szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyugati életmóddal azonosított krónikus kórképek, elsősorban a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az agyi érkatasztrófa (stroke) váltak világszerte a vezető halálokká - hangsúlyozza az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO a kedden nyilvánosságra hozott jelentésében.

Az egészségügyi világszervezet (WHO) éves jelentése a nemzetközi szervezet 193 tagországától kapott információ alapján készül. A dokumentum rögzíti a gyermekkori halandóság és felnőtt mortalitás adatait, a kórképek gyakoriságát, valamint az olyan káros szokások elterjedtségét, mint a dohányzás vagy az alkoholizálás.
 
A jelentés szerint korábban a fertőző betegségeket, mindenekelőtt a tuberkulózist, az AIDS-t és a maláriát tartották a leggyilkosabb kóroknak. Mostanra azonban váltás történt a vezető halálokok között a nem fertőző kórképek "javára" és ez a tendencia előreláthatóan 2030-ig folytatódik.
 
"Egyre több és több országban a nem fertőző betegségek kerülnek az élre a vezető halálokok között" - mutatott rá Ties Boerma, a WHO egészségügyi statisztikai és információs osztálya vezetője.

"Ahogy a következő 25 évben a közepes jövedelmű és szegény országokban nő az átlagéletkor, szignifikánsan emelkedik majd a nem fertőző betegségek okozta mortalitás" - emeli ki a jelentés. A dokumentum szerint 2030-ra a rosszindulatú daganatok, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a közlekedési balesetek részesedése az összhalálozásban eléri a 30 százalékot.
 
Margaret Chan, a WHO főigazgatója hétfőn, az Egészségügyi Világszervezet éves közgyűlésén aggodalmát fejezte ki a krónikus nem fertőző betegségek okozta növekvő halálozás miatt. "Világszerte növekszik diabétesz és az asztma gyakorisága. Még a szegény országokban is, különösen a városi lakosság körében sokkolóan emelkedik az elhízott emberek száma. A folyamat gyakran már gyermekkorban elkezdődik" - hangsúlyozta Margaret Chan.
 
A WHO szerint a dohányzás okolható a legnagyobb mértékben az úgynevezett megelőzhető halálozásért. A nemzetközi szervezet szerint ugyanis a nikotin megöli a dohányosok harmadát-felét. A dohányzás elősegíti az iszkémiás szívbetegségek, a  stroke, valamint a krónikus obstruktív légúti betegségek (COPD) kialakulását, amelyben 2004-ben 5,4 millióan szenvedtek.
 
A jelentés szerint a 2030-ra prognosztizált 8,3 millió nikotin okozta halálozás 80 százaléka a fejlődő országokban következik be.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Egy új módszer véget vethet a krónikus fájdalmaknak

Amerikai orvosok új kezelési módszert fejlesztettek ki a krónikus fájdalmak ellen: az agyban képesek az eredeti sérülésre vonatkozó emlékeket és az ezekhez kapcsolódó fájdalomérzést befolyásolni. Így mérséklődött a fájdalom erőssége és gyengébbek lettek a fájdalmakkal összefüggő érzelmek is - írja egy amerikai szaklapra hivatkozva a wissenschaft.de.

MTI Plázs

Krónikus szédülést okoz a szorongás

A krónikus szédülés hátterében - egyéb okok mellett - szorongás vagy agyi sérülés is állhat - derült ki egy amerikai vizsgálatból, amelynek részleteiről a Pennsylvania-i Orvosegyetem honlapján lehet olvasni.

MTI Plázs

Stroke: három perc után súlyosan károsodhat az agy

Az agyi érkatasztrófákat követően már három perc után súlyos agykárosodás léphet fel - állítják kanadai kutatók megkérdőjelezve azt az orvosi hagyományt, amely szerint a stroke-os betegek kezelését három órán belül kell megkezdeni.

MTI Plázs

Az osztrákok zöme krónikus beteg, mégis jól érzik magukat

Meglepő eredményt hozott az osztrák statisztikai hivatal (Statistik Austria) felmérése: miközben az alpesi ország lakosainak a háromnegyede nagyon jól vagy jól érzi magát, szinte ugyanilyen arányban küszködnek valamiféle elhúzódó, krónikus betegséggel.