szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hétvége a strandolásé, de örök probléma, hogy a parton hagyott cuccok, főleg az értéktárgyak ne keljenek lábra. Mi a megoldás? Íme, öt tipp.

1. Nyakbavaló

Második virágkorát éli az a műanyag pénztárca, melyet a nyolcvanas években hordtunk a strandra, ha be akartuk vinni a vízbe a pénzünket. A már akkor is neonszínű találmányba belefért a nagy húszas érme, vagy összesodorva a papírlepedők. Mostanság már nem csak hengeralakú vízálló pénztárcához juthatunk hozzá, hanem a bankkártya és a kisebb telefonok méretéhez szabott téglalap nyakbaakasztósokhoz is. Hátulütője: az önfeledt pancsolásnál és az úszásnál is akadályozhat, illetve könnyen lecsúszhat a vízben a nyakunkról, ezért érdemes olyat venni, amelyiknek egy kis pöcökkel lehet rövidíteni a pórázán.

Tumblr

2. Csípőn lifegő

Újra nagy divat az övtáska, melyből létezik olyan, ami ruha alá csatolható, és olyan is, ami vízálló. Ez sem túl kényelmes bizonyos karcsapáson túl, Halle Berry ezért combjára csatolta egy híres jelenetben.

3. Zsebes fecske

A magyar pénz vízálló, tudtuk meg a Magyar Nemzeti Bank sajtóreferensétől, ezt tapasztalhatja az, aki bentfelejtette a zsebében mosás előtt, ezért akár be is vihetjük magunkkal a vízbe. Ehhez viszont jól záródó zsebes fürdőfelszerelés kell, például cipzáros bermuda, vagy patentos fecske. A nők nehezebb helyzetben vannak, a csöppnyi bikinin nem fér el pluszzseb, de találtunk olyan fürdőruhát a régi időkből, mellyel próbálták megoldani a problémát.  

Vízálló a forint?
A bankjegyek gyártása során – úgy a papírgyártás, mint a nyomtatás során – olyan anyagokat alkalmaznak, amelyek megfelelően ellenállók a forgalomban reálisan jelentkező hatásoknak, ebből adódóan a bankjegyek ellenállóbb „nyomtatványok” mint az egyéb kereskedelmi célú termékek. Bizonyára fordult már elő sokakkal, hogy ing vagy nadrágzsebben felejtett bankjegy mosógépbe került. Az ebből fakadó bosszúságok minimalizálása érdekében a frissen gyártott bankjegyek minőségellenőrzése során alkalmazzák pl. az ún. „OMO-tesztet”, amellyel azt ellenőrzik, hogy a bankjegy milyen mértékben képes ellenállni a kimosásnak. A cél az, hogy annak ellenére, hogy a kimosott bankjegy veszít színárnyalatosságából, tartásából, átitatódik a mosószerrel,  mégse  „oldódjon” fel, és maradjon felismerhető. A bankjegyeken található – és a mosás során sem károsodó – biztonsági elemek alapján a kimosott bankjegyek valódisága egyértelműen megállapítható. A nehezen felismerhető, valamint a sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett stb.) forintbankjegyeket, illetve -érméket az MNB-n kívül a hitelintézetek és a postahivatalok is kötelesek beváltani címletváltás keretében. Ennek feltételeiről részletes információkat lehet találni az MNB internetes oldalán.

4. Oszd meg, és..

Ha több helyen tartjuk a pénzt, esetleg megmenekülhetünk attól, hogy mindent elvigyenek. A tolvajok ugyanis gyorsan dolgoznak, feltehetőleg nem fognak gondosan átkutatni minden rejtekhelyet.

5. Nagyzolás helyett

Ne tartsunk magunknál vagyonokat: ki lehet számolni, hogy a strandbelépőre, a lángosra és a limonádéra körülbelül mennyit fogunk költeni, hisz ismerjük a saját és családunk igényeit. A nagy címletű bankók helyett tartsunk magunknál érméket és néhány ötszázast. Ez kevésbé lesz vonzó a szarkáknak, mint egy jól kitömött pénztárca.

Flickr / Creative Commons / lisa_eglinton

+1

Egérfogó

Tom és Jerry számtalanszor megszívatta egymást az egérfogóval, de ezt a kis szerkezetet bevethetjük a gazdátlanul hagyott holmik őrzőjének is, a kérdés, hogy a kis fájdalmat és némi ijedtséget vagy legalábbis meglepődést okozó csapda elegendő-e az elrettentéshez és a kármegelőzéshez.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!