szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Egy nyaralásban nem csak az a nagyszerű, amikor ott vagyunk, a tervezés legalább olyan fontos...

Ezért érdemes előre tervezni
Flickr (Creative Commons)

Egy nyaralásban nem csak az a nagyszerű, amikor ott vagyunk, a tervezés legalább olyan fontos és izgalmas! A szervezés, a keresgélés, a kalkulálás és az internetes böngészés struktúrát ad az estéinknek és ha partnerük is bekapcsolódik, akkor az egész remek közös időtöltéssé válhat, távol a tévétől. Ahogy utunk körvonalazódik, az izgalommal lerázhatjuk magunkról a tavaszi fáradtságot és a foglalások után, amikor utunk biztossá válik, a várakozás és az álmodozás feldobhatja még a legunalmasabb munkanapot is - a visszaszámlálás megkezdődik. Nyugodtan vagdossunk centiket, karikázzunk naptári napokat, sokkal könnyebb a főnök nehéz napjait elviselni, ha azok meg vannak számolva. Nos, nézzük mi az amit figyelembe kell venni, amikor eldöntöttük: nyaralni megyünk!

Mikor tudunk szabadságot kivenni, vagy mikor utazzunk?
Ha szerencsések vagyunk és akkor vesszük ki a szabadságunkat, amikor akarjuk, akkor bármilyen célpont szóba jöhet, csupán az ottani időjárás lesz a meghatározó arra vonatkozólag, hogy mikor menjünk nyaralni. Ha viszont a főnökünk csak tavasszal vagy ősszel enged szabira, vagy a gyerekekkel csak az iskolai szünet a szabad, esetleg szezonhoz kötött a munkánk, akkor előfordulhat, hogy az áhított nyaralóhelyen a szabadságunk időpontjában éppen esős évszak tombol, vagy beköszöntött a tél. 

Mennyiből, hová, mikor?

Ezért érdemes több célpontot is előre betervezni, mindig legyen "B" tervünk! Az időjárási és a turisztikai weboldalakon összehasonlíthatjuk a lehetséges célországok időjárási előrejelzéseit és dönthetünk eszerint. Ha időszakhoz kötött a látnivalónk (mint pl. egy napfogyatkozás, vagy az északi fény megtekintése) akkor nincs más választásunk, mint hogy meggyőzzük a főnökünket a nélkülözhetőségünkről, de semmiképpen ne kössünk kompromisszumot a dátumot illetően, hiszen lemaradhatunk az egész eseményről. 

Ha ragaszkodunk valamilyen helyhez, ám a pénztárcánk vékony, akkor a „mikor” komoly spórolási szempont is lehet. Ha például Dél-Olaszországba vagy más napos helyre szeretnénk menni 10 napra, érdemes lehet a szezon (június 10-e körül kezdődik) előtt egy-két héttel helyet foglalni. Nagy rá az esély, hogy a tíz nap alatt részünk lesz strandidőben, ugyanakkor még szezon előtti csönddel és árakkal találkozhatunk tízezreket spórolva ezzel. Napozni nyilván csak napos időben lehet, de ha például némi városnézés, barangolás vagy túra is van a programban, akkor a napokkal lehet sakkozni, az időjárás függvényében. Éppen ezért ne határozzuk meg a pontos teendőket a nyaralás alatt. Még ha kötött úton vagyunk, vagy folyamatosan utazunk a nyaralásunk során, akkor is érdemes nyitott napokat hagyni, amelyek tetszés szerint felcserélhetőek egymással. 

Minden részletre ügyeljünk!
Flickr (Creative Commons)

Hány napra menjünk?
A tennivalókat és az aktivitási lehetőségeket nyilván meghatározza a pénztárcánk is, de amikor  a napok számát kalkuláljuk, elsősorban azt vegyük alapul, hogy mit is akarunk csinálni a nyaralásunk alatt. Még a legnagyobb napimádókat sem árt figyelmeztetni, hogy bármilyen tengeren egy nap alatt rendkívüli módon pecsenyére sülhetünk, a magas faktorú napvédőkrémek ellenére is. Ettől pedig nem csak az éjszakáik lesznek siralmasak, de a elkövetkező napok is, ha a napra nem mehetünk, ám más program nem akad. Tíz nap napozás egyébként is végtelennek tűnhet egyéb tennivaló nélkül. Amikor meghatározzuk a nyaralás hosszát, hagyjunk elég időt a programokra. Nem érdemes még egy várost beiktatni csak azért, hogy lássuk, ha azt csak végigfutjuk, az olyan mintha nem is láttuk volna! A kevesebb sokszor több. Ha a nyaralásunk során folyamatosan úton vagyunk, hagyjunk időt a táj bebarangolására. Főleg a Fly and Drive utakra jellemző, hogy az ember egész nap az autóba találja magát, és azt sem tudja, mit látott. A festői utak többsége kocsiból is gyönyörű, de ha megállunk és túrázunk egyet valamelyik kőszirt lábához, vagy szalonnasütést szervezünk a környékbeli erdőkbe, az sokkal tartalmasabb és intimebb, noha fél napot legalább rá kel szánni.

