szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Rengeteg népi bölcsesség kering az interneten arról, hogy mi olvasható le a körmök állapotáról. Az orvosok szerint a bőrgyógyászati problémáktól kezdve a vesebetegségeken át egészen az autoimmun betegségekig sok mindent jelezhet az, ha elváltozást látunk a körmeinken.

Bár a legtöbb, körmöt érintő elváltozás valamilyen betegség, hanem fizikai sérülés hatására alakul ki, van néhány tünet, amit érdemes komolyan venni, már csak azért is, mert akár egy másik szerv betegségére is utalhat – hívja fel a figyelmet a BBC.

Az ujjvégek duzzadtsága mögött például több ok is meghúzódhat. Ilyenkor a körmök kifelé domborodó, gömbölyded alakot vesznek fel. Ez a jelenség a vér oxigénszintjének csökkenésére vezethető vissza, aminek sok minden állhat a hátterében, akár komoly tüdőbetegség is, így mindenképpen érdemes kivizsgáltatni.

A körmön megjelenő apró, fehér foltok sokakat érintenek. Az úgynevezett leukonychiát a legtöbben a vitaminhiány tünetének vélik, a kutatások szerint azonban ez nem feltétlenül van így. A köröm felszínén megjelenő fehér pöttyök valójában apró, szaruba zárt légbuborékok, melyek akár fizikai behatás (ütés, horzsolás), hatására is létrejöhetnek, de allergiás reakció is okozhatja ezeket.

Miért lesz töredezett és száraz a kézfejünk, ha egy kicsit is hűl a levegő?

Lecsökken a hőmérséklet, és a kézfejeink egyből úgy néznek ki, mintha éveket öregedtek volna. Kiszáradnak, töredezetté válnak, és akár még ki is sebesedhetnek. Megnéztük, hogy miért éppen a kezünk ilyen érzékeny, és hogyan vértezhetjük fel a hideg ellen?

A köröm fehér elszíneződése ezen felül a pikkelysömör (pszoriázis) jele is lehet, ami egy kezelést igénylő, autoimmun bőrbetegség. Ha pedig az egész köröm kifehéredik, az fehérjehiányra utalhat, aminek hátterében vesebetegség, májbetegség vagy akár cukorbetegség is állhat.

Amennyiben viszont már nem pöttyöket, hanem fehér csíkokat látunk, azokat szintén vagy fehérjehiány, vagy valamilyen fertőzés okozhatja. A köröm alatt meghúzódó sötét vonalak pedig a vér oxigénszintjének csökkenése mellett akár a melanoma egy fajtáját is jelezhetik. Ha a köröm kékes színt vesz fel, az szintén az oxigénhiányra utal.

Ha sárga elszíneződést látunk a lábujjainkon, különösen a lábkörmökön, akkor az gombás fertőzésről árulkodhat. Ezek a fertőzések általában jól gyógyíthatók vény nélkül kapható gyógyszerekkel, a fertőzés elfajulása azonban komoly következményekkel járhat, így nem érdemes halogatni a kezelést.

A köröm alatti vérzés – ha nem egy sérülés hatására jön létre – komolyabb betegségekre is figyelmeztethet. Ez az erek gyulladásának egyik tünete, aminek kiváltó oka akár a szívbillentyű fertőzése is lehet.

Ezt a négy étrend-kiegészítőt szedi az orvos, aki az egészséges öregedést kutatja

Mi a hosszú élet öt alappillére? Kreatint csak a testépítők fogyaszthatnak? Min múlik, hogy 65 vagy 85 évig élünk? Mi történik, ha nem fogyasztunk bizonyos vitaminokat?

A körmök formája és állapota is jelezhet betegségeket. Az egészséges lábujjak és körmök domborúak, ami azt jelenti, hogy kissé kifelé görbülnek, a felületük pedig egységes, nem tartalmaz mélyedéseket. Ha azonban mégis ilyet tapasztal, az koilonychiára utalhat, ami egy olyan állapotot, amikor a köröm befelé görbül, valamint vékonynak és törékenynek tűnik. Egyes esetekben a koilonychiában szenvedő betegek körmén akkora mélyedés van, hogy az akár egy csepp folyadékot is képes megtartani, ezért ezt az állapotot gyakran „kanálkörömnek” nevezik. Ez az állapot vérszegénység jele lehet, ami mögött – többek között – vashiány húzódhat meg. A törékeny körmök emellett pajzsmirigy-betegséget jelezhetnek, de az az A-vitamin, a kalcium, vagy a vas hiánya is puhíthatja a körmöket. A szürke színű, repedezett körömfelszín általában cink, vas, vagy valamelyik vitamin hiánya miatt alakul ki – írja a Webbeteg.

A legtöbb esetben a körmök felületének megváltozása egy sérülésnek, vagy valamilyen fizikai hatásnak tudható be, és ezáltal ártalmatlan. Ha azonban a körmök alakja, színe vagy felülete tartósan megváltozik, érdemes orvoshoz fordulni a változások okának felderítése érdekében.

Nyitóképünk forrása: Shutterstock

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!