szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A válás fiatalon sokkal rosszabb hatással van az egészségre, mint az élet későbbi szakaszában – állítja a Michigan Állami Egyetem pszichológusa.

"Egyértelmű, hogy még több szociális és családi támogatásra van szükségük az elvált, fiatal korosztályoknak" – állapította meg Hui Liu pszichológus. Ebbe beletartozhat a válási tanácsadás, ami segíti a stressz kezelését, vagy a családterápia, ami pedig megelőzheti a problémákat, fenntartva a jó házasság érzését.

Hui Liu a kutatásaihoz az 1282 ember önértékelését vizsgáló Americans' Changing Lives hosszú távú felmérés adatait használta fel. Az adatok összehasonlítása során a kutató egészségi állapotbeli különbséget talált azok között, akik a 15 éves vizsgálati időszak alatt házasok maradtak, illetve azok között, akik eközben elváltak. A különbségek ráadásul kiemelkedően nagyok voltak, a fiatal korosztályt illetően.

Azok, akik például 1950-ben születtek és 35-41 éves koruk előtt bontották fel a házasságukat, több, az egészségüket érintő problémáról számoltak be, mint azok, akik 44-50 éves koruk között váltak el. Az eredményeket a kutató azzal magyarázza, hogy idősebb korban a tapasztalatok miatt egyszerűen jobban megbirkóznak az emberek a stresszel. Ugyanakkor a pszichológus hozzátette, hogy a kutatás előtt azt várta, hogy a fiatalabb korosztály számára kevesebb stresszt okoz a válás, hiszen ekkor sokkal gyakoribb a házasságok felbontása is.

Érdekes azonban, hogy hosszú távon nem jelentkezett különbség azoknak az állapota között, akik elváltak maradtak, szemben azokkal, akik házasságban éltek továbbra is. "Ez arra utal, hogy nem önmagában a házasság vagy az elvált állapot okozza a különbségeket, hanem a válás fájdalmas folyamata hat negatívan az egészségre" – magyarázta.

A tanulmány a Social Science & Medicine nevű folyóiratban jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!