szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Miközben egyre többen vesznek fel áru- és lakáshitelt, utazás miatt nem...

Miközben egyre többen vesznek fel áru- és lakáshitelt, utazás miatt nem szívesen veri magát senki adósságba. Legalábbis a statisztikák erre utalnak. Alig pár tucatra tehető azok száma, akik eddig kölcsönből szerettek volna repülőjegyet vásárolni, pedig a szolgáltatás már 3 éve elérhető.


Önerő nélkül egyszerre több repülőjegy is vásárolható kamatmentesen, legfeljebb170 ezer forintig  – hirdette a Malév és a Cetelem 2004-es sajtóközleménye. Azóta már több tucat utazási iroda is népszerűsítette a szolgáltatást, mégsem álltak sorban a jelentkezők. Tavaly mindössze néhány tucat utazási hitelkérelem érkezett be, értékük legfeljebb tízmillió forintos nagyságrendben – tudatta a Cetelem Bank

Az alacsony keresletre három éve még leginkább az lehetett a magyarázat, hogy újdonság a piacon. A helyzet azonban nem változott: ma sem divat eladósodni utazás miatt. A kölcsön iránti érdeklődés annak ellenére csekély, hogy hasonló feltételekkel kínálják, mint a lakosság körében igen népszerű áruvásárlási hitelt.  A jelenség hátterében szakemberek szerint az állhat, hogy Magyarországon eddig azok mentek nyaralni, akiknek volt rá pénzük.

Nem csábítja a nyaralni vágyókat az sem, hogy a utazási kölcsönhöz nincs szükség önerőre, nincs hitelbírálati díj és kezelési költség sem. Ráadásul a hitelbírálat és a jegyvásárlás is egy helyen zajlik és legfeljebb 15 percig tart. Aki mégis kölcsönből fedezi nyaralását, általában nem használja ki a másféléves futamidőt. Az utazáshoz igényelt hiteleknél népszerűbbek  azok a hitelek, amelyek futamideje egy év, vagy annál rövidebb, mert ezeknél jobb a fizetési fegyelem is. Igaz az utazási hitelek még nem képviselnek jelentős hányadot a bank portfoliójában, de a pénzintézet középtávon a piac fokozatos fejlődésére számít.

Szakemberek szerint a futamidő csökkentése növelné a szolgáltatás iránti érdeklődést, a legtöbb légitársaság azonban nem kísérletezik. A Sky Europe-nál Pillanatnyilag nem lehet hitelre jegyet vásárolni, és a légitársaság a közeljövőben sem tervezi bevezetni ezt a szolgáltatást – tudta meg  a Travelline. Arra viszont van lehetőség, hogy az utasok repülőjegy lefoglalása utan 24 órával, de legkésőbb az indulás előtt egy nappal fizessék ki a jegy árát. Feltéve, ha az ügyfél a telefonos helyfoglalási központon keresztül rendeli a jegyet.

A Wizz Air szintén nem ad el hitelre repülőjegyet. Más kérdés, hogy van egy pár nap haladék, amit elfogad a fapados légitársaság, ha átutalással és a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül vásárol valaki a jegyet. Ebben az esetben 5 napja van az utasnak arra, hogy a pénze megérkezzen a Wizz Air számlájára és csak innentől kezdve érvényes a foglalás. Az azonnali fizetés az üzleti modell része, ezért nem változtatnak rajta, ráadásul a Wizz Air eddigi tapasztalata azt mutatja, hogy a vásárlók nem is igénylik a hitelfelvételi lehetőséget.

Más a helyzet Nyugat-Európában, ahol utazásra ugyannyi hitelt vesznek fel, mint árura. Elsősorban a  drága, többmillió forint értékű nyaralásokhoz kérnek kölcsönöket. Magyarországon leginkább százezer forintnyi támogatásra lenne szükségük a nyaralni vágyóknak, de többségük inkább az utazás időpontját, mint a fizetést halasztja el.




Töltsd föl magad, nyerj egy utazást!
Utazni fillérekért?




HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!