szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

A Szigeten minden a gondtalanságról, a felhőtlen bulizásról szól, de hogy élik meg a fesztiválozást azok, akik azért felelnek, hogy a többiek jól érezzék magukat? Kikérdeztük a Fesztiválköztársaság munkásosztályát.

Dobverőt kellett még szerezni szombat reggel 10-kor az egyik zenekarnak, és az is kiderült, hogy a Szigeten fellépő külföldiek Budapest városnéző túrájában szerepel a Parlament, "de ki nem hagyná senki a Széchenyi fürdőt” – mondta el kérdésünkre a 21 éves Fejős Attila, aki egyetemista, de jelenleg „bébiszitterként” dolgozik a fesztiválon. „Ha a zenészeknek törölközőre van szükségük, én szólok a színpadmesternek, és felelek azért, hogy mindenki meglegyen, mire vissza kell indulniuk a hotelbe”. A running order alapján kell kordában tartani a művészeket, ami olyan mint az órarend: tartalmazza a szerződésben is lefektetett programokat, időpontokat.

Minden nap más zenekarral foglalkozik a műszakis diák, aki azért adta le az önéletrajzát még szorgalmi időszakban a fesztivál menedzsmenthez, mert tudta, hogy unatkozni fog nyáron. Így viszont azt a felelősséget vállalja, hogy zenészek jól érezzék magukat, rendben eljussanak egyik helyszínről a másikra, és az öltözőkben megkapják a kívánt ellátást. „Jó buli, nagyon kedvesek és nyitottak a sztárok”, a koncert előtt és után például ugyanolyan fesztiválozókká válnak, mint mindenki más.

Sajtóesemény Emir Kusturicával
Fülöp Máté

A Szigeten dolgozó fiatalok közül a büfékben munkát vállalók találkoznak a legtöbb emberrel, bár idén a hőség miatt sokkal kevesebbet ettek a szitizenek (így hívják idén a Sziget fesztivál látogatóit), mint az előző években- árulja el az egyik étkezde alkalmazottja, aki már nyolc éve járja a fesztiválokat, de még mindig szereti. „Bár néha elfelejtenek köszönni az emberek”, azt is elmondta, hogy a külföldiek kedvesebbek, mint a magyarok, a lányok pedig részegebbek, mint a fiúk.

Durvább inzultusra azonban nem került még sor, és a kedveskedésből sem lett soha zaklatás. A 23 éves, civilben diszpécserként dolgozó nő tapasztalata szerint a biztonságiak szigorának is betudható, hogy nem fajulnak el a bulizók. „Rögtön akcióba lépnek az őrök, egyik nap arra lettem figyelmes, hogy egy lányt vezetnek ki, elvették a karszalagját, többet már vissza nem jöhet”. Hogy pontosan mi történt, nem tudni, tolvajokkal viszont hasonlóan járnak el. „Egy srác hátrajárt a büfék mögötti sátrakba és fosztogatta a készleteinket, de elkapták”.

Fülöp Máté

A szemétszedőknek van a legkeményebb munkájuk első látásra, de kiderült, hogy volt olyan őr, aki átkérte magát hozzájuk. A büfések például etetik és itatják őket annak érdekében, hogy portájuk előtt rend legyen. A sok limlom között pedig akadnak értékes holmik. A fesztivál zárása után pedig igazi kincsesbánya az Óbudai-sziget: egy alig használt, profi sátorért például érdemes körbenézni.

Stiller Ákos
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!