szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

2001. április 28-május 6.

2001. április 28-május 6. - A világ első űrturistája, az amerikai Dennis Tito multimilliomos két tapasztalt orosz kozmonauta társaságában a kazahsztáni Bajkonurból indult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Szojuz TM-32 orosz űrhajó fedélzetén. Titónak 20 millió dollárjába került a Földön kívüli kaland, s nyolc nap után ugyancsak Bajkonurba érkezett vissza.
   
2002. április 25-május 5. - Mark Shuttleworth dél-afrikai milliomos volt a második űrturista: Bajkonurból a Szojuz TM-34 orosz űrhajóval utazott a Nemzetközi Űrállomásra egy orosz és egy olasz kozmonauta társaságában. A dél-afrikai internetes vállalkozó 20 millió dollárért váltott jegyet az űrbe.
   
2005. október 1-11. - Az amerikai tudós, Gregory Olsen ugyancsak húszmillió dollárt fizetett azért, hogy harmadik legyen az űrturisták sorában, s meglátogathassa a Nemzetközi Űrállomást. A bajkonuri űrrepülőtérről a Szojuz TMA-7 űrhajóval indult, s ugyanide tért vissza 10 nap múlva.
   
2006. szeptember 18-29. - Az iráni származású, dúsgazdag amerikai Anoushe Ansari lett a világ első űrturistanője. Bajkonurból a Szojuz TMA-9 jelzésű űrhajó repítette a csillagok felé, s vitte az ISS-re egy amerikai és egy orosz űrhajós kíséretében - húszmillió dollárért.
   
2007. április 7-21. - Magyar származású volt az ötödik űrturista: az amerikai-magyar Charles Simonyi 25 millió dollárt fizetett azért, hogy a Szojuz TMA-10 űrhajón két profi orosz kozmonauta társaságában meglátogathassa a Nemzetközi Űrállomást, ahol turistaelődeihez képest a leghosszabb időt töltötte.
   
2008. október 12-24. - A hatodik űrturista, Richard Garriott amerikai számítógépesjáték-fejlesztő - akinek az édesapja asztronautaként kétszer járt a világűrben - a 13. Szojuz TMA űrhajón utazott a Nemzetközi Űrállomásra. A kirándulásért 30 millió dollárt fizetett.
   
2009. március 26. - A Szojuz TMA-14 űrhajó, fedélzetén második űrutazására indult Charles Simonyi magyar származású amerikai üzletember, aki - a legénység többi tagjával - a Nemzetközi Űrállomáson tudományos kísérleteket is végez. A tervek szerint április 7-én térnek vissza. Simonyi a mostani útjáért 35 millió dollárt fizetett.

MTI

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!