szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alkohol- és gyógyszerfüggés, pályaelhagyás, öngyilkosság: az amerikai orvosok körében elterjedt stressz már-már az egészségügyi rendszer stabilitását veszélyezteti. Van, akinél a kiégés jelei már az egyetemen megmutatkoznak – írja a Lancet.

Akár négyszer gyakoribb az öngyilkosság az amerikai orvosok között a teljes lakosság országos átlagához képest – kezdi erős felütéssel cikkét, egy néhány évvel ezelőtti tanulmányra hivatkozva az orvosi folyóirat. A tengerentúli szakirodalom előtt eddig is ismert volt a jelenség, ami most az egészségügyi reform következtében újra a szakemberek figyelmének középpontjába került. A társadalombiztosítás átalakítása után 30 millióval több amerikai állampolgár lesz jogosult igénybe venni az állami egészségügyi szolgáltatásokat, és ez tovább növelheti az orvosok fizikai és mentális leterheltségét.

Túry Gergely

Az állandó stresszhelyzetek még a praxist megelőzően, az egyetemi évek alatt elkezdődnek a leendő orvos számára: a képzés során a kiélezett verseny és a minél jobb eredmények elérésére való kényszer egyfajta spirálba sodorhatja az arra hajlamos hallgatókat, nem sokkal később pedig már óriási felelősséggel járó helyzetekbe is bekerülnek a fiatalok. A szélsőséges életvitelhez kapcsolódik a sebezhetőség, gyengeség látszatától való félelem is, illetve annak folyamatos elrejtése, ami szintén nem kifejezetten a mentális egészség barátja.

A cikk szerint ezek következtében a fiatal orvosok legalább egyharmada küzd a folyamatos munkahelyi stresszel, illetve sokan mutatják a korai kiégés jeleit is, aminek két közvetlen hatása – a motiváció csökkenése, illetve szélsőséges esetben a pályaelhagyás – a személyes szinten túl súlyos következményekkel jár az egészségügyi rendszerre nézve is.

Az érintett orvosok a megbélyegzés és munkahelyük elvesztésének veszélye miatt sokszor inkább nem kérnek külső, szakértői segítséget, még akkor sem, ha könnyen megtehetnék. Ezzel szemben sokan inkább öngyógyítással próbálják megoldani a problémát, de jellemző az alkoholizmus is.

Amerikai egészségügyi szakemberek és szervezetek a jelenség sürgős kezelésére hívnák fel a figyelmet. Ennek jegyében például már az egyetemi évek alatt kötelező havi pszichológiai tanácsadást vezetnének be, valamint speciálisan orvosok számára kialakított stresszkezelő kurzusokat indítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Karrier

Egyre több a betöltetlen állás Németországban, de kevés az orvos

A gazdaság fellendülésének köszönhetően egyre több a betöltetlen állás Németországban. A német munkaügyi hivatal kutatóintézete, az IAB szerdán ismertetett adatai szerint 2010 végén nagyjából egymillió állás volt betöltetlen, 25 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A negyedik negyedévben 22 százalékos volt a növekedés a harmadikhoz képest.

hvg.hu Plázs

Jók-e a magyar orvosok?

Mennyire vagyunk elégedettek az egészségügyi ellátással, milyen gyakran szorulunk kórházi kezelésre, illetve mennyire vagyunk elégedettek a szakorvosokkal? Fogorvoshoz általában kétévente megyünk, míg leggyakrabban a háziorvosunkat keressük fel. Az Állami Számvevőszék pedig azt vizsgálja, jók-e a magyar háziorvosok és elég pénzt kapnak-e az ellátáshoz.

MTI Plázs

Öregednek az orvosok

Az Amerikai Orvosok Szövetségének statisztikája szerint az Egyesült Államokban dolgozó orvosoknakötöde már 65 évesnél idősebb.