szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Aki utánanéz a mellrák rizikófaktorainak, rögtön ott találja a kockázati tényezők között a hormonszint hirtelen megváltozását. Márpedig a hormonszint mesterséges megemelése az in vitro fertilizáció (lombikbébiprogram) első szakaszának egyik fő eleme" - olvasható az Éva magazin csütörtökön megjelenő számában, amely több cikkében foglalkozik a mellrákkal.

Nem létezik hivatalos felmérés, és emiatt hivatalos tájékoztatás sem a lombikprogramban résztvevő nők veszélyeztetettségéről. "A meddőségi központokban tömött sorban ülnek a lombikbébi-beültetésre váró anyukák, és nagy részüknek fogalma sincs, milyen kezeléssel készítik fel a szervezetét arra, hogy a baba ott fejlődhessen. Hormonkezelés - ezt mindenki tudja, de hogy mit és miért kap, azt már kevesen ismerik" - olvasható a magazinban. A cikkben megszólaltatták Dr. Konc Jánost, a Budai Meddőségi Központ szülész-nőgyógyász főorvosát, aki elmondta: "A két hétig tartó hormonkezelés, amellyel a tüszők számát növelik, olyan rövid ideig tart, hogy egészséges és harmincöt év alatti nőknél nem okozhat elváltozást. Az viszont nem kizárt, hogy a kezelés a kialakulófélben lévő daganatot aktivizálja". 

Létezik egy veszélyeztetett korosztály is: a negyven év felettiek. Ők a beültetésre vállalkozóknak nagyjából 10 százalékát képviselik. A szakember szerint ebben a kérdésben nincs szakmai protokoll, minden orvos maga dönti el, hogy végez-e beültetést ennyi idős nőnél. "Dr. Konc János saját szabályrendszert dolgozott ki: aki hozzá fordul és elmúlt 35 éves, az kötelezően mammográfiára megy, s ha bármilyen elváltozást tapasztalnak, a beültetés elmarad" - áll a cikkben. A lap ismerteti még a betegeknek nyújtható egyéni és szervezett segítségnyújtás lehetőségeit, a gyógyulási folyamatot és a mellhelyreállító műtét menetét. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

A meddőség mint népbetegség és a lombikbabák

Magyarországon közel kétszázezer pár küzd meddőségi panaszokkal, ám csupán 25-30 ezren kérnek segítséget. Meddig nem késő orvoshoz fordulni? S ha már csak a lombikprogram segítségével lehet gyermekünk, az mekkora költségekkel jár? Egy törvénymódosítás miatt már nem kell párkapcsolatban élnünk ahhoz, hogy befekhessünk egy meddőségi centrumba.

MTI Tech

Szülni fog az első lombikbébi

Louise Brown, a világ első lombikbébije 27 éves, állapotos, és előreláthatólag januárban szüli meg az első gyermekét.

MTI Plázs

Lombikbébi-program: nem lesz több ikerterhesség

Eddig az orvosok nem tudták megjósolni, hogy a megtermékenyített petesejtekből kifejlődő embriók közül melyik a legéletképesebb, most műszeres vizsgálat segítségével pontosan megállapítható - olvasható a Yale Egyetem honlapján.

Társadalom

Lombikbébi-programok sikermutatói

A saját gyermekre vágyó meddő párok utolsó esélye, hogy egy lombikbébiprogramba bekerülve orvosi segítséggel sikerüljön az utódnemzés. A döntésben, hogy a 11 magyarországi IVF-központ közül melyikre bízzák a sorsukat, máig csak szóbeszéd, nem pedig statisztikák igazítják el őket.