szerző:
Mészáros Márton Balázs
Tetszett a cikk?

A CBA önkiszolgálói kasszáiban már fizethetünk qvikkel, miközben az öt legnagyobb kiskereskedelmi láncból néggyel folynak tárgyalások a bevezetésről.

Európai szinten régóta létezik a szándék az amerikai kártyaszolgáltatók kiszorítására, amely nemcsak az általuk szedett díjak, hanem az adatvagyonhoz való hozzáférés miatt is időszerű

– mondta Sárközi Zoltán, az Innopay vezérigazgató-helyettese. Az MNB már korábban is próbálkozott az azonnali fizetési rendszer megteremtésével, de ehhez a bankok az OTP kivételével nem csatlakoztak – idézte fel. Ennek a létrehozása az EU részéről is elvárás 2027-ig, Magyarország az Innopay által fejlesztett qvikkel, azaz az MNB új azonnali fizetési rendszerével megelőzte az Európai Uniót.

A teljes bevezetés ugyanakkor körülbelül egy évet vehet igénybe, ám mára már közel 25 ezer online elfogadóhelyen lehet találkozni a fizetési rendszerrel, és már fizikai terminálokon is elkezdett megjelenni a qvik, például a CBA önkiszolgáló kasszáinál.

Hogyan működik?

  • a tavaly szeptember 1-én indult rendszerhez nincs szükség semmilyen egyéb alkalmazás letöltésére, leszámítva a bankok hivatalos applikációját, amely jó eséllyel már eleve megtalálható a telefonunkon.
  • a fizetést egy linkre való rákattintással, egy QR-kód beolvasásával, vagy NFC esetében telefonunk odaérintésével tudjuk elindítani
  • ezt követően automatikusan megnyílik banki alkalmazásunk, ahol jóvá kell hagyni a fizetést.

Az MNB elvárása, hogy bármilyen link beolvasása után azonnal a jóváhagyási felület jelenjen meg – erről Homlok Tamás, a qvik egyik fejlesztője beszélt. A hasonló (deeplink) technológiákat már most is sok helyen használják – például számlák befizetésekor – ezek azonban ma még sok bizonytalansággal járnak a felhasználók számára, ezt próbálja megugorni a qvik.

Ilyen applikációval szeptember óta kötelezően rendelkeznie kell a pénzintézeteknek, igaz, egyelőre nem mindegyikben elérhető a qvik, melynek logóját mindenhol egyértelműen fel kell tüntetnie a kereskedőknek, ha elérhető ez a fizetési mód. Az öt legnagyobb forgalmú kiskereskedőből néggyel már előrehaladt tárgyalások folynak, van, ahol már a fejlesztés is zajlik – árulta el Sárközi Zoltán.

Magyarországon ma még nagyon magas a készpénzhasználat, de ez arra is utal, hogy sok kihasználatlan lehetőség rejlik még a digitális fizetési rendszerekben – véli a vezérigazgató-helyettes. “Egy digitális fizetési dualizmus korában élünk” – magyarázta Sárközi, arra utalva, hogy vannak, akiknek még a készpénzhasználat a természetes, közben egy olyan generáció is megjelent, akik egyáltalán nem használ készpénzt.

Az, hogy “Apa, adjál pénzt”, ma már azt jelenti, hogy “Apa, utaljál”

– szemléltette a vezérigazgató-helyettes a generációs különbségeket. Arra a kérdésre, hogy mi nyújt mankót a felhasználóknak, amikor rendszeresen arra figyelmeztetik őket, hogy ne kattintsanak linkekre, a fejlesztők kifejtették, hogy önmagában egy adathalász link sem jelent fenyegetést, csak ha azt megnyitva érzékeny adatokat adunk meg vagy letöltünk valamilyen kártékony alkalmazást, a qvik használata esetében viszont ilyenről szó sincs. Azon még dolgozik az Innopay, hogy a fizetések azonnal visszavonhatóak és visszautalhatóak legyenek, például ha elállunk egy online vásárlástól. Az még jó pár év, hogy egy olyan szolgáltatás jöjjön létre, amely minden fizetési helyzetben használható – tette hozzá.

Szeptember óta valamivel kevesebb mint 500 ezer tranzakció történt qvikkel, ennek közel fele az elmúlt két hónapban – magyarázta Sárközi, aki szerint az emberek számára még nem igazán ismert a szolgáltatás, és az is problémát jelent, hogy a bankok sem állnak készen, vagy azért, mert még ki se fejlesztették ezt a szolgáltatást, vagy nem megfelelő minőségben. Ennek ellenére a fejlesztők szerint az eddigi elvárásoknak megfelel a qvik, ám hozzátették, hogy a nagy mérföldkövet majd a fizikai megjelenés jelent. A nagyobb számlakibocsátók a jövő év első negyedévétől fogják elindítani a szolgáltatást, ekkor vár nagyobb volumennövekedést az Innopay. Az elfogadói oldalon egyelőre még csak két bank – az OTP és a Raiffeisen – van jelen, ahogy idővel többen lépnek be, a verseny is erősödhet, így a díjak, amelyek a bankkártyás fizetésnél ma még nem sokkal alacsonyabbak, tovább csökkenhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!