HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

„A szervátültetettek különösen értékelik a jelen pillanatot, hamarabb megtanulnak a kis dolgoknak is örülni” – meséli Mocsonoky Anna, aki transzplantált emberekkel készített interjúkötetet. A halálközeli élethelyzetek és az újjászületések tanulságai mellett a szerző beszél arról is, hogy lehet-e kapcsolat a donor rokonai és a szervet befogadó között. Öt kérdés, öt válasz.

Milyen sajátos élettapasztalattal rendelkeznek a szervátültetettek, amiből azok is tanulhatnak, akik ép szervekkel élnek, távol ettől a problémától?

Saáry Zoltán

Ebben a kötetben tizennégy ember tizennégyféle lelki és fizikai megküzdésének, stációinak lehetünk részesei. Eközben megtudhatjuk, hogy a transzplantáción átesetteknek milyen nagy fegyelmezettségre, akaraterőre, kitartásra van szükségük. Ezt kívánja meg, ha például veseátültetés előtt dialíziskezelésre van szükség, amikor nagyon kell figyelni a táplálkozásra, főképp a minimálisra korlátozott folyadékbevitel miatt. Ez elég keserves tud lenni, főként nyáron, miközben vannak, akiket akár évekig dializálnak, hetente háromszor, napi négy órában géphez kötve. De a transzplantációs várólistára való felkerülést is rengeteg vizsgálat előzi meg, utána pedig sokan hosszú éveken keresztül várják, hogy megcsörrenjen a szervdonációs riadó, és még akkor sem biztos, hogy a kórházba érve az általában egyszerre három behívott közül ők kapják a szervet. Ilyenkor sokan hatalmasat csalódnak. Arról nem is beszélve, hogy nem minden műtét sikeres, és a sikeres műtétet is követheti szervkilökődés. A beteg sosem tudhatja biztosan, mikor mi sikerül vagy bukik el, ezért a nagyon kemény, akár évekig tartó fizikai fájdalmak, lelki megrázkódtatások elviselése utáni sikeres transzplantációt hatalmas győzelemként és ajándékként éli meg. Van, aki ilyenkor úgy érzi, hogy a szervátültetés után többet kell tennie másoknál, nem érhet kevesebbet azért, mert szervátültetett. Sokan elkezdenek sportolni, ami a testi-lelki gyógyulás egyik legfontosabb tényezője, hiszen bizonyított, hogy a rendszeres testmozgással jelentősen meghosszabbítható a beültetett szerv élettartama. Általános tapasztalat, hogy a szervátültetettek különösen értékelik a jelen pillanatot, hamarabb megtanulnak a kis dolgoknak is örülni, hiszen a szervkilökődéstől való szorongás miatt mindig bizonytalan marad a jövőképük.

Milyen szempontok szerint válogatta a Szervátültetett vagyok című könyve interjúalanyait?

hvgkonyvek.hu

Szerettem volna a jelenlegi tudás szerint átültethető szervekkel (vese, szív, máj, tüdő, hasnyálmirigy) vagy azok kombinációjával élő szervátültetettek közül két-két beszélgetőpartnert találni, ügyelve arra, hogy az életkor, a szerv életkora, a nem, a családi állapot, a lakóhely tekintetében minél többféle élethelyzetet mutassak be. Ebben segített Berente Judit, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke, aki maga is 25 éve szervátültetett, Feszt Tímea, a szervátültetett tinédzsereket támogató Trappancs Egyesület elnöke, illetve egy-egy ismerős szervátültetett. Egy idő után már jóval többen szerettek volna velem beszélgetni, mint ahányat befogadhatott a könyv.

Az interjúalanyok többsége lelkileg is sikeresen küzdött meg ezzel a speciális élethelyzettel (halálközeli élmény, egy másik ember szervének be- és elfogadása, életmódváltás, a kívülállóság/különlegesség tudata stb.). Mitől függ a pszichés megküzdés sikere?

Nem vagyok szakember, de úgy tapasztaltam, hogy elsősorban a beteg akaratán, hozzáállásán múlik a továbblépés milyensége és minősége. Megváltozott életszemléletre és életmódváltásra van szükségük, hiszen a szervátültetés utáni élet, az előírások betartása kemény tudatosságot igényel. Ebbe beletartozik az orvossal való rendszeres kapcsolattartás a műtét után is, az élethosszig tartó gyógyszerek bevétele minden nap ugyanabban az időpontban, a fertőzések elkerülésére fordított figyelem, az egészséges táplálkozás, a sport. Nagy kérdés minden szervátültetettnél, hogyan tudja feldolgozni, hogy nem miatta halt meg az, akitől a szervét kapta, akárcsak az, hogy mikortól képes a kapott szervet a sajátjának érezni. Ehhez sokan valamiféle bensőséges kapcsolatot élnek meg az új szervükkel. Az új élet kialakításában nagyon sokat tud segíteni a sorstársközösség, a hasonló cipőben járás érzése. Többen is említették, milyen sokat jelentett volna nekik, ha korábban találkoznak sorstársi történetekkel.

A donorok hozzátartozói és a szervátültetettek között nem lehet kapcsolat, de vannak kivételek, amint az a szövegből is kiderül. Mit gondol, érdemes lenne megnyitni a lehetőséget ezekre a találkozásokra?

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

A szervátültetés egyfajta szakrális kapcsolódás, ahogyan az egyik ember életét egy másik ember szerve menti meg. Mindazonáltal a találkozás nagyon nehéz kérdés, számtalan jogi és etikai aggályt vet fel. Több interjúalany is említi, hogy az anonimitás rendeletét nem véletlenül hozták ezzel kapcsolatban, hiszen a gyász és veszteség esetén még kiszámíthatatlanabbak vagyunk. A szervátültetettek és a donorok hozzátartozói általában erős félelmekkel viseltetnek egymás iránt. Ugyanakkor a történetek között olvashatunk olyan szerencsés esetről is, amikor egy szervátültetett több csatornán keresztül beazonosította a donorát, egy 13 éves kislányt, aki a halálával az övén kívül még másik négy emberét is megmentette. Úgy érezte, muszáj találkozni a kislány édesanyjával, és miközben együtt sírtak, az édesanya azt mondta, segít neki a tudat, hogy rajta keresztül a lánya is él. Nekem nagyon tetszik egyébként az a lehetőség, hogy ha valaki külföldi donortól kap szervet, a hozzátartozójának névtelenül, a további kapcsolatfelvétel lehetősége nélkül írhat egy levelet, hogy megköszönje a kapott szervet. Itthon is lehetőséget adnék erre. Ahogy ismerem magam, én egészen biztosan írnék levelet.

Miben kellene változtatni, hogy könnyebb legyen a szervátültetettek helyzete, rehabilitációja?

Ahogy látom, az orvosok és a szervátültetettek szövetsége rengeteget tesznek azért, hogy a szervátültetettek utógondozása minél tovább tartson, hogy minél teljesebb életet élhessenek. De minden esetben az egyén hozzáállásán és némi szerencsén is múlik egy kapott szerv további sorsa. Mivel a szervátültetés lelki hatásai nagyon erősek, ezért feltétlenül jó lenne, ha egy erősebb támogató hálózat állna a betegek rendelkezésre, egy mentorháló sok pszichológussal, de jelenleg nagyon kevés szakember jut nagyon sok emberre.

Illényi Balázs

Vegyen részt a következő, ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonon, ahol szakértőktől hallhatunk a szervátültetés tabukkal, tévhitekkel és félelmekkel övezett világáról. Regisztráció itt.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!