szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Francia kutatók kifejlesztettek a hepatitis C vírus ellen egy új vakcinát, amely az első hatékony módja lehet a potenciálisan krónikus májbetegséghez vagy rákhoz vezető fertőzés megelőzésének.

Jelenleg nincs hepatitis C elleni védőoltás, bár egyes gyógyszercégek fejlesztenek úgynevezett terápiás vakcinákat, amelyek a már megfertőzött pácienseken segítenének.

David Klatzmann és kutatócsoportja a legújabb kísérleti oltást sikeresen tesztelte egereken és majmokon, ám a humán kipróbálás még nem történt meg. Az állatkísérletek azt mutatták, hogy a vakcina kiváltotta az immunrendszer fehérjéi, a hatástalanító antitestek megfelelő válaszát. Az antitestek működőképesnek bizonyultak a hepatitis C vírus többféle változatával szemben, ami azt mutatja, hogy a vakcina hatékony lehet akkor is, ha a vírus mutálódik.

A kísérleti vakcina vírusszerű részecskéket tartalmaz, amelyek emlékeztetnek a vírusokra, ám maguk nem fertőzőek, mert nem tartalmaznak virális genetikai anyagot. Világszerte 130-170 millió ember él krónikus hepatitis C fertőzéssel, és évente 350 ezren halnak meg a fertőzéssel összefüggésben kialakult májbetegségben.

Az állatkísérletek eredményeit a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban ismertették.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!