HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Egyszerű önsegítő gyakorlatokkal sokat tehetünk azért, hogy a változókor ne váljon pokollá, és enyhüljenek a testi átalakulást kísérő lelki tünetek. Melyek a mentális egészség megőrzésének leghatékonyabb módszerei? Mikor vessük be a színlégzést és a testpásztázást? Miben hasonlít a férfiklimax a menopauzához, és mit tegyenek a libidócsökkenéstől szorongó férfiak?

A menopauza idején felborul a hormonháztartás, majd a nyomában jön a hangulatingadozás, a hőhullámok, a szemszárazság, a puffadás, gyengül a memória, szabálytalanná válhat a szívverés, szárazabb lesz bőr, csökken a libidó, koncentrációs zavarok léphetnek fel, megjelenik az alvászavar és az éjszakai izzadás, eluralkodhat a depresszió. Ráadásul ez a nők életét megkeserítő tüneteknek csak egy része – a tudomány ezek körében mára több mint 30-at azonosított.

A túlélőkészlet

„Bár vannak olyan kivételes esetek, amikor a változókor tünetei enyhülnek, miután a menstruációs ciklus abbamarad, a legtöbben még több (átlagosan 5–7) évig tapasztalják a változókorral járó problémákat. Sőt, a nők 10–15%-ánál ezek több mint egy évtizedig is eltarthatnak” – érzékelteti a Menopauza természetesen című kötet, sokan milyen hosszan kénytelenek elviselni az új élethelyzettel járó nehézségeket.

A túlélés és megküzdés egyik formája, ha az ebbe az életszakaszba érkezők változtatnak a napi rutinjukon, a testmozgási szokásaikon, az étrendjükön, például étrend-kiegészítőkkel dobják fel a szokásos fogásokat, vagy valamilyen gyógynövénykúrába kezdenek, de érdemes lehet belevágni az aromaterápiába is.

Hatásos segítség az is, ha a tüneteket súlyosbító káros szokásoktól (alkohol- és/vagy koffeinfogyasztás, stresszes életmód) próbálnak szabadulni. „Általános tapasztalat – szögezi le a Menopauza természetesen kötet szerkesztője Anne Henderson –, hogy a változókori egészség megőrzésének legjobb módja, ha többféle módszert alkalmazunk együttesen.”

Mérlegen az élet

Ennek a holisztikus megközelítésnek a része az is, hogy a változókorba érkezettek többet foglalkozzanak a mentális egészségükkel. A mentálhigiénés gyakorlatok segíthetnek egyebek mellett tudatosítani, miért érzik magukat úgy, ahogy, és megtalálni a módját, hogyan készülhetnek fel az előttük álló testi és szellemi átalakulásra.

Olvassa tovább a cikket a HVG Pszichológia 360-on! Az első hónapban az előfizetés csak 5 Ft. Bővebben a lapról itt. Böngésszen egyedülálló pszichológiai Tudástárunkban!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!