szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ma hajnalra virradóra a Ló évébe léptünk, ami a kínai tradíció szerint a lendület, a cselekvés, az előrehaladás ideje. Mit jelent mindez a kínai magyaroknak? És a magyar kínaiaknak? És mit jelent nekünk? Újévi összeállításunk piros ruhákról, füstölt kolbászokról, petárdákról és a "három harc"-estékről.

A kínai holdújév (vagy ahogy ott hívják, a Tavaszünnep) ködös európai fogalmaink szerint a karácsony, a szilveszter és a húsvét egyben. Egyhetes mulatság, amelyben egyszerre van jelen a szűk családi körbe való elvonulás és az össznépi petárdás utcai banzáj. Nem is teljesen pontos csupán kínai újévnek nevezni, hiszen egész Délkelet-Ázsia legfontosabb ünnepéről van szó, ami a mi szokásainkhoz képest igen hosszúra nyúlik. Maga a munkaszüneti időszak egy hétig tart, de hagyományosan maga az esemény ennek a duplájáig is elnyúlt. Csak ezután térnek vissza a hétköznapok a hétköznapi kerékvágásba.

Három harc estéje

A huszonéves Zita férjével másfél éve él Kínában. Mint a hvg.hu-nak elmondta, az évnek ebben a szakaszában érkezik meg a nyüzsgés, amit ők európaiként Karácsony táján hiányolnak. "Az utcák díszkivilágításban pompáznak, lampionok lógnak mindenfelé; a nagyobb kereszteződések, terek, körforgalmak mind ki vannak dekorálva. Rengeteg színpad épül az újévi műsorokra. A lakások ajtajára kiakasztották a fordított fu jelet, ezzel is azt kívánva, hogy a szerencse érkezzen a házba.”

AFP / Mark Ralston

Idén a Holdújév január 31-re esik, az iskolásoknak ez egy hónap szünetet jelent, ebből az állami ünnep január 31-től február 6-ig tart, de a fesztiválidőszak február 14-én, a lampionünneppel zárul. A legtöbb étterem és bolt végig nyitva lesz, hiszen ez a legforgalmasabb időszaka az évnek. Zitáék is szinte minden nap más vendégszeretetét élvezik, évzáró munkahelyi, családi vagy baráti vacsoráktól nyüzsögnek az éttermek. „Egy vacsora a három harc estéje: az egyél még, az igyál még és a fizetnék. Minden pohár után nézik, hogy fenékig ittad-e és egyből töltik a következőt, ha nem eszel, akkor kedvesen figyelmeztetnek, hogy egyél még, és végül tényleg szinte verekednek a számláért."

Felbolydul és felkerekedik az ország, ez ugyanis a családdal, a rokonokkal való együttlét ideje. "Ha bemész egy boltba a „Nihao” helyett azt kérdezik "Mész haza az ünnepekre?" Mindenki útra kel, nagyon sokan költöztek fel vidékről a környező nagyvárosokba, vagy mentek máshova szerencsét próbálni, de ilyenkor, aki teheti, hazatér. A vonat és buszjegyek már egy hónappal ezelőtt elkeltek, a repülőjegyek ára ugrásszerűen megemelkedett."

Széttagolt kínai közösség

Bár a holdújévre nálunk is egyre komolyabb figyelem és kíváncsiság irányul, az ünnep igazi jellege Magyarországon nem igazán élhető át. Még az itt élő kínaiak számára sem. Attól függetlenül, hogy mi hajlamosak vagyunk máshogy látni, nemzetközi összehasonlításban a magyar, és még ezen belül a budapesti kínai közösség is igen kis létszámú. Éppen ezért hiányzik számukra az a forgatag, ami Zitáék számára hiányzik Kínában a karácsonyból. A nálunk élő kínaiaknak nincsenek is nagy, közös rendezvényei.

Nálunk hatványozottan az ünnep családi jellege kerül előtérbe: a közös vacsora, a barátokkal való találkozás öröme. Mint azt Zhu Yun Ping úr, a Széll Kálmán téren lévő Ping étterem tulajdonosa elmondta, a kínai közösség nálunk nem csupán kicsi, de széttagolt és fiatal is egyben.

"Azokon a helyeken, Londonban, Hollandiában vagy mondjuk Amerikában, ahol a kínai közösség hosszú történetre tekinthet vissza, és ahol nem csupán pár százezres, de komolyabb létszámú, mára kialakult az ünnepnek egy olyan hangulata, ami legalábbis hasonlítható az otthonihoz. Itt ez sajnos még nincsen meg. Budapesten körülbelül huszonöt éve élnek kínaiak, és a teljes létszám nem éri el a tízezer főt. Minden kínai ember szívében ott van már harmincadikán a szilveszteri életérzés, de a külsőségek hiányoznak. Ezért nincs is nagy ünneplés, csak szűk körben. Mondjuk, valaki meghívja vacsorára a barátait."