Ne siessük el a döntést...
Flickr (Creative Commons)

Hova szeretnénk utazni?
Házastársak sokszor nem tudnak megegyezni, hogy hova is utazzanak: egyikünk pihenni szeretne, a másik nyakába venné az egész országot, aztán ott vannak még a gyerekek is. Velük minden egyes városnézés mellé be kell tervezni egy gyereknapot is, vagy a nyaralásunk végtelen veszekedéssé fajul. Nem könnyű megegyezni, a legjobb módszer ha mindenki készít egy tízes listát, hogy mit szeretne, és a közös pontok köré tervezzük az utunkat. Ha tenger mellé utazunk gyerekekkel, válasszunk olyan helyet, amelynek a partja sekély, árnyékos és kevésbé hullámos (ezt az utazási iroda vagy a hotel mindig meg tudja mondani). Spórolhatunk azzal, ha a nevezetességek környékén maradunk, így ezeket megnézhetjük komolyabb utazási költség nélkül.

Mennyi pénzünk van rá?
Sok család takarékszámlán tartja a nyaralásra szánt pénzét, amelyre egész éven át rakosgat, komoly kitartással. Ez remek ötlet! A nyaralásunkat muszáj úgy terveznünk, hogy az adott költségvetésbe minden beleférjen, és ne kelljen nagy kompromisszumokat kötni, mert oda a nyaralás lényege. Ha specifikus program az elképzelésünk, néha megéri inkább várni, mintsem elszalasztani. Ha például az északi fényt szeretnénk látni, de az alaszkai főszezonban kétszer akkorák az árak, mint a szezon előtt, akkor se kockáztassunk, hogy elszalasszuk a jelenséget, inkább spóroljunk még egy évet. Amikor a nyaralásunkat lefoglaltuk, kalkuláljuk ki mit szeretnénk látni és mennyi pénzre lesz ehhez hozzávetőlegesen szükségünk. Sokkal könnyebb lemondani valamiről év közben, ha tudjuk, hogy mire költjük a félretett pénzt. 

Nem árt ismerni a helyet, ahová készülünk
Flickr (Creative Commons)

Mit szeretnénk ott csinálni?
Ha az aktivitás a lényeg a nyaralásunk alatt (mert például búvárkodni vagy síelni szeretnénk megtanulni vagy golfozni akarunk), akkor érdemes olyan úti célt választani, ahol ezek a programok olcsóbbak, vagy változatosabb a kínálat. Mint már említettük, a strandolás mellé mindenképpen tervezzünk aktív napokat is. Kutassuk fel az összes programot és látnivalót a szállásunktól elérhető közelségben, hogy minél jobban megismerjük az általunk kiválasztott országot. Erre remek referenciák az olyan weboldalak, amelyeken olvashatóak az utazók véleményei. Néhány hely sokkal izgalmasabb, mint azt első ránézésre gondolnánk. A Kanári-szigetek vagy Aruba azonban nem ilyen hely, ezt vegyük számításba!

Sok programért kevesebbet fizetünk, ha helyben foglaljuk le, mintha előre fizetünk be rá az utazási irodában.  Színházjegyeket New York-ban vagy Londonban sokkal olcsóbb helyben vásárolni, de például egy Niagara helikopter-túrát már érdemesebb befizetni előre, nehogy lemaradjunk a napos időpontokról.  

A fenti pontok végig gondolásával igazán testhezálló nyaralás tervezhető, és akkor már csak várnunk kell a nagy napra, amikor az utolsó munkanap estéjén összezárjuk az utolsó bőröndöt is. Ha pedig mégsem úgy sikerül a nyaralásunk, ahogyan szerettük volna, akkor se csüggedjünk, hazaérkezésünk után a rossz tapasztalatok tanulságaival elkezdhetjük tervezni a következő évi nyaralást, amely előbb vagy utóbb tökéletesre sikerül majd!

Krisztina O'Brien

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

travelline.hu Plázs

12 utazási tipp 2009-re

A britek aztán komolyan veszik az utazást, szinte minden egyes lapnak külön utazási...