HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Ráadásul nemcsak a nyelvtől, hanem a kulturális identitástól is függhet a fájdalomérzetünk.

Érzéseink körülírására nyelvenként eltérő eszközkészletünk van.

A kutatókat jogosan foglalkoztatja az a kérdés, hogy a fizikai észlelést befolyásolja-e, és ha igen, hogyan egy adott nyelv és a hozzá kapcsolódó kulturális mező.

Amerikában, a Miami Egyetemen kétnyelvű, latin-amerikai emberek közreműködésével vizsgálták a kérdést.

80 önkéntes vett részt a rendhagyó kísérletben, amelyben valamennyiüknek fájdalmas ingereket kellett átvészelniük – az egyik csoportban azonban angolul, a másikban spanyolul zajlott a kommunikáció.

Az alanyoknak értékelniük kellett a fájdalom mértékét, amit az alkarjukhoz érintett forró tárgy okozott, miközben testi válaszaikat (szívverést, izzadást) monitorozták a kutatók.

Végül latin és amerikai kulturális identitásukkal, nyelvhasználatukkal kapcsolatban kérdezték őket.

Az Affective Science című lapban nemrég megjelent kutatási beszámoló alapján érdekes összefüggés bontakozott ki: nem önmagában a nyelv, hanem a nyelvhez való viszony befolyásolta a fájdalomérzetet.

A dominánsabb kulturális identitásuk nyelvén kommunikálók nagyobb fájdalomról számoltak be és hevesebb testi reakciókat mutattak, mint azok, akik nem elsődlegesnek érzett anyanyelvüket használták a kísérlet alatt.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!