Buli  a Millenárison

A Kinai Művészeti Központ holnap, vagyis február 1-én tartja egész napos újévi programsorozatát a Millenárison. A harcművészeti és gasztronómiai bemutatók, az egyetemek bemutatkozása és a különféle előadások mellett este héttől a Henan Art Group és a Magyarországon élő kínai művészek és fellépők ünnepi nagyszínpadi gálaműsora várja az érdeklődőket.

Az egyetlen központilag szervezett ünnepséget a Millenárison tartják (lásd keretes írásunkat), ez azonban nem az itt élő kínaiaknak szól, hanem a magyarok számára próbálja a kínai kultúrát népszerűsíteni.

Piros bugyik, piros zoknik

Ezzel szemben Kína nagyvárosaiban a "lézengő és az őrült módjára vásárló tömeg aránya látványosan megnőtt az utcákon" - mondja el nekünk Zita. "Az újévi hagyományok közé tartozik az is, hogy új ruhát kell viselni - ha ez a saját állati övünknek az éve (idén a ló), akkor egész évben kell viselnünk valami pirosat, de az újév estéjén mindenképp. Ezért a piros fehérneműk, zoknik és harisnyák választéka is igencsak megnőtt. Az új ruhák mellett sok minden mást is lecserélnek, iskolatáskákat, edényeket, főzőlapot, telefonelőlap satöbbi. A tavaszi nagytakarítás is ilyenkor esedékes, az utcákat a zöldségárusok mellett a cipőtisztító nénik lepték el." 

A készülődés már közel egy hónappal korábban megkezdődik, aminek talán legfontosabb eleme az ünnepi füstölt kolbász elkészítése."Az újévi kolbászt decemberben kezdték el füstölni - az utcán az emberek a kis boltjaik előtt, a parkban, a házuk előtt, gyakorlatilag bárhol a maguk által szerkesztett bádog füstölőben állnak neki füstölni és ezzel együtt egy kicsit melegedni. A füstölt kolbász illat mellett az elmúlt napokban petárdafüst, a csillagszóró és a tűzijátékfelhő terjeng a levegőben, ezzel ijesztik el a gonosz szellemeket, hogy az újév szerencsésen kezdődjön."

Itt karácsonykor ünnepelnek

Természetesen a nálunk élő kínaiak körében is megvan a vágy a beilleszkedésre, ezért - és persze az itteni munkaszünetekhez alkalmazkodva - sokan karácsonykor (is) ünnepelnek. "Ilyenkor az üzletek zárva tartanak, nem kell dolgozni, könnyebb ezért beleélni magunkat az ünnepi hangulatba. Az emberek inkább ilyenkor utaznak vagy maradnak otthon a családjuknál. Jobb a hangulat" - tájékoztat minket Ping úr. "Magyarországon nincsen Chinatown, nincsen kínai negyed, az emberek szétszórtan élnek. Nagyon ritka az, hogy egy kínai család szomszédságában is kínaiak lakjanak. Még az is nagyon ritka, hogy ugyanabban a házban lakjon két kínai család. Ilyen körülmények között a kínaiak szinte teljes mértékben beolvadnak a magyar társadalomba, amihez persze kell még egy kis idő. De errefelé haladunk. Hiszen az itt élő kínaiak nagyobb része tudatosan szeretne minél jobban beilleszkedni, tudatosan igyekszik átvenni a magyar szokásokat. Persze jó lenne nálunk is megtartani egy ilyen nagy ünnepet, mint az újév, de nincs hozzá elég ember. Ha lenne, mondjuk egy félmilliós vagy néhány százezres közösség, akkor már más lenne a helyzet."

Mint a fentiekből is kiderül, a léptékek kínai szemmel az ünnep esetében is egészen mások, és nekünk innen Magyarországról nehéz fogalmat alkotnunk egy ennyire távoli kultúra valódi arcáról. Ami nálunk talán leginkább az előtérbe kerül, az a kínai horoszkóp; az a tény, hogy a mai nappal a Ló Évébe léptünk. A kínaiak számára persze mindez árnyaltabb egy kissé. Ott sokkal inkább az általános jókívánságokról, az újrakezdésről, a szerencséről szól a szilveszter – éppen, mint nálunk.

Hiszen arrafelé is embere válogatja, hogy mennyire hisz a tradicionális horoszkópban, amelynek rendszere ráadásul az átlagember számára szinte áttekinthetetlenül bonyolult. Hiszen nem csupán a tizenkét állatövi jegyből álló tizenkét éves ciklus forog körben, de minden egyes évhez kapcsolódik még egy elem illetve a férfi vagy női jelleg is - a teljes horoszkópot mindezeknek az elemeknek a kombinációja adja meg.

Mindezek alapján a Jang Fa Ló évébe léptünk a mai nappal. És hogy mit kéne mindennek jelentenie? A ló éve a tradíció szerint (őszinte meglepetésünkre) a lendület, a cselekvés, az előrehaladás ideje, szembeállítva az inkább magunkba fordulásra, önvizsgálatra késztető, most elmúlt kígyó évével. Szenvedély, energia, megoldások. Változás.

Így lesz-e? Térjünk rá vissza jövő év elején. 2015. február 19-én, hogy teljesen pontosak legyünk. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!