szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Bibliai történetek, elveszett városok, Arábiai Lawrence – Jordánia a romantikus...

Bibliai történetek, elveszett városok, Arábiai Lawrence – Jordánia a romantikus képzelet tárháza. Az országban hemzsegnie kellene a turistáknak, azonban a Közel- Kelet rossz híre tömegeket tart vissza az utazástól. Ne lássunk rémképeket: Jordánia békés ország.

Mi több, egyike a leginkább vendégváró, legkellemesebb országoknak a világon. Hol máshol tudná az ember az utcán hagyni a csomagjait úgy, hogy ott is találja amikor visszaérkezik? Hol máshol hívnának meg saját otthonukba teljesen idegenek anélkül, hogy el akarnának adni valamit?

A legtöbb útikönyv már bevezetőjében említést tesz a Jordániában található bibliai helyszínekről, a kellemes időjárásról, a barátságos és közvetlen emberekről, de mindig felmerül a Közel-Kelet általános problémája is: vajon milyen a közbiztonság a politikai események, napi történések kiszámíthatatlansága miatt.

Az országban a közbiztonság zavartalan. A turistákat mindenhol készséggel és örömmel fogadják. Az arab világból ismert szigorú szabályok itt nem annyira élesen jelentkeznek, így természetesen ezek – egy-egy kisebb momentumtól eltekintve – a turistákra nem vonatkoznak. Így zavartalan lehet a városnézés, a szórakozás és a pihenés.

Az ország – földrajzi fekvéséből adódóan – egyszerre rendelkezik tengerparttal, hegyvidékekkel és sivataggal. Kis alapterületének köszönhető, hogy néhány nap alatt gyakorlatilag végig lehet utazni az egész országon úgy, hogy közben meglátogatjuk a leghíresebb nevezetességeket.




A turistákat általában fesztiválok csalogatják (mint például a Jerash fesztivál) a nyári hónapokban.
A Ramadan hónapja alatt a látogatók sem ehetnek, ihatnak, vagy dohányozhatnak napközben nyilvános helyen, ezért ez nem a legmegfelelőbb időszak az utazáshoz. Eid al-Fitr, a nagy ünnep a Ramadan végén viszont élménydús a turistáknak is, de ilyenkor egy helyben érdemes maradni, mert a tömegközlekedés túlterhelt, szállodai szobákat pedig nehéz találni, különösen Aqabában.

Bár az utazási irodák egyértelműen negatív véleményt közvetítenek utasaik felé a „taxis” kirándulásokról, mégis egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy a szervezett utazások alkalmával kisebb tömegek összezárva, egymáshoz alkalmazkodva kénytelenek eltölteni idejüket és az egyéni kívánságok, elképzelések érvényesítésére szinte egyáltalán nincs lehetőség.



Mikor menjünk? 
A legjobb évszak egy jordániai utazáshoz a tavasz vagy az ősz, amikor elkerülhetjük az égető nyári napot vagy a hideg téli szeleket. Bár a tél jegesen hideg tud lenni az ország nagyobb részében, a Vörös tenger környéke és Aqaba ilyenkor is kellemes hely. Ha úgy tervezed, hogy átutazod az egész Közel- Keletet is, menj északra, Törökországba, tavasszal, vagy délre, Egyiptom felé, ősszel.



Petra, te csoda-útibeszámoló
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!