szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az agyi érkatasztrófákat követően már három perc után súlyos agykárosodás léphet fel - állítják kanadai kutatók megkérdőjelezve azt az orvosi hagyományt, amely szerint a stroke-os betegek kezelését három órán belül kell megkezdeni.

A legfrissebb vizsgálatok megerősítették, hogy a fejlett országok egyik leghalálosabb betegsége ellen is legjobb gyógymód a megelőzés" - magyarázza Tim Murphy, a Brit-kolumbiai Egyetem agysebésze.
   
Az emberek többsége azt hiszi, hogy "nem lesz nagy baj, ha egy szélütést követően három órán belül kórházba kerülök" - magyarázza az agysebész - ez persze lehetséges, de a strukturális változások gyorsan kialakulhatnak, ezért inkább tanácsos a rizikófaktorokat mérlegelni, és elgondolkodni az életmód megváltoztatásán.
   
Az agyi érkatasztrófák 80 százalékban okoznak vérellátási zavarokat vagy legalábbis drasztikus vérellátási zavart. A Neuroscience című folyóiratban megjelentetett tanulmányukban a kanadai kutatóorvosok megállapítják, hogy a jelentős károsodások - amelyek sokszor visszafordíthatatlanok - azonnal a stroke után kialakulnak. A tudósok kísérleti egerek agyának vérellátását akadályozták, majd különféle képalkotó eszközökkel vizsgálták a vérellátási zavar hatását. Elsőként az ischaemiás depolarizációnak (vérhiányos elektromos kisülés) nevezett jelenség tapasztalható, amely villámgyorsan tönkreteszi az idegsejtek közötti kapcsolatokat.
   
Emiatt aztán a betegek semmiképpen sem kaphatnak "idejekorán" kezelést. A véráramlás minél gyorsabb helyreállításával az agyi funkciók többsége visszatér, de a kutatók megállapítása szerint az idegsejtkapcsolatok mintegy hat százaléka még így is végképpen megsemmisül.
   
A dohányzás, a túlsúly, a fizikai aktivitás hiánya, az alkoholizmus, cukorbetegség, stressz és a magas koleszterinszint növelik az agyi érkatasztrófa veszélyét.
  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Veszélyes az álmatlanság, az altató stroke-ot is okozhat

Az alvászavarokat, az úgynevezett insomniát nem szabad alábecsülni, hanem megfelelő készítményekkel kell kezelni, ugyanis súlyosabb esetekben a helytelenül megválasztott altató a beteg szellemi leépülésének, vagy akár a bénulással járó stroke kialakulásának kockázatát hordozhatja – mondta Dr. Káposzta Zoltán országos neurológus szakfelügyelő főorvos, a Jáhn Ferenc Dél-pesti Kórház osztályvezető főorvosa annak kapcsán, hogy a Magyar Pszichiátriai Társaságon belül nemrég megalakult Insomnia Munkacsoport kidolgozta a korszerű terápia irányelveit.