szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha a várva várt gyermekáldás elmarad, a párok gyakran választják az orvosi segítséget, például a petefészek gyógyszeres stimulálását vagy a mesterséges megtermékenyítést. Ezek a módszerek azonban egy friss brit kutatás szerint nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket

Az orvosok 580 párt figyeltek meg, akik akaratukon kívül gyermek nélkül maradtak. Három csoportra osztották őket, az elsőben a nő petefészkét hormonálisan kezelték egy klomifén nevű szerrel. A másodikban mesterségesen termékenyítették meg a nőt: a férfi spermáját közvetlenül a méhébe fecskendezték. A harmadik csoport párjainak csupán azt tanácsolták, hogy éljenek rendszeres szexuális életet. 

A meglepő eredmény: az első, gyógyszeresen kezelt csoportban kilenc hónappal később 26 pár örülhetett a babának, a mesterségesen megtermékenyítettek közül 43, a harmadik, kezelés nélküli csoportban pedig 32. Az orvosok a különbséget nem minősítették jelentősnek. A kutatás vezetője, Siladitya Bhattacharya, az aberdeeni egyetem orvosa szerint egyik orvosi beavatkozásnak sincs észlelhető előnye ahhoz képest, ha nem történik kezelés. A hormonterápiának ezen felül még hátránya is van: a nők fejfájással, rosszulléttel és hőhullámokkal küszködnek, valamint akaratlan ikerterhességhez is vezethet.
   
A kutatók hangsúlyozzák, hogy az eddigi, hormonterápiát ajánló kutatások túl kisléptékűek voltak ahhoz, hogy annak hatását felismerjék. A friss elemzés azonban azt látszik bizonyítani, hogy alapjában véve hatástalan - éppúgy, mint a mesterséges megtermékenyítés. 

A tanulmány a British Medical Journal című szaklapban jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Harmincéves az első lombikbébi

Harminc éve, 1978. július 25-én született meg az angliai Oldhamben az első lombikbébi, Louise Joy Brown, akinek világra jötte mérföldkő volt a meddőség kezelése és az orvostudomány történetében.

MTI Plázs

Rákot okozhat a lombikprogram?

"Aki utánanéz a mellrák rizikófaktorainak, rögtön ott találja a kockázati tényezők között a hormonszint hirtelen megváltozását. Márpedig a hormonszint mesterséges megemelése az in vitro fertilizáció (lombikbébiprogram) első szakaszának egyik fő eleme" - olvasható az Éva magazin csütörtökön megjelenő számában, amely több cikkében foglalkozik a mellrákkal.

Medipress Plázs

Lombikbébi: kiválasztható lesz a legalkalmasabb embrió

Ausztrál és görög kutatók közel járnak azoknak a géneknek a meghatározásához, amelyektől függhet, melyik lombikembriónak van a legnagyobb esélye az anyaméhbe való beültetés utáni beágyazódásra a mesterséges megtermékenyítés során.

MTI Plázs

Kiket zárnának ki a lombikbébi-programból?

Harminc évvel azután, hogy megszületett Louise Brown, az első lombikbébi, a szakértők egyre aggasztóbbnak tartják az úgynevezett reprodukciós turizmust, amely egyaránt veszélyezteti az anyák és a babák egészségét.