szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kéz, az ujjak fájdalmának több oka is lehet. De hogyan derítsük ki, mi áll a háttérben, és legfőképpen hogyan kezeljük? A Daily Mail a leggyakoribb elváltozásokat gyűjtötte össze, ezekből válogattunk.

Csomók az ujjakon

Puha csomók a bőr alatt, az ízületek körül, amelyek az ujjakon és a csuklón is megjelenhetnek, persze, olykor fájdalommal kísérve. Szakszerűen ganglionként emlegetik, amely egy kocsonyás anyagot tartalmazó ciszta. Megjelenésének oka általában ismeretlen. A legjobb gyógymód a sebészi úton való eltávolítása, ám az is előfordulhat, hogy idővel maguktól eltűnnek, így csak akkor érdemes a kést választani, ha hosszú ideig fennáll a fájdalom.

Feldagadt ujjak

A cikk szerint Nagy-Britanniában mintegy 600 ezer ember szenved pikkelysömörben, közülük minden ötödik szenved az ujjakat érintő fájdalmas duzzanattól, amely a körmöket is megtámadja. A tünetekért a pikkelysömörben szenvedő betegeket érintő ízületi gyulladás (arthritis psoriatica) okolható. Autoimmun betegségről lévén szó, az immunredszer az ujjakban lévő ízületeket is megtámadja, igen fájdalmas tüneteket okozva. Kezelésként főleg a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek – például ibuprofen – jöhetnek szóba, vagy magát az alapbetegséget befolyásoló reumaellenes szerek, amelyek csökkentik a gyulladást.

Elfehéredő, vörösödő kéz

Fülöp Máté

Általában a hideg időjárás váltja ki, vagy egy hideg tárgy érintése: elfehérednek, elkékülnek az ujjak, majd kipirosodnak. Mindezt pedig zsibbadás, bizsergés, lüktető érzés esetleg fádalom kíséri – a vér visszaáramlása ugyanis fájdalmat okoz. Egyik lehetséges oka az lehet, hogy a hideg levegő miatt az erek összehúzódnak a végtagokban, hogy ezzel is megakadályozzák a bőrön keresztüli hőveszteséget. A perifériás érbetegségben szenvedők, a Raynaud-szindrómások – hátterében szintén autoimmun betegség áll. Néhány embernél ez olyan mértékű lehet, hogy komolyan akadályozhatja a vérkeringést. Azon túl, hogy örökletes a hajlam, általában már van egy autoimmun betegség, lupusz vagy reumatoid artritisz.

Kezelésként az életmódváltást említik, a dohányzás abbahagyása vagy a gyakoribb testmozgás kifejezetten jót tesz a vérkeringésnek. A stressz is rontja az
állapotot, mert az ilyenkor termelődő adrenalin szintén összehúzza az ereket. Ha gyógyszeres terápiában bízunk, az úgynevezett kalciumcsatorna-blokkolók kitágítják az ereket. Itt is szóba jöhet sebészi beavatkozás, de az is előfordulhat, hogy egy ujjat amputálni kell a vérellátási zavar miatt.

Bizsergő tenyér

Égő, viszkető, bizsergő érzés vagy zsibbadás a tenyérben vagy az ujjakban. A tünetek főleg az igénybe vett kezet érintik, de mindkét oldalon kialakulhatnak, leginkább az éjszaka folyamán. És az alagút szindróma jellegzetes tüneteiről van szó: a nervus medianus nevű ideg, amely az alkar hajlító izmait és több kis kézizmot is beidegez, a csukló magasságában – a ligamentum carpi transversum nevű szalag alatt – összenyomódik. A kórkép viszonylag könnyen kialakulhat, anatómiailag ugyanis igen szűk az a rés (alagút), amelyen az ideg áthalad.

Jó tesz, ha csuklógyakorlatokat – szorítsuk ökölbe a kezünket, majd engedjük ki – végzünk, a fájdalomcsillapítók pedig enyhíthetik a gyulladást, és így a fájdalmat is. Az orvos írhat fel vízhajtó gyógyszert is, amely csökkenheti a szöveti duzzanatot. Ez esetben is van mód sebészi beavatkozásra, amellyel csökkenthető az idegekre nehezedő nyomás, ám a bevatkozás után is visszatérhetnek a tünetek.

Viszkető ujjak

A bőr száraz, repedezett, de viszkető apró hólyagok is megjelenhetnek. Lehetséges oka az ekcéma, azaz a kéz dermatitis. Nem fertőző, és általában valamilyen allergén váltja ki, amely lehet szappan vagy tisztítószer. A hólyagos forma nőknél gyakoribb, és nem ismert a pontos oka. Az illatanyag-mentes hidratáló krémek, vagy a kortikoszteroid kenőcsök is gyorsan csökkenthetik a gyulladást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!