, napraforgóolajok). A kutatások bebizonyították, hogy magas zsírtartalmú étrend mellett az állatok szervezetében több kortizol szabadul fel, ezáltal jóval több időt vesz igénybe a stressz kiheverése, az alacsony zsírtartalmú diétát fogyasztó társaikhoz képest.

4. Szükségünk van magnéziumra. A szervezet természetes nyugtatószere, ha lefekvési előtt szedjük be, elősegíti a nyugodt alvást. Visszafogja az immunrendszer túlzott reakcióját, amely a szorongásos rendellenességek gyakori velejárója. Mindemellett megelőzi a szívbetegségek, a stroke, és a 2-es típusú cukorbaj, valamint az anyagcsere szindróma kialakulását.

5. Jöhet a fehér tea. A fehér tea epigallokatechingallát (EGCG) tartalmaz, ez a flavonoid megnyugtatja az agyat és csökkenti a szorongást, mégpedig úgy, hogy aktiválja a szerv szorongás ellen leghatékonyabb védőrendszerét, a GABA (gamma-amino-vajsav) receptort. Ez szintén segíti az alvást. A fehér tea fluorid tartalma sokkal alacsonyabb, antioxidánsokban pedig jóval gazdagabb, mint a zöld tea.

6. Gyógyszer helyett macskagyökér. Azok, akik semmiképp nem akarnak gyógyszereket szedni, a macskagyökér (valeriana) gyógynövény a legjobb szer, mivel a fentiekhez hasonlóan képes beindítani az agy nyugalmát előidéző GABA receptort. Az alvás elősegítésére kiváló, de nappal is szedhető a szorongás enyhítésére. Ne szedjük nyugtatókkal vagy nyugtató hatású (fájdalomcsillapító) készítményekkel együtt!

7. Táplálékkiegészítők. Ajánlott az amúri parásfa (phellodendron amurense) és liliomfa (magnolia officinalis) kivonatot tartalmazó készítmények. Ez a táplálék kiegészítő csökkenti a stresszt okozó magas kortizol szintet, ezzel csökkenti a feszültséget, és javítja a kedélyállapotot. Az agy GABA és szerotonin (örömérzetet kiváltó hormon) rendszerén keresztül hat, ezek közül mindkettő nagyon fontos a szorongás szabályozásában.

8. Ne erőltessük a koffeint. A szorongásos zavarokkal küzdő emberek esetében hiperreakciót váltanak ki az izgatószerek, mint amilyen a koffein is. Ráadásul súlyosbítják a szorongással együtt járó álmatlanságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Pánikbetegség: van kiút a pokol bugyraiból?

Annak ellenére, hogy a pánikbetegség egyre gyakoribb, a páciensek nagy részénél nem ismerik fel rögtön a problémát. Pedig a félrekezelt pániknak súlyos következményei lehetnek. Pszichiátert és pszichológust kérdeztünk arról, hogyan lehet megelőzni, gyógyítani a nagy szenvedésekkel járó rohamokat.